Hipotiroidinizi İyileştirmek için Evde Uygulayabileceğiniz Doğal ve Basit 9 İpucu

Hipotiroidinizi İyileştirmek için Evde Uygulayabileceğiniz Doğal ve Basit 9 İpucu

Hipotioridi tiorid bezinin işlevini kaybetmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. İster inanın ister inanmayın, hipotiroidiyi evde uygulayabileceğiniz birkaç ipucuyla iyileştirmek mümkündür.

Bu hastalığın sebep olduğu tiroid hormonlarındaki azalma bazal metabolizmanın düşmesi, kilo alımı, yorgunluk, soğuğa karşı aşırı duyarlılık, kabızlık ve anemi gibi semptomlara yol açar.

Hipotiroidinin en yaygın görülen semptomlarını azaltmak için evde uygulayabileceğiniz bazı doğal ve basit ipuçlarını bu yazımızda keşfedin.

Hipotiroidi tedavi edilebilir mi?

Malesef hipotiroidi tamamen tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Ancak, teşhis edildikten sonra uygun ilaçları kullanarak büyük ölçüde kontrol altına almak mümkündür.

Bu alternatif çözümleri, hipotiroidinin ilk semptomlarını yaşamaya başladığınız evrede ancak tedaviye başlamadan önce kullanmak daha etkili olacaktır çünkü bu şekilde ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Semptomları azaltmak için ipuçları

1. Yeşil smoothieler

yeşil smoothieler

Yeşil smoothieler hazırlamak her gün meyve ve sebze tüketmenin lezzetli, pratik ve sağlıklı bir yoludur. Bu durum sebze yemekte zorlananlar için bile geçerlidir.

Yeşil smoothieler vücudun fonksiyonlarını destekler ve toksinleri giderir. Bu içeçekler tüm semptomları doğal yollardan önlemek için çok faydalıdır.

Bu smoothieler aynı zamanda kilonuzu korumanıza, kabızlıkla mücadele etmeye, enerjinizi artırmaya ve keyfinizi yerine getirmeye yardımcı olur.

2. Tiroid uyarıcı baharatlar

Bazı aromatik ve yemeklere tat vermek için kullanılan baharatlar, yemeklerde daha çok kullanılsa da birçok hastalık için iyileştirici tıbbi özelliklere sahiptir.

Hipotiroidi için ise bu üç baharatı yemeklerinize ve çaylarınıza eklemenizi tavsiye ediyoruz:

 • Arnavut biberi
 • Zencefil
 • Seylan (ceylon) tarçını

Bunları lezzetli tariflerinizde, tatlılarınızda, smoothilerde ya da içeceklerde kullanabilirsiniz.

3. Fiziksel egzersiz yapmak esastır

egzersiz yapan kadın

Fiziksel egzersiz genel olarak herkes için önerilir. Ancak hipotiroididen muzdarip kişiler spor sayesinde kayda değer bir gelişme görebilirler. Ne de olsa egzersiz yapmak bu hastalık sebebiyle yavaş çalışan metabolizmayı hızlandırarak kilo alımını önler.

Metabolizmayı harekete geçirmek sadece kalori yaktırmakla kalmaz ayrıca zindelik verir ve soğuğa karşı aşırı hassasiyetle mücadele eder.

4. Hindistan cevizi yağı

Bunlara ek olarak organik Hindistan cevizi yağı, “süper” yiyeceklerle beslenmesini zenginleştirmek isteyenler arasında git gide daha fazla popülerlik kazanmaya başladı.

Bu meyvenin yağı tiroid hormonlarının üretimini teşvik etmek için faydalıdır. Bu yüzden metabolizmanızı hızlandırır ve bir yağ olmasına rağmen fazla kilolarla savaşır.

Günde bir yemek kaşığı, sabah kalktığınızda aç karnına ve gece yatmadan önce yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, az miktarla başlayıp daha iyi hissederseniz bu miktarı sonrasında artırabilirsiniz.

5. Tiroid masajı

tiroid masajı yaptıran kadın

Tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgenize biraz Hindistan cevizi yağıyla yaptığınız masajın faydalarını hafife almayın. Boynunuza günde birkaç dakikalık hafifçe bir masaj uygulayabilirsiniz.

Kendinize yaptığınız her masaj rahatsızlık ya da acı vermediği sürece sizin için faydalı olacaktır.

6. Temel yağ asitleri

Hipotiroidinin bir diğer semptomu da kuru cilttir. Bu durumu düzeltmek için cildiniz için besleyici olan besin maddeleri tüketmelisiniz ki cildiniz canlı bir görünüme kavuşsun. Bunun yanı sıra erken yaşlanmayı da önlemenize yardımcıdır.

Her gün tüketebileceğiniz yiyecekler:

 • Keten tohumu
 • Chia tohumu
 • Krill yağı
 • Avokado
 • Sade (ghee) tereyağı
 • Yağlı balıklar

7. Chia tohumu

chia tohumu

Chia tohumu da kabızlıktan muzdaripseniz etkili bir çözüm olabilir.

 • Chia tohumunu tüketmek için birkaç saat boyunca suda bekletin (örneğin bir gece) ve suyla beraber tüketin.
 • Ayrıca meyve suyunuza ya da smoothienize de karıştırabilirsiniz.

8. Şarkı söylemeyi öğrenin

Evinizin özelinde şarkı söylemek için muhteşem bir yeteneğiniz olmasına gerek yoktur.

Bu alışkanlık tiroid bezinin çalışmasını düzenlemek için oldukça faydalı olabilir. Ne de olsa şarkı söylerken tam da tiroid bezinin bulunduğu bölgede titreşim oluşur. Enerji boyutundan bile bakarsak sağlığınız için çok faydalı bir terapi olabilir.

9. Su için

bir bardak su tutan kadın

Su içmek organlarınızın işlevini artıran basit bir alışkanlıktır. Buna ek olarak, metabolizmayı hızlandırır, kabızlıkla savaşır, kuru cilde iyi gelir ve kilo vermeyi destekler.

Bütün bu sebeplerden dolayı su içmek her tedavinin, özellikle de hipotiroidi tedavisinin önemli bir parçasıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz