Kızıl Yaban Mersini

Kızıl Yaban Mersini

Kızıl Yaban Mersini

Kızıl Yaban Mersini (Vaccinium myrtillus)

Kızıl yaban mersini aynı zamanda dağ mersini olarak da tanınır.

Tanımı : Fundagillerden, çiçekleri kırmızıya çalar pembe renkli, yaprakları tanenli bir bitkidir. Küçük çiçeklerden sonra koyu mavi renkli meyveleri oluşur.

Kullanılan parçası : Bitkinin meyveleri.

Kızıl yaban mersini keteni ya da kâğıdı mor renge boyar.

Kızıl yaban mersini, krema ile yenilen meyve kekinde son derece lezzetlidir.

Özü, pullu egzama ve akıntılı ya da döküntülü olmayan egzamalar gibi deri . Cilt hastalıklarının tedavisinde çok yararlıdır. Aynı zamanda her tür yanıklar için de yararlıdır.

Kullanılışı : Kızıl yaban mersini özü, temizlenmiş deri üzerine yumuşak ve steril bir fırçayla kalın bir tabaka halinde yayılır, üzeri İnce bir pamuklu bezle örtülür ve bantlanır. Pansuman her gün değiştirilir.

Kızıl yaban mersini bağırsak işlevselliğini düzenler.Kızıl yaban mersini mide bulantısından mide kramplarına ayrıca mide ülserine çok faydaya sebep vermektedir.

Kadınlarda adet düzenlemede etkili rol oynar.Ayrıca boşaltım sistemi enfeksiyonlarında aynı şekilde deri ve ağız yolu enfeksiyonlarında etkilidir.İnsan damarlarında yağ birikimine engel olur böylelikle antioksidan ve anti kanserojen etki sağlamakta ileri derecede etkilidir.

Kızıl yaban mersinin marmelatı ,reçeli hatta meyve suyu yapılmaktadır.Bu bitkiden üretilen gıdalar sağlığa son derece faydalıdır.Meyveli yoğurtları olduğu gibi yoğurtla ve sütle katıştırılarakta kendi meyvesi yenilebilir niteliktedir.Kremalı bisküvileride tercih edilen gıdalar arasında yer almaktadır.Kızıl yaban mersini aynı zamanda dağ mersini olarak da tanınır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz