Magnezyum Eksikliğinin 8 Sebebi ve Bunu Düzeltme Yolları

Magnezyum Eksikliğinin 8 Sebebi ve Bunu Düzeltme Yolları

Magnezyum, sağlığınız için vazgeçilmez bir mineraldir çünkü vücudunuzdaki diğer 300 kimyasal reaksiyon ile beraber, sinir sisteminizi düzenlemeye, rahatlamayı desteklemeye ve kas kasılmalarını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Neredeyse tüm hastalıkların magnezyum eksikliği ile ilişkili olduğuna inanan uzmanlar vardır.

Vücudunuzun elektriksel düzeylerini dengelemek için gerekli olmasının yanı sıra, böbreklerinizden önemli miktarda salgılandığı için de absorbe edilmesi en zor minerallerden biridir.

Hafıza problemleri, öğrenme güçlükleri ve sabit kas krampları, bu mineralin azalmasının veya eksikliğinin belirtilerinden bazılarıdır.

Her ne kadar başlangıçta normal gözükse de, nedeni belirlemeye ve zamanında müdahale etmeye çalışmak en iyisidir.

Bu nedenle, bugün, magnezyum oranının düşük olmasının nedenlerinden sekizini ve onu içeren gıdaları size anlatmak istiyoruz.

1. Yetersiz beslenme

Magnezyum eksikliğinin en yaygın nedenlerinden biri, doğal yoldan magnezyum sağlayan gıdaların az miktarlarda tüketilmesidir.

Sağlıksız gıdalar içeren dengesiz bir diyet, yeterli miktarda magnezyumu absorbe etmeyi zorlaştırır.

2. Bağırsak problemleri

Bağırsak sağlığınızı veya tüm sindirim sisteminizi etkileyen hastalıklar da magnezyum eksikliğinden sorumlu olabilir.

Vücudunuz sindirim süreçlerini yürütmekte ve besinleri düzgünce absorbe etmekte güçlük çektiğinde, eninde sonunda magnezyumu kaybedersiniz.

3. Alkol ve laksatif tüketimi

Aşırı alkol tüketiminden dolayı vücudunuzda oluşan toksinler ve aynı zamanda laksatiflerin neden olduğu değişiklikler de magnezyum emilimini önleyebilir.

Alkol, böbreklerinizin fonksiyonunu değiştirir ve bu mineralin depolarını vücudunuzdaki dokulardan yoksun bırakmaktan da suçlu olabilir.

4. Kötü böbrek sağlığı

Magnezyum eksikliğine sahip olmak böbrek yetmezliğinin belirtilerinden biridir. Fakat nadiren zamanında tespit edilir, çünkü doktorlar genellikle bir muayene sırasında bunun ölçümünü yapmazlar.

Bununla birlikte, size herhangi bir böbrek yetmezliği teşhisi konulduysa, bu mineralin tüketimini artırmanın zamanı gelmiş demektir.

5. Bazı ilaçlar

Sisplatin ve bazı antibiyotikler gibi ilaçlar böbrek fonksiyonunuzu değiştirebilir ve magnezyum emilimini engelleyebilir.

Bu durum, bu ilaçları daha uzun süre almalarını gerektiren bir tedavi gören hastalar arasında daha sık karşılaşılan bir sorundur.

6. Endokrin rahatsızlıkları

Tiroid bezinizin ve paratiroidinizin fonksiyon bozukluğu ve diyabet de dahil olmak üzere endokrin sisteminizle ilgili sorunlar, bu besin maddesinin absorbe edilmesine engel olabilir.

Hormon problemleri daha fazla miktarda magnezyum kaybına neden olarak, dikkate değer bir düşüşe neden olur.

7. Fiziksel olarak çok yorulma

Konu iyi bir fiziksel ve zihinsel performans olduğunda, magnezyumun önemli bir mineral olduğu iyi bilinir.

Fakat kendinizi aşırı yorduğunuzda, magnezyum seviyesinin düşmesi çok yaygındır.

8. Diüretiklerin kötüye kullanımı

Magnezyum ile ilgili bilinmesi gereken önemli şeylerden biri şudur; magnezyum idrar yolu ile atılmaktadır. Bu nedenle çok sayıda diüretik kullanıyorsanız magnezyum eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz.

Bunların doğal veya piyasada satılan diüretikler olup olmamaları önemli değildir: aşırı kullanımı sağlığa zararlı olabilir.

Magnezyum eksikliği nasıl tedavi edilir?

Önerilen günlük magnezyum miktarı erkekler için 350 mg ve kadınlar için 330 mg’dır.

Magnezyumu takviyeler ile, tuz banyoları ile ve özel losyonları kullanarak alabilirsiniz, ancak bunu yapmanın en iyi yolu sağlıklı besinler yiyerek almaktır.

Aşağıda bahsedilenler en çok tavsiye edilenlerden bazılarıdır. Aşağıdaki porsiyonların her biri her 100 gr içindir.

 • Kakao veya bitter çikolata: 420 mg
 • Brezilya cevizi: 410 mg
 • Soya unu: 230 mg
 • Badem: 230 mg
 • Yer fıstığı: 180 mg
 • Ceviz: 180 mg
 • Fındık: 180 mg
 • Fasulye: 60 mg
 • Antep fıstığı: 160 mg
 • Zencefil: 130 mg
 • Bakliyat: 120 mg
 • Tam tahıllar: 120 mg
 • Ay çekirdeği: 420 mg
 • Kurutulmuş deniz yosunu: 770 mg
 • Buğday kepeği: 611 mg
 • Havyar: 300 mg
 • Tuz: 290 mg
 • Kurutulmuş kekik: 270 mg

Yukarıda bahsedilen miktarların yaklaşık olduğunu ve gerçek miktarların yiyecek kalitesine göre farklılık gösterebileceğini aklınızda tutun.

Ayrıca, bu miktarların her 100 grama karşılık geldiğini ve bütün gıdaların bu seviyelerde tüketilmemesi gerektiğini unutmayın.

Dengeli bir beslenme edinmeye çalışın ve size önemli miktarda katkılarda bulunan çeşitli gıda ürünlerini bir araya getirmeyi deneyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz