Gül Hastalığı (Rosacea), genellikle yüzü; özellikle alnı, yanakları, burnu ve çeneyi etkileyen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Herkes gül hastalığı yaşayabilir, ancak en yaygın olarak orta yaşlı kadınları etkiler. Rosacea akne, alerjik reaksiyon veya diğer cilt problemleri ile karıştırılabilir.

 

Tipik belirtiler arasında kırmızı lekeler ve şişlikler, yanma hissi, şişmiş göz kapakları, küçük kistler ve kalın ve kurumuş cilt bulunur. Semptomlar gelip gitme eğilimindedir. Cilt haftalar, aylar ya da yıllar boyunca düzgün kalabilir ve sonra tekrar patlayabilir. Kesin nedeni hala bilinmemekle birlikte, cildin altındaki kan damarlarının şişmesi nedeniyle olabileceğine inanılmaktadır.

 

Riski artıran faktörler; doğrudan güneş ışığına maruz kalmak, çok fazla baharatlı yiyecek yemek, aşırı içmek, stres, yoğun egzersiz, sinüs enfeksiyonları ve aşırı sıcaklıklardaki bölgelerde yaşamaktır. Kolayca kızaran veya beyaz tenli olan kişiler bu soruna daha yatkındır.

Bazı basit ev ilaçları semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir, böylece günlük aktivitelerinize endişe etmeden devam edebilirsiniz.

Papatya Suyu İle Kompres

Papatya, iltihaplanma ve kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olan antienflamatuvar özelliği nedeniyle rosacea için büyük bir ilaçtır. Ayrıca, terpenoidler ve flavonoidler gibi aktif bileşenlerinin cilt üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.

 

 • Üç ila altı tatlı kaşığı kuru papatyayı üç fincan kadar suda 10 dakika boyunca kaynatın.
 • Papatyaları süzün ve su soğuyana kadar buzdolabına koyun.
 • Soğuk çözelti içine bir parça pamuk batırın ve fazla sıvıyı sıkın. Nemli bezi etkilenen bölgede 15 dakika boyunca bekletin.
 • İyileştirme farkına varıncaya kadar ç günde üç veya dört kez tekrarlayın.

 

Not: Nadir durumlarda, papatya alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu yüzden bu ilacı kullanmadan önce bir bölgede yama testi yapın.

Yeşil Çay

Yeşil çay, rosacea tedavisinde etkili bir şekilde çalışan anticarcinogen, antienflamatuvar, antioksidan ve fito koruyucu özelliklere sahiptir. Yeşil çay, cildin ultraviyole ışığa karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olur, böylece etkilenen bölgede, papüllerin ve püstüllerin gelişmesini engeller.

 

 • İki bardak yeşil çay yapın ve yarım saat buzdolabına koyun. Soğuk çaya bir bez batırın, sıkın ve etkilenen cilt bölgesine birkaç dakika boyunca yerleştirin. Bu yatıştırıcı tedavi kızarıklığı ve iltihabı azaltacaktır. Etkili sonuçlar için ayda iki kez bu yöntemi deneyin.
 • Ayrıca günde en az iki kez yeşil çay içmeye çalışın. Cildinizi nemlendirmeye yardımcı olacak ve vücudunuz iyileşme sürecini hızlandıracak ekstra antioksidanlar içerir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi kızarıklık, kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antienflamatuvar ve antioksidan özellikler içerir.

 

 • Büyük bir kapta bir buçuk fincan toz yulaf ezmesi ve bir buçuk bardak suyu karıştırın.
 • Bu karışımı etkilenen cilt bölgelerine uygulayın. Yulaf ezmesini cildin üzerine hafifçe yayın, ancak cildiizin ovalamayın.
 • 20 dakika bekletin.
 • Soğuk suyla durulayın ve cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın.
 • En iyi sonuç için bu tedaviyi birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Meyan Kökü

Amerikan Dermatoloji Akademisine sunulan 2005 tarihli bir araştırmaya göre meyan kökü, rosacea’nın en yaygın belirtisi olan kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Meyan özü, sağlıklı cilt hücrelerini desteklemeye yardımcı olan güçlü antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Ayrıca cilt tahrişini azaltır.

 

 • Meyan kökü tozu ve bir çay kaşığı bal ve aloe vera jelini, her biri bir çorba kaşığı olacak şekilde karıştırın.
 • Karışımı etkilenen cilt bölgesine uygulayın. 15 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın.
 • Bu yöntemi dört ila sekiz hafta boyunca günde iki kez deneyin.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı antiseptik ve antienflamatuvar özellikler içerir ve bu nedenle rosacea dahil birçok cilt problemini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

 • Saf lavanta yağına bir top pamuk batırın ve cildinizin etkilenen bölgelerine hafifçe masaj yapın. İltihabı kolaylaştırır ve yüz kan damarlarını daraltır. Birkaç hafta boyunca günde iki kez bunu tekrarlayın.
 • Bir çorba kaşığı badem yağı ve bir damla lavanta yağını karıştırın. Yatmadan önce, karışımı etkilenen bölgelere uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Bir gece bekletin ve sabah ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bunu birkaç hafta boyunca günlük olarak tekrarlayın.

 

Not: Bazı insanlarda cilt tahrişine neden olabileceğinden lavanta yağı dikkatlice kullanılmalıdır.

Bal

Bal, doğal antimikrobiyal etkilerin yanı sıra güçlü antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bal, akne ve rosacea’nın azmasını önlemek için kullanılabilir ve aynı zamanda cildi yağlı hale getirmeden nemlendirmeye yardımcı olur.

 

 • Yüzünüze bir ya da iki çorba kaşığı bal sürüp, hafifçe masaj yapın. Yaklaşık 20 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın. Enflamasyonu ve kızarıklığı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak için bunu haftada iki kez yapın.
 • İki çorba kaşığı organik bal, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir buçuk çay kaşığı dolusu sütü karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bunu haftada üç kez yapın.

 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antienflamatuvar özellikler içerir ve aynı zamanda vücudun pH seviyesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca, doğal bir dezenfektan gibi çalışır ve böylece ciltteki maya ve bakterileri öldürmeye yardım eder.

 

 • Bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir bardak içme suyunu karıştırın, sonra bir çorba kaşığı bal ekleyin. Karışımı günde iki kez, sabah ve gece için. Durumunuzun şiddetine bağlı olarak, altı ila sekiz hafta boyunca devam edin.
 • İki yemek kaşığı elma sirkesi ve sekiz çorba kaşığı suyu karıştırın. Bu seyreltilmiş sirkeyi etkilenen alan üzerine uygulayın. 10 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Bunu iki ay boyunca günde bir kez yapın.

Aloe Vera

Rosacea’nın hafifletilmesinde hem aloe vera jeli hem de suyu kullanılabilir. Aloe vera; antienflamatuvar ve iyileştirici özelliklerinden dolayı cildi canlandırabilir, kızarıklığı ve tahrişi azaltabilir. Rosacea’nın tedavisi için hem oral hem de harici olarak kullanılabilir.

 

 • Aloe vera bitkisinden taze jel çıkarın ve etkilenen cilt üzerine uygulayın. Kendi başına kurumaya bırakın ve ardından alanı ılık suyla durulayın. Kızarıklık ve inflamasyon gibi rosacea semptomlarını tamamen iyileştirmek için en az iki ay boyunca günde iki kez bu tedaviyi uygulayın.
 • Günde iki kez bir çorba kaşığı aloe vera suyu için. Bu, vücudunuzu detoks etmeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Birkaç ay boyunca uygulayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, antiseptik bir bitkidir ve güçlü antibakteriyel ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Zerdeçalın düzenli kullanımı (hem içten hem dıştan) rosacea ile ilişkili kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltabilir.

 

 • Bir çay kaşığı zerdeçalı bir çorba kaşığı yoğurt veya balla karıştırarak bir maske yapın. Etkilenen cilt bölgesini yıkayın, kurulayın ve ardından bu maskeyi uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Rosacea semptomları ve inflamasyonu azalıncaya kadar işlemi günde bir kez tekrarlayın.
 • Bir çay kaşığı zerdeçalı, bir bardak ılık su veya sütle karıştırın. Cildinizin genel sağlığını iyileştirmek ve rosacea semptomlarını azaltmak için günde iki kez bu çözeltiyi kullanın.