Doğum Belirtileri Nelerdir, Nasıl Başlar, Ne Zaman Başlar?

  • ALTERNATİFTIP
  • Doğum Belirtileri Nelerdir, Nasıl Başlar, Ne Zaman Başlar? için yorumlar kapalı
  • 960 kez görüntülendi

Doğum Belirtileri Nelerdir, Nasıl Başlar, Ne Zaman Başlar?

 

Film ve dizilerde sıklıkla görmeye alıştığımız doğum olaylarında doğum belirtileri çok ani bir şekilde gelişen olaylar olarak lanse edilmektedir. Bu da anne adaylarında paniğe neden olabilmektedir. Zira doğum başlayacağı sırada nerede olacağım, hastaneye yetişebilecek miyim gibi sorular anne adayının zihnini kemirmeye başlar. Ancak gerçekte olan durum bunlardan çok daha farklıdır. Bir kere doğumun ne zaman gerçekleşeceği doktorlar tarafından büyük oranda tahmin edilmektedir. Bu tahminler şaşsa dahi vücudunuz size önceden bildirimde bulunacaktır. İşte bu bildirimleri doğru bir şekilde okursanız doğumun yaklaştığını anlayabilirsiniz.

Başlıca Belirtiler

Doğum gerçekleşmeden evvel birçok belirti kendisini gösterir. Bunlardan en çok bilineni elbette ki sancı olmaktadır. Ancak her sancının doğum sancısı olmadığını da bilmek gerekir. Özellikle ilk kez çocuk sahibi olacak çiftler ya da panik atak olan kişiler en basit sancıyı dahi doğum sancısı zannederek hastaneye koşmaktadır. Ancak bu davranış doğru değildir. 35.haftadan sonra başlayan doğum sancıları kendi arasında da gerçek ve gerçek olmayan şeklinde ikiye ayrılır. Gerçek sancılar doğuma az kaldığını işaret ederken gerçek olmayan sancılarda böylesi bir durum söz konusu değildir. Her iki sancıyı birbirinden ayırmak ise anneye düşmektedir.

Bu iki sancıyı ayırmak isteyenler için en temel farkın şiddetli ağrı olduğunu ifade etmek gerekir. Zira gerçek sancılar bel ve kasıklarda şiddetli bir şekilde hissedilmektedir. Sahte sancılar bu sancılara göre daha hafiftir diyebiliriz.

Bunların yanı sıra gerçek sancılar düzenli aralıklarla gelmektedir. 5 dakikada bir kere veyahut da 10 dakikada 3 kere gelen sancıların gerçek doğum sancısı olduğundan şüphelenebilir ve hastaneye gidebilirsiniz. Ancak sahte doğum sancısı günde farklı zaman dilimlerinde gelir ve kısa süre içerisinde de geçer.

Nişan

Birçok anne adayı tarafından dahi bilinmeyen bu nişan doğumun yaklaştığı sırada gelen pembemsi ve kanlı bir maddedir. Sümüksü bir yapıya da sahip olan bu madde doğuma kadar rahmin ağzında bulunur. Ancak rahim genişlemeye başladıkça doğum yaklaşır ve bu madde de dışarı atılır. İşte bunu gören annelerin panik yapmamaları gerekmektedir. Her annede görülen bu olay doğum belirtilerinden birisidir.

Suyun Gelmesi

En önemli belirtilerden birisi de su gelmesi olarak adlandırılan olaydır. Bebeğin anne rahminde içerisinde bulunduğu sıvının delinerek dışarıya sızması olayı suyun gelmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu olay gerçekleşir gerçekleşmez hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Eğer su gelmeden hastaneye gidilirse bu durumda yapay yollardan delinmesi söz konusu olabilir. Bu da doğumu ve bebeği riske atabilecek bir durumdur.

Diğer Belirtiler

Yukarıda saymış olduğumuz ana belirtilerin haricinde de birtakım belirtiler mevcuttur. bunlardan birisi sık sık idrara gitmektir. Artık bebek doğum için doğum kanalına girdiği için idrar kesesini baskılamaktadır. Bu da annenin idrarını tutmasını zorlaştırmaktadır. İşte bu sebeple anne sık sık idrara gitmektedir. Aynı zamanda dışkı yaparken de birtakım yumuşamalar yaşanması söz konusu olabilecektir.

Bebeğin son haftalarda kanala girmesiyle birlikte anne karnı da aşağıya doğru iner. İşte bu da doğum belirtileri arasında sayılmaktadır. Özellikle dışarıdan bakan kişiler tarafından bu durum net bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Anne adaylarının yukarıda saymış olduğumuz doğum belirtilerine dikkat ederek doğuma hazırlanmaları gerekmektedir. Bu sayede doğum daha kolay bir şekilde gerçekleşecek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak da mümkün olacaktır. Umarız tüm herkes bu süreci sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirir. Böylelikle dünyanın en çok mutluluk veren olaylarından birisini de deneyimlemiş olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.