Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda görülen ve ilişki sırasında ortaya çıkan cinsel işlev problemidir. Peki kadınların ve eşlerin korkulu rüyası olan bu problem nedir?

Vajinismus Nedir?

İlişki sırasında kadında kasılma, kendini sıkma, ilişkiye izin vermeme olarak bilinen bir semptomdur. Bir hastalık değildir. Halk arasında ilk gece korkusu olarak bilinen bu semptomda ilişki sırasında kasılma, eşini geri itme, tam olarak bir ilişki yaşayamama, ilişkiden zevk alamama görülmektedir. Sadece vajinada kasılmalar olmaz, karın, bel, kasık ve kalçada da kasılmalar olur. Daha ilerisinde tüm vücutta da kasılmalar olabilmektedir. Bu durumlar sadece ilişki sırasında değil doktor muayenesinde de ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişkiye kısmen girebilme, yani cinsel ilişkiye girme esnasında penisin bir kısmının vajinaya girebilmesi, penisin hiç girememesi,  vajinanın içine doğru parmağınızı ve tampon yerleştirememe, vajinal ultrasona girememe ya da zorlanarak girme, jinekolojik muayeneden korktuğu için yaptıramama, vajina bölgesinde krem, fitil gibi bazı ilaçları kullanamama gibi problemlerde olabilmektedir. Bu problemlerden bir kaçının olması durumunda mutlaka hekiminizle görüşmelisiniz. Tam ilişki sırasında kadın ağrıyacağını yada acı çekeceğini düşünerek eşini iter ve bu ilişkiye izin vermez. Bunun gibi bir çok problem de bir süre sonra eşler arasında sorunlara sebep olur. Bunlar  aseksüel ( seksten uzak ) bir hayat yaşamalarına hatta ayrılmalarına bile neden olabilir. Erkeklerde erken boşalma, sertleşme problemlerine sebep olabilmektedir.İki türü vardır.

  • Primer (Birincil) Vajinismus

Bu türde kadın hiç ilişkiye girmemiştir. Hep korkmuş ya da eşiyle denemelerinde başarısız olmuştur.

  • Sekonder(İkincil) Vajinismus

Kadın daha önce ilişki yaşamasına rağmen sonradan oluşan bir nedenden dolayı eşiyle ilişkiye girmek istemez.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus
Vajinismus

Abartılı, yanlış, kulaktan doğma bazı bilgiler, kötü yaşanmış ilk gece anıları duymak, utanma, kendini beğenmeme, kendine güvenmeme, kişinin çocukluk ve ergenlik yaşantısında ailesinden kötü şeyler duyması ( cinsellik ayıp, günah vb. ), yetersizlik hissi, negatif bir koşullanma, psikolojik nedenler, kızlık zarını koruma duygusu, cinsel travmalar ve hastalıklar vajinismusun nedenlerindendir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Ağrı Döngüsü
Vajinismus Ağrı Döngüsü

Öncelikle doktor eşleri dinler. Eşler bu konuda utanmamalıdır. Her türlü gerekli bilgiyi vermeleri tedavi için çok önemlidir. Eşlerin cinselliğe tutumları öğrenilmeli, gerekirse yeniden yapılandırılmalıdır. Erkeğin içten, samimi olması ve her zaman eşini desteklemesi de önemlidir. Tedavi kişinin sorunlarına göre belirlenir. Önce bu sorunun neden kaynaklandığı bulunur. Eğer ağır bir psikolojik sorun yüzünden değilse 3-4 günlük üst üste cinsel terapiler yapılır, ağır bir depresyon durumu varsa psikolojik bir destek alınıp önce o sorun çözülür. Kişinin terapi süresine sadık kalması önemlidir. Eşler arasındaki etkileşim tedavinin önemli parçasıdır. Erkek sadece kadının sorunu olarak bakmamalıdır. Eşine yardım etmeli ona destek olmalıdır ki kadın kendini rahat hissetsin. Cinsel terapiler diğer yöntemlere göre daha kalıcıdır. Kişinin bilinç altının bu korkulardan arındırılması diğer yöntemlere göre daha yararlı ve sağlıklıdır. Cinsel terapiler sayesinde cinsel haz üst düzeyde olacaktır bu da eşlerin mutlu olmasını sağlayacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz