Spor Yapmak Mental Sağlığa Nasıl Katkıda Bulunur?

  • ALTERNATİFTIP
  • Spor Yapmak Mental Sağlığa Nasıl Katkıda Bulunur? için yorumlar kapalı
  • 1.126 kez görüntülendi

Spor Yapmak Mental Sağlığa Nasıl Katkıda Bulunur?

Egzersizin beyinde pozitif etkileri olduğunu biliyoruz. Duke Üniversitesi araştırmacıları birkaç yıl önce egzersizin antidepresan özellik gösterdiğini keşfettiler. Başka bir araştırma egzersizin yaşlılarda beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini ve hatta bunamaya karşı koruduğunu kanıtladı. Peki egzersiz mental sağlığı nasıl geliştirir?

Endorfin Üretimini Tetikler

Egzersizin faydalarıyla ilgili bir teori egzersizin endorfin salgılanmasını tetiklediği gerçeğinden yola çıkıyor. Bu doğal uyuşturucu kimyasal olarak morfine benziyor. Vücudun egzersize bir reaksiyon olarak böyle bir doğal ağrı kesici salgıladığı düşünülüyor. Bununla birlikte, araştırmacılar endorfinin ruh halini iyileştirip iyileştirmediğini sorgulamaya başlıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, vücudun endorfin metabolizması oldukça karmaşık. Muhtemelen bunların içinde egzersizin mental sağlık etkileri de var.

Beynin Hipokampüs ve Ön Loblarını Çalıştırır

Bazı araştırmalar egzersizin beynin ön loblarında ve hipokampüsteki aktivitelerini artırdığını gösteriyor. Bunun nasıl ve neden olduğu henüz bilinmiyor. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda egzersizin serotonin, dopamin ve nöroepinefrin hormonlarında artış sağladığı kaydedildi. Bu nörotransmiterler ruh halinin pozitif hale geçmesiyle bağlantılı. Antidepresan ilaçlar da bu kimyasalların üretimini artırarak etkili oluyor.


BDNF Artışı

Egzersizin ayrıca beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerinde artış sağladığı belirlendi. Bu maddenin ruh halini iyileştirdiği düşünülüyor. BDNF’nin öncelikli rolü, beyin hücrelerinin daha uzun süre hayatta kalması için yardımcı olmak. Bu da egzersizin nasıl bunamayı önlediğine dair bir cevap olabilir.

Sonuç olarak çoğumuz spor yaptıktan sonra kendimizi iyi hissederiz. Fiziksel egzersiz hem mental sağlığımız, hem de beynimiz için iyi bir tercih. Bir gün egzersizin neden sağlığa yararlı olduğu daha iyi anlaşılacak ama egzersiz yapmaya bugün başlayabiliriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.