Kene ısırmasında yapılması gerekenler

Kene ısırmasında yapılması gerekenler

Son zamanların ölüm saçan hastalığı kırım kongo kanamalı ateşi, kene ısırmalarında dolayı husule gelmekte ve uzmanlar bilhassa hayvancılıkla uğraşan, kırsal alanlarda yaşam sürenleri kene ısırmaların ne yapmaları gerektiği konusunda ilgilendirmektedir. Kene ısırmasıyla karşılaştığınız zaman ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için makalemizi dikkatlice okuyun.

Ölümcül vakaların azalmasını sağlamak amacıyla uzmanlar kesinlikle bilinçsiz hareket edilmemesini önermekteler. İnsanların kene ısırmalarında uygulamış olduğu bir takım işlemler tabiri caizse körü körüne ölüme götürüyor. Her türlü sağlık sorunlarında olduğu gibi kene ısırmalarında da soğukkanlı ve bilinçli davranmakta fayda var. İşte kene ısırmalarında uygulamanız gerekenler;

Kene ısırmasında kesinlikle keneyi el ile öldürmeye çalışmamalısınız. Deriye tutunan keneye herhangi bir madde (alkol, gaz yağı gibi) ile müdahale etmemek ve keneyi patlamamak gerekir. Çünkü bu tür işlemler kenenin kusmasına sebep olacağı için kenenin taşıdığı virüs vücuda daha kolay girer.

Eğer ki sağlık kurumuna ulaşmanız zor ise bir cımbız yardımıyla kene başından tutulmalı ve sağa sola hareket ettirerek deriden kuvvetli bir şekilde çekilmelidir. Ardından hemen o bölgeye antiseptik solüsyon sürülmelidir. Keneyi derinden kurtardığınız zaman bir kaba koymalı üstüne de böcek öldürücü ilaç ya da çamaşır suyu dökmelisiniz.

Kenenin başı deriye gömülmüş ise kesinlikle müdahale edilmemelidir. Çünkü bu tür durumlarda cerrahi işleme gerek vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.