Emzirme Sonrası Kusma

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Emzirme Sonrası Kusma için yorumlar kapalı
  • 960 kez görüntülendi

Emzirme Sonrası Kusma

Bebekler çok fazla yediklerinde, gaz çıkarırken ve salyası akarken kusma ihtimali yüksektir…Çoğu bebek beslenmeden sonra veya gaz çıkarırken kusar. Bunun nedeni sindirim sistemlerinin henüz olgunlaşmamış olmasıdır ve tamamen normaldir.

Bebeğiniz büyüyorsa ve kilo almaya devam ediyorsa ve kusması çok büyük bir problem gibi görülmüyorsa endişelenecek bir şey yoktur. Ancak yediği şeyin tamamını veya büyük kısmını kusuyorsa bu normal değildir.

Bebeğinizin güçlü bir şekilde kustuğun dan ve yediğinin büyük bir kısmını çıkardığından şüpheleniyorsanız derhal doktorunuzla görüşünüz. Nadir de olsa bir alerji, sindirim problemi veya muayene gerektiren başka bir durum oluşmuş olabilir.

Emzirme Sonrası Kusma

Bebeğinizin emzirme sonrası kusma zamanlarını ve kustuğu miktarı bir yere not ederseniz doktorun teşhisi koyması daha kolay olacaktır. Bu kayıtlara bakarak doktorunuz durumun normal olup olmadığını anlayabilir.

emzirme sonrası kusma

Az miktarda kusmanın normal olduğunu unutmayınız. Doktorunuz bebeğinizde görülen kusmanın normal olduğunu söylüyorsa, bunu azaltmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

  • Bebeğiniz bir memeden diğerine geçerken veya biberonla beslemede her 100 gramda bir gazını çıkardın.
  • Bebeğiniz besledikten sonra onu dik tutun.
  • Bebeğiniz yemek yedikten sonra onu fazlaca hareket ettirecek oyunlar oynamayın.

Bebeğiniz biberon ile besleniyorsa yatar pozisyonda biberonu vermeyin. Biberon ucunun doğru genişlikte olduğundan ve akışa engel olmayacak şekilde tutulduğundan emin olun. Örneğin geniş delikli biberon uçları bebeğinizin bir defada yutabileceğinden daha fazla besin akışı sağlayabilir. Emzirilen bebeklerde 3 aya kadar dar delikli biberonlar kullanılmalıdır.

Bebekler büyüdükçe emzirme sonrası kusma ortadan kaybolacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.