Kene ısırması belirtileri nelerdir?

Kene ısırması belirtileri nelerdir?

Son zamanlarda tekrar gündeme gelen bir sağlık sorunu olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) kene ısırması sonucu ortaya çıkmakta ve birçok kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Bunyovirüslerden Nairovirus adı verilen bir virüsün kene ısırıklarıyla insanlara bulaşmaktadır. Türkiye’nin coğrafyası hem kenelerin hem de bu virüslerin yaşamasına uygun olduğu için ülkemizde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne sık rastlanır.

Yerde yaşayan çeşitli hayvanların kanlarını emerek beslenen keneler, bu hayvanlardan almış oldukları virüsleri vücutlarında taşır ve bir başka canlıdan tekrar kan emdiği sırada vücudunda bulundurduğu virüsü bu yolla diğer canlıya aktarır. Aynı şekilde kenenin insanı ısırmasında da virüsler insan kanına karışırlar. Hayvancılıkla uğraşanlar ve kırsal  alanlarda yaşayanlar kene ısırmasına karşı büyük risk altındadır.

Kene ısırması belirtileri

Kene ısırması belirtileri en geç dokuz güne kadar ortaya çıkmaktadır. Bazen ilk gün, bazen üç gün sonra ama genellikle dokuz gün içinde kene ısırması belirtileri görülür. Kene ısırmasının yol açtığı kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri ise şöyledir;

İştahsızlık
Halsizlik
Ateş
Baş ağrısı
Kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı
Bulantı
Kusma
Karın ağrısı
Gözlerde kızarma
Göğüste ve yüzde noktasal kanamalar
Burun kanaması
Diş eti kanaması
Vücudun çeşitli bölgelerinde morarmalar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.