Omega 3 Nedir ? Omega 3 Faydaları ?

  • Genel Sağlık
  • Omega 3 Nedir ? Omega 3 Faydaları ? için yorumlar kapalı
  • 652 kez görüntülendi

Omega 3 Nedir ? Omega 3 Faydaları ?

Omega 3 nedir, sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Esansiyel temel yağ asitleri olarak bilinmektedir. Vücudumuzda üretilmeyen bu yağ asitlerini başka besinlerden almamız gerekmektedir.

Omega 3 Faydaları ?

Omega 3 içeren bu yağ asitleri hücreye girecek besinlerden ve hücreden atılacak zararlı bileşenlerden sorumlu olmaktadır. Sıvı halde bulunmaktadır ve bu da giriş ve çıkışların doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Omega 3 besinini doğal gıdalardan almak besin takviyelerinden almaktan daha çok fayda sağlamaktadır. Bu önemli besin sardalya, somon balığı, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balık türünde olan deniz ürünlerinde bulunmaktadır. Ayrıca yumurta, kırmızı et, tavuk gibi hayvansal gıdalar da bu yağ asitlerini içermektedir. Ceviz, keten tohumu, fesleğen, asma yaprağı da bu yağ asidini  içeren diğer gıdalar olarak bilinmektedir.

omega 3

Vücudumuz için  faydalı olmaktadır ama özellikle bazı hastalıklarda özel olarak önerilmektedir. Bu durum da omega 3 nedir, faydaları nelerdir sorularının cevabı olmaktadır. Yüksek kolesterol tedavisinde iyi kolesterolü yükseltmek için kullanılmaktadır. Hipertansiyon hastalarında tansiyonu düşürücü etkileri olduğu ve bu amaçla hastalara önerildiği bilinmektedir. Kalp ve damar sağlığı ile ilgili hastalıklarda fayda sağladığı da bilinmektedir. Ayrıca diyabet, osteoporoz, depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, astım, romatizma, meme kanseri ve çeşitli cilt problemlerine de fayda sağladığı bilinmektedir.

Aslında omega 3 nedir sorusuna sadece iyi geldiği hastalıkları saymak yeterli olmaktadır. Bu çok önemli besini vücudumuz için her gün düzenli bir şekilde almamız gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.