Karaciğer yağlanması en basit şekliyle, karaciğer hücrelerinde biriken yağ anlamına gelir. Karaciğerde yağ olması normaldir, ancak %5 ila 10 arasında yağ olduğu zaman, bu durum karaciğer yağlanması olarak düşünülebilir. Karaciğerde yağ birikimi, iltihaplanma ve yara yaratabileceği gibi, daha fazla yaralanmaya karşı savunmasız hale getirir.

 

Karaciğer yağlanmasının iki türü vardır: alkol bağımlılığına bağlı ve alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanması. Alkol kaynaklı yağlı karaciğerin arkasındaki ana neden aşırı alkol tüketimidir. Alkolsüz yağlı karaciğerde ise, çeşitli nedenlerle karaciğerde yağ birikir.

 

Aşırı alkol tüketiminin yanı sıra, karaciğer yağlanması için risk faktörleri; yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, obezite, Tip 2 diyabet, viral hepatit, hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme içerir.

 

Genel olarak, karaciğer yağlanması olan insanlar ilk başlarda belirtiler göstermezler. Bununla birlikte, bazı insanlarda karın rahatsızlığı, yorgunluk, iştahsızlık, genel hoşnutsuz olma hissi ve belirsiz rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu nedenle, herhangi bir tedaviye başlamadan önce doğru teşhis önemlidir.

 

Şu anda, karaciğer yağlanması için etkili bir tedavi mevcut değildir. Bununla birlikte, bu durum geri döndürülebilir bir durumdur ve genellikle basit yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme değişiklikleri ve kolay uygulanabilen doğal ilaçlarla tedavi edilebilir.

Doğal Elma Sirkesi

Elma sirkesi, karaciğer yağlanmasının tedavisinde en iyi yollardan biridir. Karaciğer ve çevresinde biriken yağdan kurtulmanıza yardımcı olur ve kilo kaybını teşvik eder. Üstelik, sağlıklı karaciğer fonksiyonlarını teşvik eder ve karaciğer iltihaplanmasını azaltır.

1 çorba kaşığı çiğ ve filtrelenmemiş elma sirkesini, bir bardak ılık suya ekleyin.

İsteğe bağlı olarak küçük bir çay kaşığı da bal ekleyin. Yemeklerden önce, günde 2 kez bunu için ve bu tedaviyi birkaç ay boyunca takip edin.

Limon

Limon yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini karaciğerin glutatyon adı verilen enzimleri üretmesine yardımcı olan bir antioksidandır. Glutatyon toksinleri nötralize eder, bu nedenle limon, detoksifikasyonla karaciğere yardımcı olur. Ayrıca, Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology Dergisi’nde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, limonlarda bulunan ve naringenin adı verilen bir bileşiğin karaciğerdeki iltihaplanmayı azalttığını tespit etti. Yarım limonun suyunu bir bardak suya sıkın. Birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez için. Alternatif olarak, geceden 2 adet limonu dilimleyip bir sürahi suya ekleyin. Sabah olunca bu suyu düzenli aralıklarla için.

Karahindiba

Karahindiba güçlü bir karaciğer toniği olarak çalışır, bu nedenle karaciğer yağlanmasını tedavi etmek için kullanılabilir. Karaciğerde biriken yağın detoksifikasyonuna ve metabolize edilmesine yardımcı olur ve uygun karaciğer fonksiyonunu geliştirir. Ayrıca, Food and Chemical Toxicology Dergisi’nde yayınlanan 2013 çalışmasında, karahindiba yaprağı özütünün; obezite ile ilişkili alkolsüz karaciğer yağlanmasının önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olduğu bulundu.

Bir fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş hindiba ekleyin. 5 ila 10 dakika boyunca demleyin ve için. Tadı sert geliyorsa biraz bal ekleyin ve için. Birkaç hafta boyunca her gün bu bitki çayını 2 bardak içebilirsiniz. Ayrıca taze karahindiba yapraklarını salatalara ekleyebilir veya pişmiş hindiba yapraklarını aperitif yemek olarak yiyebilirsiniz.

Not: Diyabetik veya hamile iseniz bu bitkiyi kullanmayın.

Yeşil Çay

Uluslararası Moleküler Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, yüksek yoğunluklu kateşinlere sahip yeşil çay, alkolsüz karaciğer yağlanmasından muzdarip hastalarda karaciğer fonksiyonlarını ve yağ infiltrasyonunu geliştirir. Yeşil çay, karaciğerde depolanan yağ miktarını bloke etmeye yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonunu geliştirir. Ayrıca, düzenli olarak yeşil çay alımı, vücut ağırlığını ve yağ oranını azaltır.

Karaciğer yağlanmasından kurtulmak ve karaciğerinizi korumak için her gün 2-3 fincan yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çay, sıvı ve kapsül şeklinde takviye olarak da bulunur. Takviye almadan önce doktorunuza danışın.

Zerdeçal

Değerli antioksidanlarla dolu zerdeçal karaciğer yağlanmasına karşı etkili bir başka ilaçtır. China Pharmaceuticals Dergisi’nde yayınlanan 2008 tarihli bir araştırmaya göre, zerdeçal karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya hala ihtiyaç duyulmaktadır. Zerdeçal, vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirdiği için karaciğerde birikmez. Aynı zamanda karaciğer detoksifikasyon sürecine de yardımcı olur.

 

¼ çay kaşığı zerdeçal tozunu 1-2 bardak suyla karıştırın ve kaynatın. Birkaç hafta boyunca günde iki kez için. Ayrıca ½ çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak sıcak sütle karıştırıp günde bir kez içebilirsiniz. Zerdeçal takviyeleri kapsül ve tentür olarak mevcuttur. Durumunuz için uygun dozu belirlemek adına doktorunuzla konuşun.

Meyankökü

Alkolsüz karaciğer yağlanması gibi karaciğer sorunlarını tedavi etmek için meyan kökü kullanabilirsiniz. Fitoterapi Araştırması Dergisi’nde yayınlanan 2012 araştırmasına göre, meyan kökü ekstresi, alkolsüz karaciğer yağlanmasında; ALT (alanin aminotransferaz) ve AST (aspartat aminotransferaz) enzimlerinin transaminaz aktivitelerini azaltmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda ağır metaller ve toksinler nedeniyle karaciğer hasarını önler.

 

Bir fincan sıcak suya ½ çay kaşığı meyan kökü ekleyin. Kapağını kapatın ve 5-10 dakika kadar kaynatın. Tadı sert gelirse biraz bal ekleyin ve günde 2 kez bu çayı için. Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı meyan kökü tozunu ve 2 çay kaşığı bal ile karıştırın ve bunu birkaç hafta boyunca günde bir kez yutun. Meyan kökü takviyesi almak, kan basıncına, diyabete ve kortikosteroid ilaçlara müdahale edebileceğinden önce doktorunuza danışın.

 

Papaya

Ayurvedi tıbba göre, hem papaya meyvesi hem de tohumları karaciğer yağlanması için etkili tedavilerdir. Ayrıca papaya, karaciğer yağlanmasının başlıca nedenlerinden biri olan vücut yağlarını hızla yakmaya yardımcı olur.

5-6 tane kurutulmuş papaya tohumunu öğütün ve tozu 1 çorba kaşığı taze limon suyu ile karıştırın. Bunu 1 ay boyunca günde 2 kez alın. Her gün bir kere yiyin. Papayayı tek başına yemeyi de ihmal etmeyin.

 

Bektaşi Üzümü

Amla olarak da bilinen Bektaşi üzümü; karaciğer yağlanmasının bir başka etkili tedavisidir. Yüksek antioksidan C vitamini içeriği, karaciğerin optimum seviyelerde tutulmasına yardımcı olur. Ayrıca karaciğerin zararlı toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Dahası, Bektaşi üzümü; yüksek kan kolesterolü, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı olan insanlar için de iyidir.

Her gün 3-4 adet ham Bektaşi Üzümü yiyebilir ya da meyve salatanıza dahil edebilirsiniz.

Alternatif olarak, 1 çay kaşığı Bektaşi üzümü tozunu bir bardak ılık suyla karıştırın ve günde iki kez için.