Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Genel Sağlık
  • Baş Ağrısı Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 706 kez görüntülendi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir sabah kalktığımızda ya da hiçbir şey yapmıyorken birden baş ağrısı şikayetiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu baş ağrıları bazen bizi uykumuzdan alır bazen de bizleri çok büyük strese sokar. Peki bu gibi durumlarda neler yapmak gerekir? Vaktimizi nasıl, neyle geçirmeliyiz? İşte baş ağrısını geçirmek için öneriler:

1.Soğuk uygulama:

Bir buz torbasıyla başınızın ağrıyan bölgesine soğuk uygulayın. Uygulamayı aralıklı olarak yapın.

2.Masaj

Yüzünüze germe hareketleri ile masaj yapın. Şakaklardan başlayarak alnınıza kadar gerin. Hatta bunu banyoda duş olarak yapmanız daha fayda vericidir. Soğuk su altında (kimilerinde sıcak su daha etkilidir) yine şakaklardan başlayarak alına kadar ve ağrı şiddetli ise başın orta kısmına kadar germe hareketleri ile masaj yapın.

3.Sessizlik

Baş ağrınızın sebebi yoğun stres ve yorgunluk olabilir. Bu tip durumlarda sessiz bir ortamda yatarak baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

4.Yürüyüş yapın

Eğer bir anlık kendinizi iyi hissediyorsanız açık havada burundan nefes alıp ağızdan vererek yürüyüş yapmak baş ağrınızı azaltacaktır. Yürüyüş yaptığınız ortamın serin ve sessiz olmasına dikkat edin. Aksi takdirde ters tepki yaratabilir.

5.Karanlık

Araştırmalara göre baş ağrısı çeken insanların % 43 ünün karanlıkta yatarak veya dinlenerek baş ağrısından kurtulduğu bilinmektedir. Sizlerde bu yolla baş ağrılarınızı azaltabilir ya da yok edebilirsiniz.

6.Beslenme şekli

Beslenme tüm hastalıklarda olduğu gibi baş ağrısında da önemli bir faktördür. Yapılan araştırmalara göre düzensiz ve dengesiz beslenen insanlarda düzenli ve dengeli beslenenlere oranın baş ağrısının 4 kat daha fazla çıktığı gözlemlenmiştir.

Baş ağrısını geçirdiği bilinen bazı besinler vardır ki onlar da şunlardır: Muz (püre haline getirip soğuk yenirse etkisi daha fazladır, normalde yenebilir), işlenmemiş balık yağı, az haşlanmış makarna ve şekersiz acı kahve. Bunlara ilave olarak iyi bir ağrı kesici olduğunu söyleyemesek de ağrıyı azaltma özelliğine sahip limon veya limon tozu (limon tozu daha etkilidir).

7.İlaç

Bu yolu pek tavsiye etmesek bile kullanılması gereken bir yoldur. Tabi diğer yolları deneyip sonuç almadıysak ya da dayanılamayacak kadar ağrı çekiyorsak.

İlaç alımında dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Şöyle açıklayalım: Öncelikle kesinlikle doktorunuza başvurmadan ilaç kullanmayın. Sağdan soldan alınan ilaç sizi iyileştirmez aksine daha kötü yapar. Ağrı kesiciyi başınız her ağrıdığında kullanmayın. Kullanmanız halinde ilaç bağımlılık yapar ve ilacı içmediğinizde sizi daha kötü bir duruma sokar.

Unutmayın, çok hafifte olsa baş ağrısı çok ciddi bir problemdir. Yukarıda bahsettiğim ilk 6 adımı uygulayarak ağrılarınızdan kurtulmalı ya da en azından ağrılarınızı azaltmalısınız. 7. Adımı tavsiye etmesek bile doktor kontrolünde baş ağrınızın çok şiddetli olduğu durumlarda son çare olarak baş vurmalısınız.

Yukarıda yer alan hiç bir adımı uygulamadan baş ağrınızın geçmesini beklemeyin. İleriki dönemlerde içerisinden çıkamayacağınız çok ciddi sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.