İshalin Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • İshalin Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 763 kez görüntülendi

İshalin Nedenleri ve Tedavisi

Şikayet: Aşırı sulu ve çok sık büyük abdest yapıyorsunuz, aynı zamanda gaz çıkarıyorsunuz ve makatta kramp oluyor.

İshalin Nedenleri
Enfeksiyon: Pek çok defa dışarı çıktınız ve kendinizi hasta hissediyorsunuz, aynı zamanda kusuyor olabilirsiniz. İshal mide ve bağırsak enfeksiyonlarının sık görülen bir belirtisidir. Bu enfeksiyonlara yiyecek ya da içilen suyla kapılan bakteriler veya yiyeceklerle ilgisi bulunmayan virüsler yol açabilir. Her iki durumda da ishal, vücudun enfeksiyonu bağırsak yoluyla temizlemesidir. Bu nedenle ishali seyrine bırakmak, bu arada bol sıvı almak genellikle en iyisidir. Bazı mide ve bağırsa enfeksiyonlarında antibiyotik gereklidir.

Laktoz (süt şekeri) dayanıksızlığı: Kısa süre önce dondurma veya başka bir süt ürünü yediniz ve şimdi de ishal oldunuz. Birçok yetişkinde laktozu (süt ürünleri içindeki şeker) sindirecek laktaz enzimi eksikliği görülür. Bunun sonucu olarak bağırsakta sıvı birikir ve ishale yol açar.

İshalin Diğer Sebepleri:
İlacın yan etkisi, aşırı duyarlı bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, parazit enfeksiyonu, alkol içme, gıda zehirlenmesi, yiyecek alerjisi, kanser, hazımsızlık.

İshalin Tedavisi İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Ciddi ishallerde ilk 24 – 48 saat katı yiyecekler yemeyin, sadece sıvı alın. İshallerdeki en büyük tehlike susuz kalmaktır. Bu nedenle attığınız kadar sıvı almaya özen gösterin. Su kaybı sorunu için aşırı susama bölümüne bakın.
– Katı yiyeceklere başlayabileceğinize kanaat getirince, pirinç, elma püresi, muz ve kuru ekmekle başlayın.
– Kafeini kesin. Bağırsakları hareketlendirir ve ishali artırır. İshal sırasında ve bittikten hemen sonra süt ürünleri, alkol ve mevsim meyveleri de yenmemelidir.
– İshalinizin nedeninin laktoz dayanıksızlığı olduğunu düşünüyorsanız, laktozsuz süt ürünlerini deneyin (süpermarketlerde vardır) ya da laktaz ikame eden ürünler alın.
– Ateşiniz 38,5 derece üzerine çıkmamışsa, şiddetli makat ağrısı ve dışkıda kan yoksa, reçetesiz satılan ishal ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Önlem
Mide ve bağırsak enfeksiyonunun yol açtığı ishallerden korunmak için yiyecekleri güvenle muhafaza etme kurallarına uyun (mide bulantısı bölümüne bakınız).

Çocuklarda İshal İçin Tedavi Yolları
– Çocuğunuza bol miktarda sıvı verdiğiniz sürece çocuklardaki kısa süreli ishalin ciddi bir nedeni olmaz ya da sağlığa zarar verme ihtimali azdır. Dehidrasyon (su kaybı) sorunu olursa, aşırı susama bölümüne bakın. Süt ve elma suyu içen pek çok çocukta ishal görülebilir.
– Meme emen bebekler (anne sütünün terkibi nedeniyle) sık sık yumuşak büyük abdest yapar ve bunun ishal olup olmadığına kolay karar verilemez. Dışkı kötü kokuyorsa ya da bebeğiniz az yiyor ve hasta gibi davranıyorsa, doktora başvurun.
– Çocuğunuzun birkaç gün dışkısının kötü kokması ve yumuşak olmasına neden “sıralama ishali” olabilir. Çocuğunuz hareketli ve sağlıklıysa, ateşi yoksa ve bol sıvı alıyorsa, endişelenmeyin. İshal 3 – 4 günden fazla sürerse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

yaklaşık 1 aydır ishalim…ayrıca bazen karın ağrısı oluyor….bir iki kez tam emin olmamakla beraber ishali kanlı gördüm gibi..bol bol su içmeye dikkat edıyorum….bu durum normal mi yoksa doktora gitmem gerekiyor mu? bilgilendirirseniz bu konuda sevinirim şimdiden teşekkürler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.