Kolon Temizliği İçin En İyi 5 Meyve

Kolon Temizliği İçin En İyi 5 Meyve

Birçok hastalığın sebebi başta zehirlenmiş kolon olmak üzere sindirim sistemi sorunlarına dayanır. Bağırsak floranız patojen veya mayayla, sindirilmemiş gıda veya birikmiş dışkı maddesi ile dolmuşsa, bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Temiz olmayan bağırsaklar ve toksinle dolmuş bir kolon neredeyse her zaman bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak, bağırsakların ötesine yayılabilen enfeksiyon ve iltihaplara sebep olur ve solunum sistemini etkileyip alerjilere yol açabilir.

Eczaneler veya aktarlarda kolon temizliği yapabilecek birçok ürün satılmasına rağmen, aynı amaca basit bir şekilde her gün yediklerinize dikkat ederek de ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bol sıvı ve lif tüketmek ve yağ tüketiminizi sınırlamaktır.

Bugün sizlerle kolon temizliği için en iyi meyveler hakkında konuşmak istiyoruz. Bu meyveler sindirim sisteminize bakmanın leziz, etkili ve ekonomik bir yoludur.

Kolon temizliği için en iyi meyveler

Kolonu temizlemek için meyve kullanmanın birçok faydası bulunması sebebiyle, bu meyveleri mutlaka beslenmenize eklemelisiniz. Mümkün oldukça zararlı tarım ilaçları uygulanmadan yetiştirilen organik meyveleri seçmelisiniz.

Meyvelerin her zaman doğal formlarında daha faydalı olduklarını hatırlatmakta da fayda var. Diğer bir deyişle, reçel veya meyve suları formunda işlenmiş meyvelerdense doğal formlarındaki meyveler çok daha faydalıdır. Özellikle elma gibi meyveleri kabuğuyla yemenizi öneriyoruz.

1. Elma

yeşil-elma

Yeşil elma, kırmızı elma… hangisini severseniz. Sabahları gününüze kabuklarıyla beraber elma yiyerek başlayabilirsiniz. Günlerce kabızlık ve arkasından da bir ishal dönemi geçirmeye alışık olduğunuz huzursuz bağırsak sendromundan şikayetçiyseniz bu meyveyle ilgili bazı şüpheleriniz olabilir.

Elma bu sorunlara nasıl yardımcı olabilir?

  • Çiğ elma kabızlığa iyi gelir.
  • Fırında pişmiş elma ise ishale iyi gelir; çünkü içerdiği selüloz pişerken yumuşar ve dışkının sertleşmesini sağlar.
  • Elmalar yatıştırıcı, iltihap sökücü ve pektin ile antioksidan yönünden zengin olan kabuğuyla yendiğinde de lif deposudur.
  • Bu son derece şifalı meyve başta kolon olmak üzere, bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

2. Papaya

Papaya doğada bulunan en güçlü iltihap sökücü özelliklere sahip meyvelerden biridir. Adeta sihirli bir madde olan papain sayesinde, yemekleri daha iyi sindirirsiniz; kabızlık ve ishal durumu kendiliğinden geçer ve kolonunuz daha sağlıklı olur.

Papaya yemenin en iyi yollarından biri de yarıya bölüp ve yoğurdun içine dilimler halinde atmaktır. Bağırsak floranızı takviye eder ve bağırsaklarınızı temizler. Harika bir tatlıdır!

3. Muz

muz

Her gün bir muz yemenin sayısız faydası vardır. Bu meyveyi akşamüstü yememelisiniz. Daha kolay bir hazım için en iyisi muzu günün başında yemektir.

  • Muzun içinde bulunan doğal antasitler dışkı maddesinin ve toksinlerin bağırsaklarda bulunan mukusa yapışmasını önler.
  • Muz bağırsak ve sindirim sistemi için temel bir mineral olan potasyum yönünden zengindir. Potasyum içeriği sayesinde, muz hazmı kolaylaştırır ve ishal ve başka sorunlarla bağdaştırılan ağrı ve iltihabı azaltır.
  • Kolonun sindirmesi daha kolay olan bir lif türü olan çözülebilir lif yönünden zengindir. Ancak muzun içinde şeker olduğunu, bu sebeple kendinizi günde bir adetle sınırlandırmanız gerektiğini unutmayın.

4. Karpuz

Bildiğiniz üzere, kavun potasyum gibi mineraller ve su yönünden zengindir. Bu iki madde ise kolonu toksinlerinden arındırmak ve sağlığını korumak için idealdir. Bu meyve iltihabı azaltan sakinleştirici bir tonik etkisi gösterdiği ve susuz kalmanızı önlediği için huzursuz bağırsaktan şikayetçi olanlara özellikle tavsiye edilir.

Bu meyvenin tadını istediğiniz kadar çıkartabilirsiniz.

5. Ahududu

ahududu

Ahududu marketlerde dört mevsim boyunca satılmasa bile, kolon için en faydalı meyvelerden biridir. İşte sebepleri:

  • Mukoza iltihabını ve bağırsaklarda bulunan zararlı bakteri seviyesini azaltan antioksidan yönünden zengindir.
  • Ahududunun içinde tıpkı elmada olduğu gibi pektin bulunur. Pektin maddesi bağırsak hareketini teşvik eder ve toksinlerin bağırsak ve kolonun kenarlarına yapışmasını önler.

Ahududuyu istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Hem leziz hem de şifalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz