Cilt Sağlığı İçin 5 Öneri

Cilt Sağlığı İçin 5 Öneri

Doğru bir cilt bakımı, geleceğe en iyi yatırımdır. Cildiniz her zaman 20’li yaşlarınızda olduğu kadar pürüzsüz ve genç olmayacak. Yoğun bir cilt bakımı yapmak için zamanınız yok mu? İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı bir yaşam tarzı, yaşlanmanın doğal sürecini geciktirmeye ve cilt sağlığı ile ilgili çeşitli problemleri önlemeye yardımcı olabilir. Ne yapacağınız ile ilgili henüz bir fikir sahibi değilseniz, cilt sağlığı için bu 5 öneriyi dikkate alın!

1) Kendinizi Güneşten Koruyun

cilt-sagligi-icin-oneriler-5-300x225 Cilt Sağlığı İçin 5 Öneri

Cildinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri onu güneşin zararlı etkilerinden korumaktır. Güneşlenme fikri, bronzlaşmak adına kulağa hoş bir fikir gibi gelse de güneşe maruz kalmak; ömrünüzün geri kalanında kırışıklıklar ve diğer cilt problemleriyle uğraşmanıza neden olur. Ayrıca, güneşin zararlı ışınlarının bir diğer olumsuz etkisi de cilt kanseri riskini arttırmasıdır. Cildinizi güneşten korumak ve cilt sağlığı için; en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın. Güneşin en tepede olduğu 12 ile 5 saatleri aralığında gölgede olun ve yaz aylarında güneşten koruyucu kıyafetler giyin. Bunun başında, şapkalar geliyor.

2) Sigara İçmeyin

cilt-sagligi-icin-oneriler-4-300x225 Cilt Sağlığı İçin 5 Öneri

Cilt sağlığının en büyük düşmanlarından biri sigaradır. Kısa vadede zararları hissedilmeyen sigara, uzun vadede cildinizin yaşlanmasına ve sağlıksız görünmesine neden olur. Cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltarak kan akışını azaltan sigara, aynı zamanda cildin kolajen ve elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Sigara içiyorsanız, cildinizi korumak için mutlaka bırakmalısınız.

3) Düzenli Cilt Bakımı Yapın

cilt-sagligi-icin-oneriler-3-300x150 Cilt Sağlığı İçin 5 Öneri

Günlük cilt bakım rutininiz olsun. Cilt sağlığı için mutlaka cilt tipinize uygun bakım ürünleri ile cilt temizliği ve bakımı yapmalısınız. Ayrıca, duş saatinizi de iyi ayarlamalısınız. Çok sıcak su ve uzun bir duş, cildinizi olumsuz etkiler. Duştan çıktıktan ya da cildinizi temizledikten sonra cildinizi havluyla değil, havlu kağıtla kurulayın.

4) Sağlıklı Beslenin

cilt-sagligi-icin-oneriler-2-300x157 Cilt Sağlığı İçin 5 Öneri

Sağlıklı beslenmek, cildinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Sebze, meyve, tam tahıllar ve yağsız proteinler yönünden zengin bir diyet, cilt sağlığı ve güzelliğinizi etkileyecek.

5) Stresi Yönetin

cilt-sagligi-icin-oneriler--300x169 Cilt Sağlığı İçin 5 Öneri

Stres, cildinizi olumsuz etkiliyor ve erken yaşlanmasına neden oluyor. Hayatınıza makul sınırlar koyun ve yoğun iş temposunun içinde, zevk aldığınız şeyleri yapmaya da zaman ayırın. Bunu yapmadığınızda, düzenli bir cilt bakımı ya da cildinizi güneşten korumak yeterli olmayabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz