Doğal Yoldan Aft Tedavisi

Doğal Yoldan Aft Tedavisi

Aft hem rahatsız eder, hem acılı olur, hem de iyileşmesi çok uzun bir süre alabilir. Dudakların, yanakların, damağın içinde ve hatta dilde oluşan bu küçük yaralar ev yapımı tedaviler ile iyileştirilebilirler.

Ağızda çıkan küçük yaralarla ve ağız ülseri ile doğal yoldan nasıl baş etmeniz gerektiğini bu yazımızda öğrenin.

Aft ve ağız ülseri ile ilgili bilmeniz gerekenler

Sarı veya beyaz olabilirler ve kırmızı bir çeperin çevrelediği bir “krater” şeklini alırlar. Aftlar acılıdır fakat bulaşıcı değillerdir. Ağzın içinde mukoza zarında yalnız başına veya gruplar halinde oluşabilirler.

Aftlar ve ağız ülserleri kadınlarda erkeklerden daha yaygın olarak görülür ve herhangi bir yaşta yaşanabilir. Bu yaraların iyileşmesi genellikle 7 ve 20 gün arasını bulur ve genellikle tekrardan nüksedebilir.

Ağız ülserleri şu özelliklerle karakterize edilirler:

 • Acı
 • Kaşıntı
 • Krater gibi yaralar
 • Yanma

Bu yaraların temel sebepleri şunlardır:

 • Hastalık veya gıda problemlerinin sebep olduğu bağışıklık sistemi zayıflaması.
 • Takma dişler, aşırı sert fırçalamak, ısırmak, diş ipi ile temizleme gibi ağza zarar verebilecek şeyler.
 • Hormonal değişiklikler (menstrual döngü süresinde kadınlarda yaygındır).
 • Asit, turunçgiller veya çeşnilerden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar.
 • Gluten intoleransı.
 • Stres.

Aftlar genellikle kendileri oluşur ve büyürler, fakat iyileşmesine ve kaybolmasına ev yapımı tedaviler ile yardımcı olabilirsiniz.

Eğer 3 haftadan sonra herhangi bir gelişme görmezseniz, tedavi için doktorunuza danışmalısınız.

Aftlar ve ağız ülserleri için doğal tedaviler

Öncelikle bu yaranın aft olduğundan, uçuk veya mantar enfeksiyonu olmadığından emin olmalısınız. Ardından semptomları azaltmak, aftı ve ağız ülserini rahatlatmak ve iyileştirmek için bu doğal tedavilerin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bal

Bu tedavi için uygulamanız gereken tek şey yaralı bölgeyi bir bez veya kağıt havlu ile kurutarak bir kaç damla bal uygulamaktır. Balı aftın üzerinde tutabildiğiniz kadar uzun süre tutun.

Etkili olmasının sebebi balın antimikrobik özellikleri olmasındandır. Gerektiği kadar tekrarlayın. Eğer bal sıvı değil de kristalize bir haldeyse merhem gibi kullanmak için daha iyidir.

Ada çayı

adaçayı

Bu bitki genellikle doğal tedavilerin içinde, bütün aft tiplerini ve ciltteki yaraları tedavi etmek için kullanılır. Biz burada onu demleyerek kullanacağız.

İçindekiler

 • 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı
 • 1 bardak su

Nasıl uygulanır?

Suyu kaynatarak adaçayını bir kaç dakika demleyin. Daha sonra ocaktan alın ve 10 dakika boyunca soğumaya bırakın. Süzün, ve hala ılıkken ağız gargarası olarak kullanın, içmeyin. Gün içinde bir kaç defa tekrarlayın.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksidi 2 katı kadar suyla karıştırın. Ağzınızı bu karışım ile günde 3 defa çalkalayın. Bu tedavi rahatsız edici olabilir, ama kesinlikle işe yaramaktadır.

Bazı insanlar bu karışımı minik bir pamuk yardımıyla afta direkt olarak uygulamayı da seçebilirler. Biraz yakabilir fakat gerçekten çok etkilidir.

Tuzlu su

tuz

Bu tedavi tahrişe yol açabilir, fakat kesinlikle işe yarıyor.

İçindekiler

 • 1 bardak su
 • 1 avuç dolusu iri taneli tuz

Nasıl uygulanır?

Suyu tuz ile tuz çözülene kadar kaynatın. Ardından soğumasını bekleyin ve günde en az 3 kere ağzınızı çalkalamak için bu suyu kullanın.

Aloe Vera

Güvenli ve etkili olduğu gibi, içeriğindeki bir çok özelliği aloe verayı evde bulundurmak için çok faydalı bir hale getiriyor.

Bu durumda, aftları tedavi etmek için uzun kenarından kesilmiş yarım sap aloe veraya ihtiyacınız olacak. Bunu direkt olarak ülsere uygulayın ve bir kaç dakika bekletin. Bu tedavi acıyı hemen azaltıp, rahatlatacaktır. Ayrıca enfeksiyonu kontrol etmeye de yarar.

Bira Mayası

bira mayası

Bu aftları tedavi etmek ve ağzın içindeki bakteri miktarını azaltmak için harika bir tedavidir.

İçindekiler

 • 1 yemek kaşığı bira mayası
 • Biraz su

Nasıl uygulanır?

Malzemeleri hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Yaralı bölgeyi kurutun ve bu karışımı yaranın üzerine uygulayın. Olabildiğince orada bekletmeye çalışın, ardından ılık su ile yıkayın.

Greyfurt çekirdekleri

Bunun özünü sağlıklı yiyecek marketlerinde bulabilirsiniz ya da çekirdekleri direkt olarak kullanabilirsiniz. Greyfurtun harika antiseptik özellikleri vardır ve aftlara ve yaralara karşı çok etkilidir.

İçindekiler

 • Bir avuç dolusu greyfurt çekirdeği
 • 1 bardak su

Çekirdekleri demleyin, soğumaya bırakın, süzün ve için. Günde bir kaç kez tekrar edin.

Eğer özünü tercih ediyorsanız, ½ bardak ılık suya 6 damla olmalıdır.

Karbonat

karbonat

Karbonat içerdiği sağlıklı özellikleri sayesinde binlerce yıldır tedavi olarak kullanılmaktadır, virüs ve bakterilerle savaşma özelliği de vardır.

İçindekiler

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 bardak ılık su

Nasıl uygulanır?

Karbonatı suda çözün ve ağız gargarası olarak kullanın, ağzınızda tutabildiğiniz kadar tutmaya çalışın. Günde bir kaç kez tekrar edin.

Elma sirkesi

Özellikleri karbonata yakındır, aftları hızlıca tedavi etmeye yardımcı olur. Fakat biraz yanmayı göze almanız gerekecek.

İçindekiler

 • ½ bardak elma sirkesi
 • ½ bardak ılık su

Nasıl uygulanır?

Malzemeleri karıştırın ve tedaviyi ülser yok olana kadar günde 2-3 kez tekrar edin.

Aft veya ülserden muzdaripseniz, daha fazla çiğ soğan ve sarımsak yemeyi deneyin. Çok etkili antibakteriyel özellikler barındırırlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz