Etkileyici sağlık yararları arasında; kan basıncını düzenleme, endişeyi azaltma, kalbinizi çeşitli şekillerde koruma, sindirimi iyileştirme, solunum sağlığını iyileştirme, göğüs ağrılarının şiddetini azaltma, ruh halini geliştirme, bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etme ve cildinizin görünümü ve sağlığını iyileştirme bulunur.

 

Alıç Nedir?

Benzer şekilde adı geçen alıç çalıları ve ağaçlarının meyvesidir. Biraz farklı meyve üreten çeşitli türleri vardır, ancak en yaygın çeşidin adı Crataegus rhipidophylla’dır. Meyveleri kırmızı ve pembemsi renktedir. Bir tür olarak, başta Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde olmak üzere kuzey yarımkürede yaşadığı görülmüştür. Belirli bir dereceye kadar çileğe benzemekle birlikte, erik gibi çekirdek içerir.

 

Tatlı ve mayhoş aromaları nedeniyle, özellikle Asya kültürlerinde içecek ve şekerlerde yaygın olarak kullanılırken, Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da reçel veya jöle yapımından kullanımı yaygındır. Güçlü bir lezzeti vardır. Bu büyüleyici meyve, sağlığa olan faydaları açısından geleneksel olarak Hindistan, Çin ve diğer pek çok ülkede sindirime yardımcı olarak kullanılıyordu ve diğer geleneksel tıp sistemlerinde kardiyovasküler sağlık güçlendiricisi olarak kullanılır. Lezzeti göz ardı edilen bu meyve, keşfedildikçe ve gün geçtikçe daha fazla ilgi görmeye devam ederken, hakkında yapılan araştırmalar sürüyor.

 

Besin Değeri

Sağlığa olan faydası esas olarak meyvede bulunan vitaminler, mineraller ve organik bileşiklerden oluşan benzersiz karışımdan elde edilir. Alınan en değerli bileşenlerin bazıları, vücutta antioksidan bileşikler olarak işlev gören C vitamini, vitexin, rutin, kateşin, saponin ve çeşitli antosiyanitler gibi folik asit de dahil olmak üzere önemli miktarda B vitaminleri içerir. İçerisinde bulunan birçok kimyasal bileşikten ve besleyici içerikten bazıları aşağıdadır:

 

 • Hiperozid de dahil olmak üzere flavonoidler
 • Pentasiklik triterpenler
 • Acantolik asit
 • Neotekalik asit
 • Kolin
 • Asetilkolin
 • Klorojenik asit
 • Kafeik asit
 • B1 vitamini
 • B2 vitamini
 • C vitamini
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Fosfor

Sağlık Faydaları Nelerdir?

Sağlığa olan faydaları göğüs ağrısını azaltma, kan basıncını düzenleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme becerisi içerir. Diğer yararlarına birlikte göz atalım.

 

Göğüs Ağrılarını Azaltır

Göğüs ağrıları, her zaman bir kalp krizinin göstergesi olmasa da son derece acı verici olabilir. Göğüs ağrılarından şikayetçi olursanız, genellikle bir kardiyovasküler meseleyi işaret edebileceğinden doktorunuzla konuşmalısınız. Ancak, geleneksel tıpta binlerce yıldır olduğu gibi alıç, göğüs ağrılarının şiddetini önemli ölçüde azaltabilir.

 

Kalp Sağlığını İyileştirir

Öncelikle kalp üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle hem geleneksel hem de modern tıpta övgüyle söz edilen bir meyvedir ve aslında övülmesinin ardında çok iyi bir sebep vardır. Alıç, sağlığınızı koruyarak, nefes darlığını azaltarak, enerjiniz artırarak ve yorgunluğu gidermek suretiyle kardiyovasküler sorunlar yaşama şansını azaltabilir. Bu küçük meyvelerdeki organik bileşikler, saponinler, kateşinler ve diğer yararlı antioksidanların kapsamlı listesi, kalp sağlığını etkileyen tehlikeli serbest radikallere karşı çok güçlü bir silah olabilir.

