Emzirilen Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli?

Emzirilen Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli?

Bu konumuz da sizlere emzirilen bebek sütten ne zaman kesilmeli ve ne gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır gibi sorulara cevaplar sunacağız. Anne sütünden kesilen bebeğin ve annenin en zor dönemleri arasında yer almaktadır. Bu hem bebek için hem de annenin duygusal bağlarının birisinin kopması anlamını da taşımaktadır. Bebeğin sürekli alıştığı bir tat olan anne sütü bebek açısından oldukça önemli bir oluşumdur. Aynı zaman’da bebeğin ağlamasını kesen ve anneyi rahatlatan emzirme işlemi anne içinde olası bir zorluk göstermektedir. Anne ve bebek ilişkisi alanında en önemli noktalardan biridir emzirmeyi kesme olayı, bu yüzden bebeğinizi sütten keserken nelere dikkat etmelisiniz ve doğru zaman diliminde uygulamanız gerekmektedir.

bebeği-sütten-kesmek Emzirilen Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli?

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmelidir?

Bu konuda birçok uzman doktorunda söylediği gibi bebeğin en az ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi, bebek gelişimi ve bebek sağlığı açısından oldukça önemdir. Fakat bebekler için uzmanların bir diğer önerisi 2 yaşına kadar anne sütü bebeğe hem daha sağlıklı bir gelişim sağlamakta hem de zekâ oranlarının daha yüksek olmasında katkı sağlamaktadır. Tabi bu öneriye göre annenin ve bebeğin psiko-sosyal ve fiziki ihtiyaçlar elverişli değil ise ilk altı ay bebeğe anne sütünün verilmesi daha uygun haldedir. Bundan dolayı anne sütünün zorunluluğu bebeğe ve anneye göre değişiklik göstermektedir. Bebeğinizi sütten kesmeye karar verdiğinizde bebeğin huzursuz ve annenin stresli zamanlarına denk getirilmemeli. Kendinizi iyi hissettiğiniz ve bebeğinizin huzurlu bir anına denk getirerek bu işlemi gerçekleştirmeniz daha iyi olacaktır.

Emzirilen Bebek Sütten Nasıl Kesilmelidir?

Emzirilen bebeği sütten kesmek için birçok anne bebeğini anneannesine, çocuk bakıcıları veya benzeri emanet bırakacağı yerlere bırakarak anneden uzak tutulup sütten kesileceğine dair birkaç takım yanlış işlem yapmaktadırlar. Bu yanlış bir karar olduğu gibi, ayrıca anne ve bebek ilişkisini de kötü bir şekilde etkileyecektir. Bunun yerine bebeğinize kademeli olarak sütten kesebilirsiniz. Öğlen saatlerinde verilen gündüz süt emzirme saatlerinden başlayarak kademeli bir şekilde bebeğinizi sütten kesebilirsiniz. Öğlen saatlerinde verilen sütü keserken, yerine sağdığınız kendi sütünüzü biberon da vererek bebeğin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bebek yaşı itibari ile yani 6 aylığı geçmiş ise çeşitli besinlerle bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Bunun için yumuşak veya püre halinde organik bebek malaları üzerinde tercihte bulunabilirsiniz. Bu tarz aşamayla da diğer öğünleri de bu şekilde uygulayarak bebeğinizi kademeli bir şekilde sütten kesebilirsiniz. Sütten kesme aşamaları arasında bebeğin uyumadan önceki beslendiği son öğün oldukça zordur. Bu yüzden sütten kesilecek olan bebeğin en son olarak gece emzirme seansı hedef alınmalıdır. Ayrıca bebeğinizin emzirme saatleri içerisinde çeşitli oyun ve aktiviteler yaparak bebeğinizin süt dışına dikkatinin dağılmasını sağlayabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz