Gripten Korunmak İçin Bitki Çayları

Gripten Korunmak İçin Bitki Çayları

Yazın kendini kışa bırakması ile havalar oldukça soğudu hal böylece olunca da birçok insan hasta olmaya başladı. Herkesin bildiği gibi kışın en çok olunan hastalık soğuk hava ve mikroplardan dolayı oluşan griptir. Bu gripten korunmak için ülkemizde grip aşısı oldukça popüler durumda fakat doktor ve uzmanlar grip aşısını çok fazla önermemektedir. Durum bu olunca insanlar kendilerine hastalıklardan korunma yolları aramaya başlamış durumdadır. Gripten korunmak için C vitamini kullanımı oldukça önemlidir, bunun dışında mutlaka el yüz temizliğinize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Temizlik konusunda antibaktiriyel jelleri de tercih etmeniz şüphesiz gripten korunmanız için fayda sağlayacaktır fakat bunların dışında en çok kullanılan yol gripten korunmak için bitki çayları olmaktadır. Bitki çayları genel olarak hastalandığımızda tercih ettiğimiz bir şey olmasına rağmen günümüzde grip ve benzeri hastalıklardan koruduğu da bilinmektedir.

Gripten Koruyan Çaylar Nelerdir?

Gripten koruyan çaylar grubunda en etkili olan beş adet çay bulunmaktadır bumlar nelerdir derseniz işte bu çaylar:

Papatya çay, geven otu çayı, gingseng çayı, karahindiba çayı ve ıhlamur çayıdır. Bu çayların grip dışında pek çok hastalığa da faydası olduğu bilinmektedir.

Papatya Çayının Özellikleri Ve Hazırlanışı

Bağışıklık sistemi güçlendirerek gripten koruyan ilk çayımız papatya çayıdır, bu çayı birçok kişi sadece sakinleştirici özelliği ile bilmektedir oysa ki papatya çayı bağışıklık sistemini oldukça iyi güçlendiren bir çaydır. Bu çayın içerisinde makrofaj denen bir yapı ile B- lenfosit adı verilen vücutta sakinleştirici bir salgı salan maddeler bulunmaktadır. Fakat bu kimyasalların tek yararı bu değildir, bu maddeler sayesinde vücutta oluşan zararlı bakterilere karşı kan yapıcı hücreleri çoğaltarak bizleri korumaktadır. Bunların dışında cilde de iyi geldiği bilinmektedir ve yara izlerinin giderilmesi gibi özelliklere sahiptir.  Fakat papatya çayının en büyük özelliği doğal bir antibiyotik olmasıdır ayrıca ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır. Eğer çok fazla tüketirseniz sizi sürekli olan bir uyku durumuna sokabilir bu yüzden kontrollü bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir bunun dışında sık tüketildiği takdirde mide bulantısına yol açabilmektedir o yüzden günde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Hazırlanışı: Çay suyunu iyice kaynatın. Daha sonra 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı kaynamış olan suyun üzerine ilave ederek 3-5 dakika demlenmesini sağlayın, Afiyet olsun.

Geven Otu Çayı Özellikleri Ve Hazırlanışı

Diğer bir çayımız ise geven otu çayıdır, bu çayı çok duymamış olabilirsiniz günümüzde çok fazla bilinmekte olmayan bu çay gripten korunmak için oldukça faydalı olmaktadır. Bu çay virüslere karşı oldukça etkilidir aynı zamanda karaciğerde bulunan zararlı maddelerin etkisini azaltarak karaciğerinizi korumaktadır.  Bu ot özellikle Çin ve Asya’da tıp alanında oldukça çok kullanmaktadır. Kasları güçlendirdiği gibi bu otun vücuttaki metabolik fonksiyonları düzenlediği ve vücut direncini arttırdığı bilimsel araştırmalar ile anlaşılmış durumdadır. Geven otu çayı sadece grip gibi hastalıklara değil kanser gibi ağır hastalıkların iyileşmesine de fayda sağlamaktadır.  Bu geven Türkiye’ de kirpi otu, domuz dikeni, pişik geveni, çoban yastığı gibi adlar ile bilinmektedir.