 

Kan Basıncı Düzeylerinde İstikrar Sağlıyor

Kan basıncını yükseltmeyen veya düşürmeyen eşsiz gıda maddelerinden biridir. Aslında kan basıncını dengeler. Kan basıncınız çok yüksek veya çok düşük olursa, alıçtaki bileşik karışım, vücudunuzda ve sisteminizde sağlıklı bir kan basıncı oluşturabilir, bu da hipotansiyon ve hipertansiyon hastaları için çok değerlidir.

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Alıçta bulunan C vitamini, vücudunuzdaki tehlikeli toksinleri ortadan kaldıran antioksidanların yanı sıra genel sağlık durumunuzu artırmak için beyaz kan hücrelerinin aktivitesini de artırır. C vitamini içeriği yüksektir.

 

Endişeyi ve Kaygı Düzeylerini Azaltır

Bu alıç meyvesinin en tartışmalı kullanımlarından biridir, ancak pek çok geleneksel tıp uygulamasında; stres, kaygı ve hatta depresyon gibi bazı psikolojik koşullar için kullanılmıştır. Son zamanlarda kalp kırıklığına ve hatta bir aile üyesinin kaybını yaşamış insanlara sunulurken, ruh halini iyileştirebileceği de söyleniyor. Enzimatik olarak, hormon düzeylerimizi etkileyebilir. Bu da geçmişte bu kadar çok kültürün bu sağlık yararlarına neden inandığını açıklıyor.

 

Enerji Düzeylerini Artırır

Alıç meyvesinin, koroner kan damarlarını genişlettiği bilinmektedir. Bu kan damarları, vücutta daha fazla kan dolaşımına izin verir ve böylece de daha yüksek bir enerji veya uyanıklık düzeyine neden olabilir. Vücudunuzun tüm bölümleri doğru şekilde oksijenlendiğinde, bilişsel becerileriniz gelişir, enerji seviyeniz yükselir ve metabolizmanız en uygun seviyelerde çalışabilir.

 

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Alıçta bulunan lif, bir bütün olarak sindirim sürecinizi geliştirir ve kabızlık, şişkinlik, kramp ve kolon kanseri vb. daha ciddi koşullar gibi herhangi bir sorunu ortadan kaldırırır. Ayrıca, besin sindirimini iyileştirmek için bağırsak florasıyla etkileşime giren çeşitli organik bileşikler vardır.

 

Cilt Sağlığını Korumaya Yardım Eder

Alıç meyvesindeki antioksidan içeriği, özellikle yanıklar, yaralar veya akneler üzerinde cilde topik olarak uygulandığında yararlıdır. Organik bileşiklerin bazıları doğada antienflamatuvardır ve iyileşen yaralar üzerindeki kaşıntıyı azaltmak için veya egzama veya sedef hastalığı gibi diğer cilt koşulları için iyidir.

Bağırsak Enfeksiyonlarını Ortadan Kaldırır

Bu meyveler, besin alımını iyileştirerek ve kabızlığı ortadan kaldırarak sindirim sağlığını iyileştirmenin yanı sıra, bağırsak enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasında da etkili olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca içerisindeki lif de boşaltımı kolaylaştırır.

 

Kolesterolü Dengelemeye Yardım Eder

Kötü kolesterol birikimi ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı riskinizi ikiye katlayabilir. Araştırmalar, alıç yağının normal kolesterol düzeylerini desteklediğini gösteriyor. Bir hayvan çalışması, yüksek kolesterollü tavşanlara verilen bitki özlerinin kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu buldu. Farelerle ilgili bir başka çalışmada ise, kötü (LDL) kolesterol düzeylerini düşürdü.

 

Oluşabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Bazı insanlar mide rahatsızlığı, terleme, yorgunluk, mide bulantısı veya baş dönmesi yaşarlar ve daha ciddi yan etkiler arasında nefes darlığı, şiddetli alerjik reaksiyonlar, kalp düzensizlikleri ve ruhsal değişimler sayılabilir. Bu meyveyi diyetinize eklemek için önce doktorunuzla konuşun ve bu yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız derhal doktora gidin.