Tütün Bitkisi ve Faydaları

Tütün Bitkisi ve Faydaları

Tütünün bitkisi aslında oldukça faydalı olmasına rağmen ne yazık ki bizler tütünü sadece sigaranın ham maddesi olmasından dolayı tanıyoruz. Bu yazımızda tütünün kullanım alanlarını ve ne işe yaradığını göreceğiz.

Tütün Bitkisi: 1 metreye kadar boylanabilen, tüylü, yapışkan ve dik gövdeli, kırmızı-pembe renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır. Tohumları yağ bakımından zengindir.

Tütünün Tıbbi Etkileri: Tütün böcek öldürücü ve böcekleri uzaklaştırıcı etkileri ile tarım ilacı olarak kullanılmaktadır. Zehirli bileşiklere sahip olan tütün insan sağlığı için tehlikelidir. Özellikle sigaranın ham maddesi olan tütünün içeriğindeki nikotin gibi zararlı bileşikler insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Sigara olarak kullanılan tütünün içindeki bileşikler yanarak daha tehlikeli olmaktadır.

Sigaranın Zararları: Alışkanlık yapan pek çok madde içeren tütün, başta akciğer kanseri ana nedeni olmasının yanında kalp ve damar sağlığını da bozmaktadır. Sigara, damar sertliği ve yüksek tansiyona neden olur. Hafızayı zayıflatır. Baş ağrısı ve migren şikayetlerini arttırır.

Astım, bronşit ve nefes darlığına neden olur. Ağız tadını bozar ve iştahı azaltır. Mide hastalıklarını arttırır. Yüzü sarartır. Deriyi yıpratır ve yaşlanmanın belirtilerini arttırır. Gebelikte de sigara hem anneye hem de bebeğe ciddi zararlar vermektedir.

Tütün Bitkisi Nasıl Kullanılır: Kurutulan tütün yaprağı, en yaygın zararlı alışkanlıklardan biri olan, sigara yapımında kullanılır. Ayrıca, böcek ilacı olarak da kullanılmaktadır.

Bu yazı tütünün faydaları zararları tarihi çehov yasaklanması anlamı son durumu keşfi kilosu icadı nemlendirme nemlendirici nedir ne demektir ne kadar ne demek sözlük anlamı neden küflenir ne zaman keşfedildi neye sarılır nasıl ekilir sarılır kıyılır yetiştirilir tatlandırılır yetişir elle sarılır içilir toplanır tütün bitkisinin özellikleri zararları kullanım alanları içeriği içindeki maddeler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

tütünün kullanım alanları, tütün sarartma ilacı, tütün kullanım alanları, tütün bitkisinin kullanım alanları, tütünün zararları, tütünün faydaları, tütün zararları, tutun bitkisi, tütün bitgisi yararları, ttn sarartma ilalar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz