Sarımsak (Allium Sativa) Faydaları

Sarımsak (Allium Sativa) Faydaları

Sarımsak (Allium Sativa) Faydaları

Sarımsak (Allium Sativa)

Sarmısak, aktarlarda Tum olarak da bilinir.

Tanımı : Zambakgillerden, yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğan biçimindeki sürgünlerinde kokulu bir yağ bulunan bir bahçe bitkisidir. Taze ve kuru olarak kullanılır. Toprak altındaki bölümünde üzerinde birkaç diş bulunan yumru biçiminde soğanı vardır.

Sarımsak (Allium Sativa) Kullanılan parçası : Sarmısak dişleri.

Sarmısak binlerce yıldan beri hekimlikte kullanılmaktadır. Eskiden Babilliler, Yunanlılar ve Mısırlılar tarafından en gözde madde olarak kabul edilmiştir. Keskin kokusu nedeniyle oldukça rahatsız edici olduğu gerçektir.

Son yapılan araştırmalar sarmısağın birçok yararlarını ortaya koymuştur, ama biz burada yalnızca deri ile ilgili bölümünden söz edeceğiz.

Sarmısağın kan temizleme niteliği çok fazladır ve bunun için de her türlü deri cilt bozukluklarına iyi gelir, Özellikle yüzdeki sivilcelere ve vücudun diğer bölümlerinde oluşabilecek çıbanlara çok iyi gelmektedir.

Sarmısak Kan temizleyici niteliği nedeniyle kandaki üre, yağlı maddeler ve artık maddelerin dışarı atılışını sağlar.

Sarmısak Antibiyotik etkisi nedeniyle derideki çıban, kan çıbanı ve sivilcelere iyi gelir, derinin düzgünleşmesini sağlar.

Sarmısak Deri üstündeki lekelerin giderilmesinde de yardımcıdır.

Sarımsak (Allium Sativa):

Birçok insan, kokusu nedeniyle sarmısak yemekten kaçınır. Ama Sarmısak toz halinde kullanıldığı takdirde böyle bir korku kalmaz.

Sarmısak Kullanılışı : Günde iki ilâ üç diş sarmısak yenebilir. Sarmısağın ezilerek yoğurt vb. içine karıştırılarak alınmasında yarar vardır. İyice çiğnenmediği takdirde ülsere ve bağırsak tahrişlerine yol açabilir. Sarmısak tozu bugün piyasada bulunmaktadır.

Sarımsak (Allium Sativa)

Sarımsak balgam söktürdüğü gibi iştah açmada birebirdir.Ateş düşürücü özelliğiyle de bilinen sarımsak kabızlığıda gidermekte birebir faydalıdır.

Yaşlılar hızlı yaşlanmaya karşı her gün sarımsak yutmaları halinde bu yaşlı kimselerin hızlı çöküşlerini engeller.Üç diş sarımsak bal şurubu ile kullanılmalıdır.Sarımsak gazı giderir aynı zamanda göğüs ağrılarını gidermede başarılıdır.

Güzelce dövülerek hazırlanmış sarımsak ateşlenmiş şişkinliklere, ek­lem romatizması bulunanlara, emzikli kadınların göğsüne) sarılarak, hastanın dayanabileceği vakte kadar bekletilir. Bu şekilde sarımsak deriyi deler ve iltihabı dışarı atar.

Bir baş sarımsağı pilavla pişirerek yemek içersinde yemekte kurtları düşürmeye faydalıdır.Vereme karşı veya aids gibi ağır enfeksiyonlara karşı 3 diş adedi soyulur ve ballı suyla karıştırılıp içilir,böylelikle ağır enfeksiyonlara karşı çok fevkalade iyi gelir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz