Badem sütü veya pirinç sütünü duymuş olabilirsiniz, ama yulaf sütünü duydunuz mu? Bu süt, lezzeti ve etkileyici besin profili nedeniyle bu günlerde süpermarket raflarında giderek yaygınlaşıyor. Aynı zamanda diyet kısıtlamaları veya alerjileri olanlar için idealdir, çünkü doğal olarak süt, laktoz, soya, fındık ve glüten içermez; yulaf doğal olarak glütensizdir.

 

Yulaf Sütü Nedir?

Son zamanlarda yaygın olarak popülerlik kazanan vegan bir inek sütü alternatifidir. Geceden hafifçe suda bekletilmiş bir fincan yulaf ezmesini blenderda yaklaşık üç fincan suyla karıştırıp, sütünü çıkarmak için süzgeçten geçirerek yapılır. Hangi yulaf ezmesini kullandığınıza bağlı olarak, tadını güzelleştirmek için tarçın, vanilya, hurma veya diğer doğal tatlandırıcılar da ekleyebilirsiniz.

Artan popülaritesi sayesinde, yulaf sütü birçok market ve sağlıklı gıda mağazasında bulunmaktadır. A vitamini, kalsiyum, riboflavin içerir ve sıklıkla farklı vitamin ve mineraller de ilave edilir.

 

Vegan ve Laktozsuzdur

Hayvansal ürünler kullanmayanlar, konvansiyonel sütlerden kaçınanlar ya da sütte bulunan laktoza intoleransı olanlar için, iyi bir alternatiftir. Yulaf ve sudan yapılır, bu nedenle hem süt ürünlerinden hem de laktozdan arındırılmış olur, bu da süt içermeyen bir diyet için ideal bir alternatif olabileceği anlamına gelir. Birçok farklı tarifle hazırlanabilir. Puding veya dondurma gibi soğuk tatlılarda kullanabilir ya da sabahları kahvaltılık gevreklerinize ekleyebilirsiniz.

Aneminin Önlenmesine Yardımcı Olur

Anemi, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile karakterize olan ciddi bir sorundur. Anemi belirtileri; yorgunluk, soluk ten, sık üşüme ve uyku halidir. Anemi ile sonuçlanabilecek pek çok farklı durum vardır, ancak sıklıkla demir ve B12 vitamini gibi kırmızı kan hücrelerinin sentezi için gerekli olan bazı temel besinlerin eksikliğinden kaynaklanır. Bu nedenle, vejetaryen veya vegan diyeti uygulayanlarda, anemi riski daha da artar.

 

Sadece bir fincan yulaf sütü, gün boyunca ihtiyacınız olan demirin yaklaşık % 10’unu içeriyor ve bu da onu özellikle veganlar için iyi bir kaynak haline getiriyor. Spirulina, mercimek ve bitter çikolata gibi diğer demir açısından zengin gıdalar ile eşleştirilerek, diyetinize bir porsiyon yulaf sütü eklenmesi, sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimini desteklemeye ve anemi oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

 

Kemikleri Güçlendirir

Ticari olarak satılan yulaf sütü çoğu zaman hem kalsiyum hem de D vitamini ile zenginleştirilir, bu iki önemli mikro besin, kemik sağlığında merkezi bir rol oynar. Vücudunuzdaki kalsiyumun yaklaşık % 99’u kemiklerinizdedir ve kemik gelişimi ve bakımını düzenlemek için kullanılır. Bu arada D vitamini, kemikleri kuvvetlendirmek için kalsiyum emilimini artırmaya çalışır.

 

Kemiklerinizi güçlü tutmaya yardımcı olmak için osteoporoz gibi rahatsızlıkların tedavisinde hem kalsiyum hem de D vitamini alımı tavsiye edilir. Batı Almanya Osteoporoz Merkezi’nin bir incelemesine göre, düşük kalsiyum ve D vitamini seviyelerine sahip olmak kemik hücrelerinin parçalanmasında artışa ve ayrıca kemik zayıflığı ve kırık riskinin artmasına neden olabilir.

 

Bağışıklığı Güçlendirir

Hava şartlarında biraz hissetmeye başladığınızda, yulaf sütü ulaştığınız ilk şey olmayabilir. Ancak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmak için düzenli olarak diyetinize dahil etmeye başlayabilirsiniz.

 

Ticari yulaf sütlerinin çoğu, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıkları ve enfeksiyonu önlemek için gerekli olan iki besin maddesi olan, büyük bir D vitamini ve A vitamini kaynağıdır. Çalışmalar, D vitamininin bağışıklık hücresi işlevine doğrudan bağlı olduğunu ve eksikliğin, tip 1 diyabet, Crohn hastalığı ve multipl skleroz gibi daha yüksek otoimmün hastalık riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Benzer şekilde, A vitamini bağışıklık yanıtını değiştirebilir ve belirli tipte bulaşıcı hastalıklar için sonuçların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Kolesterolü Düşürür

Yulaf kalp sağlığını destekler ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutabilir. Bunun nedeni, güçlü kolesterol düşürücü özelliklere sahip olduğu gösterilmiş olan beta-glukan adı verilen bir çeşit çözünür lif içermesidir. İlginçtir ki, araştırmalar, yulaflardaki beta-glukanın yararlı etkilerinin yulaf sütü gibi yulaf içeceklerinde bile muhafaza edildiğini bulmuştur.

 

Annals of Nutrition & Metabolism Dergisi’nde yayınlanan bir insan çalışmasında, yulaf sütünün beş hafta boyunca içilmesinin, hem toplam hem de kötü (LDL) kolesterol düzeylerinin önemli ölçüde azalttığı bulundu. İsveç’teki Uygulamalı Beslenme ve Besin Kimyası Bölümü’nün Lund Üniversitesi’nden yapılan bir başka araştırmasında da benzer bulgular elde edilmiş olup, yalnızca dört hafta boyunca yulaf sütü tüketiminin sağlıklı bireylerde kolesterol düzeylerinin azaltılmasında etkili olduğu bildirilmiştir.

Besin Değerleri

Kalori bakımından nispeten düşüktür ancak protein içerir ve genellikle kalsiyum, riboflavin ve D vitamini gibi vitamin ve mineraller ile zenginleştirilir. Ticari ürünler; ayrıca raf ömrünü uzatmak ve lezzetini arttırmak için kullanılan ilave bileşenler içerebilir. Ev yapımı yulaf sütünün besin değerlerinin biraz farklı olabileceğini ve gıda üreticileri tarafından eklenen birçok mikro besin maddesini içermeyeceğini unutmayın.

 

Bir fincan yulaf sütü yaklaşık olarak aşağıdaki besin değerlerini içerir:

 

130 kalori

24 gram karbonhidrat

4 gram protein

2.5 gram yağ

2 gram diyet lifi

350 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 35’i)

0.5 miligram riboflavin (Günlük ihtiyacın % 30’u)

100 uluslararası birim D vitamini (Günlük ihtiyacın % 25’i)

500 uluslararası ünite A vitamini (Günlük ihtiyacın % 10’u)

1,8 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 10’u)

115 miligram sodyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)

 

Önlemler

Glüten intoleransı veya duyarlılığınız varsa, sadece glütensiz etiketli ürünleri seçtiğinizden emin olmalısınız. Buna ek olarak, ticari olarak satılan yulaf sütü, inek sütünde bulunan birçok mikro besin ile zenginleştirilirken, ev yapımı yulaf sütü aynı vitamin ve mineralleri içermez.

 

Yulaf sütü alırken, şekersiz olan ve en az takviye içeren markaları seçmeye çalışın. Bu, sağlık yararları ve beslenme içeriğini korumaya yardımcı olur ve koruyucu maddeler veya katkı maddeleri gibi ilave içeriklerin neden olduğu yan etki riskini azaltır.