Kimyon ve Faydaları

Kimyon ve Faydaları

Kimyon Bitkisi ve Tohumu: 50 cm boylarında, meyveleri koyu sarı renkte, keskin ve hoş kokulu bir bitki olan kimyon bitkisi ve bu bitkinin baharat olarak kullanılan tohumlarıdır. Tohumlarından kimyon yağı çıkarılır. Kimyon, özellikle demir minerali açısından zengindir.

Kimyonun Faydaları: İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Mide şişliğini azaltır ve mideyi kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyonu düşürür. Kolesterol oranını azaltır.

Nefes darlığı, prostat, şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır. Kimyon yağının antiseptik, antibakterial, hazmı kolaylaştıricı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

Kimyon nasıl kullanılır: Genellikle koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde ve tatlılarda kullanılır. İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur.

İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.

Bu yazı kimyonun faydaları, kimyonun zararları, kimyonun yararları, kimyonun faydası, kimyonun yan etkileri, kimyonun cilde faydaları, kimyon nasıl kullanılır hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

kimyonun yan etkileri, gebelikte kimyon kullanımı, kimyon yan etkileri, kimyonun etkileri, kimyonun cilde faydaları, kimyonun zararları, gebelikte kimyon, kimyon etkileri, gebelikte kimyon zararları, gebelikte kimyon zararlımı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yeşim dedi ki:

    Kokusuna bayıldığım tek baharat hemen hemen her et yemeğinde kullanırım… İdrar söktürücü özelliği olduğunu bilmiyordum güzel bilgiler için teşekkür ederim.