Hazırlanışı: 3 ya da 5 çorba kaşığı veya 10-20 gram kök kaynatılarak çay haline getirilebilir. İsteğe göre bal veya şekerle tatlandırılabilir.

Gingseng Çayı Özellikleri Ve Hazırlanışı

Bir sonraki üçüncü çayımız ise gingseng çayıdır, bu gingseng çayı enfeksiyon oluşan hastalıklarda genel olarak kullanılmaktadır papatya çayı gibi antibiyotik özelliği de bulunmaktadır. Bu çay eğer fazla kullanılırsa uykusuzluk ve sinirlilik haline yol açabilir. Bu ginseng çayı yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, kanser, hepatit B, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, koroner arter hastalığı tarzı hastalıkların iyileşmesine fayda sağlamaktadır. Bunun dışında bağışıklık sistemini de korumaktadır. Bu otun kökleri kurutularak ilaç sektöründe kullanılmaktadır.

Hazırlanışı: Ginseng kökü rendelenir ve çaydanlığa konulur. Daha sonra üzerine 1-2 dakika soğuması için bekletilmiş su ilave etmeniz gerekmektedir. Demlenmesi için 5 ile 7 dakika arası beklenir daha sonrasında ise süzülerek içmeye hazır hale getirilir. Dilerseniz demlenmesi için daha uzun süre beklenebilir ve tatlandırmak için bal eklenebilir. Üç su bardağı ginseng çayı için bir buçuk yemek kaşığı rendelenmiş ginseng ya da altı yedi ince dilim ginseng yeterli olacaktır. Diğer bir gripten koruyan çayımız ise elma çayıdır. Elma çayı kateşin ve kuersetin gibi bir dizi antioksidan içermektedir bunun dışında magnezyum, sodyum ve potasyum gibi birtakım mineraller içermektedir. Amino grup asitler, vitamin B, C ve D çeşitleri de bu çayda bolca bulunmaktadır. Elma çayı içerisinde bulunan antioksidan özellik sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir bunun yanında baş ağrılarına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Elma çayı antioksidan bakımından oldukça zengindir; bu nedenle düzenli olarak elma çayı tüketmek, göz sağlığına yardımcı olarak katarakt riskini azaltır ve körlüğü önlemektedir. suda eriyen bir vitamindir ve elma bu vitamine sahiptir. Bu nedenle elma çayı tüketimi vücut sistemlerinin ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur.

Hazırlanışı: Elma çayını ya da 1 adet elma çayı poşetini 1 fincan sıcak suyla 3-4 dakika boyunca demleyin. İçinden çay yapraklarını ya da çay poşetini çıkarın ve dilerseniz tatlandırmak için bal ya da şeker ekleyerek tüketin, afiyet olsun.

Ihlamur Çayının Özellikleri Ve Hazırlanışı

Avrupa’da çok eskim yıllardan beri tıp alanında kullanılmakta olan bu çayın çok fazla faydası bulunmaktadır. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmaya yaramaktadır bunun dışında ise çayın sıcaklığı boğaz ağrısını, öksürüğü alır. Diğer kullanımı ise sakinleştirici etkisi ile sinirleri yatıştırmak için olan etkisidir. Bu çayda bulunan  Yatıştırıcı etkisi bulunan ıhlamur çayı gerginliği alır, kaygı nedeniyle gerilen sinirleri yatıştırır, stresi azaltır ve uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır. Balın yardımı ile vücudun direncini ve hastalıklarla mücadelesini arttırır. Balın doğal bir antibiyotik olması ıhlamurun etkisini iki katına çıkarmayı da sağlanmaktadır. Bunların dışında kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur. Ihlamur çayı sizi gripten korumanın dışında grip olduğunuzda da size çok iyi gelecektir.

Hazırlanışı: Çaydanlığınıza bir tutam ıhlamur ve su ekleyerek karıştırın. Daha sonra yaptığınız çaydanlığı ocağa alınız ve kaynatınız. Kaynayan ıhlamur çayını ocaktan aldıktan sonra 5 ya da 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin daha sonra hazır hale gelen ıhlamur çayını bir dilim limonla ile içebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz