Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

KARABİBER FAYDALARI NELERDİR?

Karabiber baharatlar içinde en fazla kullanılanlardan biridir. Tane şeklinde yada öğütülmüş olarak kullanılmasıyla beraber karabiberin faydaları da oldukça fazladır. Hazımsızlığı gidermesi, öksürük, ses kısıklığı, soğuk algınlığı için yarar sağlaması karabiberin faydaları arasındadır.

KARABİBERİN FAYDALARI NELERDİR?

Latince adı piper nigrum olan bu şifalı bitki, birçok yemeğin yapımında kullanılır ve yemeklere harika tatlar katar. Ayrıca vücut için de birçok faydası ve yararı vardır. Karabiberin faydalarından birkaçı:

A, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Vücutta bu vitaminler eksildiğinde tamamlanmasına yardım eder. Ayrıca çinko, potasyum ve folik asit de ihtiva eder.
Midede hidroklorik asit salgılanmasını arttırır. Sindirim sistemini uyarır. Sindirimi geliştirir ve yediklerinizi kolay hazmetmeyi sağlar.
Bağırsakta gaz oluşumunu engeller. Bağırsaktaki gazların atılmasına yardım etmesi de bitkinin faydaları arasındadır.
Terlemeyi ve idrar oluşumunu teşvik eder. Terleme ve idrar yolu ile vücuttaki toksinler kolaylıkla dışarı atılabilir.
Yağ hücrelerinin azaltılmasına yardım eder.
Diş çürümelerine karşı koruma sağlamasının yanı sıra diş ağrılarına iyi gelir.
Güçlü bir antioksidandır. DNA’nın korunmasına yardım eder.
Kas ağrısı ve romatizmadan mı şikayet ediyorsunuz? Kaslarınız sık sık tutuluyor mu? Kas ağrısı çekmekten bıktınız ve romatizmaya çare mi arıyorsunuz? Bitkisel çare yöntemleri başında karabiber de yer almaktadır. Kas ağrıları ve romatizma ağrılarının geçmesine yardım etmesi de karabiberin faydaları arasındadır.
Kış aylarında hemen hemen herkes kolaylıkla hastalıklara yakalanır. Hastalıklar dolayısıyla vücut bitkin düşer. Bu şifalı bitki ile bağışıklık sistemi güçlenir. Kolay kolay hastalıklara yakalanmazsınız. Grip, nezle, soğuk algınlığı, balgam ve öksürük artık kapınızı kolay kolay çalamayacak. Bu etkili bitki ile hastalıklar sizden uzak duracak.
Sinüzit, ses kısıklığı ve burun tıkanıklığı rahatsızlıklarına da iyi gelir.
Ciltte kırışıklık oluşmasını engeller. Erken yaşlanma belirtilerine karşı cildi korur.

KANSERE KARŞI KORUMA SAĞLAR!

Michigan Üniversitesi Kanser Merkezinin yaptığı bir çalışmaya göre, karabiberin içindeki maddeler kansere karşı koruma sağlar. Özellikle göğüs kanseri tümörünün gelişmesini önler. Özellikle zerdeçal ile birlikte kullanılırsa kansere karşı ekstra koruma sağlar. Zerdeçalın içindeki kukurmin maddesi ile birlikte koruma oranı artar.

KARABİBER BAL İKİLİSİ İLE ŞİFA BULUN!

Grip, nezle, öksürük, balgam ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Özellikle bal ve karabiber karıştırılarak hazırlanan ılık bir süt boğazınızı rahatlatacak. Öksürüğe bu şekilde fayda sağlar ve boğazı yumuşatır.

BURUN TIKANIKLIĞI VE BALGAMA KARŞI KARABİBER İLE FAYDA BULUN!

Burun tıkanıklığını gidermeye ve balgam söktürmeye yardım etmesi de karabiberin faydaları arasındadır. Bu etkileri için, bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı karabiber atıp karıştırın. Bu şekilde karabiberli suyu için. Karabiberli su ile solunum yollarınız açılacaktır.

Burun tıkanıklığının açılması için diğer bir yöntem ise okaliptüs yağı ile karıştırmaktır. Bunun için geniş bir kabı dolduracak kadar suyu kaynatın. Suyun içine 3 damla okaliptüs yağı damlatın. Üzerine bir çay kaşığı karabiber ekleyin. Bu suyun buharını soluyun. Bu sayede burun tıkanıklığınız açılacaktır.

KARABİBERİN ZARARLARI NELERDİR?

Mide rahatsızlığı bulunan kişiler çok fazla baharat tüketmemelidir. Mideleri zarar görebilir.
Tansiyon hastalarının da çok fazla tüketmemesi tavsiye edilir.
Egzama, damar sertliği ve bağırsak iltihabı olan kişiler de tüketmemelidir.
Aşırı miktarda tüketilirse alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz