Pamuk Bitkisi ve Pamuğun Faydaları

Pamuk Bitkisi ve Pamuğun Faydaları

Pamuk Bitkisi: Yaz aylarında beyaz veya sarı renkte çiçekler açan, yapraklı uzun saplı, otsu bir bitki olan pamuk bitkisi, hidrofil pamuk ve pamuk yağı elde etmek için yetiştirilir.

Pamuğun Faydaları: Kabızlığı giderir. Aybaşı kanamalarını düzenler. Ateş düşürücüdür. Bağırsakları yumuşatır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır.

Pamuk Nasıl Kullanılır: Sanayide tekstil maddesi olarak, çocuk bezi ve pedlerde, makyaj malzemelerinde kullanılmasının yanında tıp alanında da yaygın olarak kullanılır.

Özellikle hidrofil pamuk küçük yaralarda ve yaralanmalarda pansuman malzemesi ve kan durdurucu olarak kullanılır. Pamuğun tohumu sıkılarak elde edilen pamuk yağı yemeklik yağ olarak kullanılır. Pamuk tohumu kaynatılıp içilirse vücuda kuvvet verir. Pamuğun yaprakları ve kökü kaynatılarak elde edilen su, bağırsakları yumuşatır. Fakat bağırsakların yanında rahim kaslarını da gevşeterek düşüğe sebep olabileceği için hamileler kullanmamalıdır.

Bu yazı pamuğun üretimi, pamuğun işlenmesi, pamuğun özellikleri, pamuğun faydaları, pamuğun yararları, pamuğun oluşumu, pamuğun kullanım alanları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz