Yüzdeki Siyah Noktalar Deri Hasarı Mı?

Yüzdeki Siyah Noktalar Deri Hasarı Mı?

Yüzdeki siyah noktalar, genellikle deri hasarının sonucudur. Deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayan ürünlerle kısa sürede yok olabilir. Eğer siyah noktalar sürekli devam ediyorsa doktora başvurunuz.

Bu lekeler genellikle aşırı pigmentasyonun ya da deri hücrelerinin fazla melanin üretmesi sonucu oluşur. Bu durum genellikle, derinin o kısmının zarar görmesi ile olur. Genellikle evde çözülebilecek olan bu durum, bazı başka belirtiler olduğunda doktora gitmeyi gerektirir.

Yüzdeki Siyah Noktalar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Nedenleri:

Cildin belli bir bölgesine bir darbe ve hasar olması, aşırı güneş ışınına maruz kalmak, deri bozuklukları, karaciğer hasarı, sivilce izleri gibi nedenlerden oluşabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yüzdeki siyah noktalar için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Yüzdeki Siyah Noktalar Neden Olur?

Aşırı Pigmentasyon
Aşırı pigmentasyon, cildin belli bir bölgesine bir darbe ve hasar olması sonucunda oluşur. Bu durum cildin aşırı melanin üretmesine sebep olur ve cildin o kısmının koyu renk alması sonucunu doğurur.

Fazla Güneş Işınına Maruz Kalmak
Aşırı güneş ışınına maruz kalmak da, cildin ultraviyole ışınlarından korunmak için melanin üretmesine sebep olur.

Deri Bozuklukları
İlerleyen yaşla birlikte, deri hücrelerinin üretimindeki yavaşlama sonucu, hasar gören hücrelerin yerine yenileri konulamaz.

Karaciğer Hasarı
Ciltteki lekeler aynı zamanda karaciğer hasarının da işareti olabilir. Çünkü bu durumda vücut hücrelerden toksinleri ayıramıyor demektir.

Sivilce İzleri
Sivilce veya kesikler genellikle kaybolması uzun zaman alan lekelere yol açabilir.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Güneş Kremi
Soğuk havalarda bile dışarıya çıkarken güneş kremi kullanmak, ciltteki Güneş ışını kaynakları lekelerin oluşumunu engeller. Dışarıya çıkmadan 30 dakika önce bu kremlerden kullanırsanız etkinliğinin artması için zaman vermiş olursunuz. Marka seçerken de daha etkili olan zink oksit ve titanyum oksit içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

Vitaminler

E vitamini
Yatmadan hemen önce cilde direkt olarak uygulanan E vitamini cilde bol miktarda antioksidan sağlayarak leke oluşumunu önler. Vitamin E kapsülünü açarak, koyuluğun gitmesini istediğiniz bölgeye uygulayın.

C vitamini
C vitamini alımınızı artırmak ciltte melanin üretimini azaltır. C vitamini bakımından zengin olan çilek, portakal gibi besinler tüketmek faydalı olacaktır.

Doğal Leke Gidericiler

Hint Yağı
Cilde günde iki kere uygulanan Hint yağı koyu noktaların açılmasını sağlar. Dairesel hareketlerle yağı, gerekli bölgeye yediriniz.


Yeşil çay özü
Yeşil çay özü uygulamak cilde birçok antioksidan sağlamakla birlikte, serbest radikallerin azaltılmasına da yardımcı olur. Ayrıca yeşil çay vücudun kolajen üretimini artırır.

Süt
Pamuk yardımıyla sütü koyulaşmış kısımlara yedirin. Yıkamadan önce 8-10 dakika boyunca bekleyin. Bu işlemi günde iki kere 6 hafta boyunca uygulamak koyu lekeleri giderir.

Aleo Vera
Günde iki kere aleo vera suyu ile ovulan lekeler birkaç haftada yok olur.

Diğer seçenekler
Koyuluk olan bölgeye ananas, bal, yaban turpu, yoğurt, salatalık, patates, zerdeçal, papaya ya da domates uygulamak lekelerin giderilmesi açısından faydalıdır. Bu ürünleri yüzünüzde birkaç dakika tutarak koyu bölgelerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Maske

Siyah noktalar nasıl temizlenir doğal yolla?

Sandal ağacı tozu karışımı
Gliserin, sandal ağacı tozu ve gül suyunu karıştırarak hazırlayacağınız bir macunu yaş izleri ya da koyu lekelere uygulayabilirsiniz. Gül suyu yerine bal ya da süt de kullanabilirsiniz.

Bal ve kahverengi şeker
Bal ve kahverengi şeker karışımı hazırlayın. 2 haftada bir bu karışımla yüzünüzü ovarak renk değişimine sebep olan ölü hücreleri yok edebilirsiniz.

Limon suyu
Koyu lekelere 2 hafta boyunca uygulanan limon suyu renklerini açabilir. Limon suyunu sirke, yaban turpu ya da balla karıştırmak etkisini daha da artırır.

Yüzdeki Siyah Lekeler İçin Tıbbi Tedaviler

Lazer tedavisi
Bu tedavi için, ultraviole ışınları deri hücreleri tarafından emilir ve ölmelerini sağlar. Bu tedavi ilk etapta deriyi daha koyu gösterse de bir hafta içinde düzelecektir.

Mikrodermabrazyon terapisi
Mikroskobik kristal parçaları kullanılarak zarar görmüş olan deri hücreleri çıkarılarak yerine yenilerinin gelmesi sağlanır.

Kimyasal soyma işlemi
Kimyasal soyma işlemi sırasında doktor hafif bir asit karışımını uygulayarak derinin dış katmanını soyar. Daha sonra nötrleştirici uygulanarak melaninden etkilenmemiş olan derinin çıkması sağlanır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz