Süt İshale İyi Gelirmi Yoksa İshal mi Yapar, Doktorlar Cevaplıyor

Süt İshale İyi Gelirmi Yoksa İshal mi Yapar, Doktorlar Cevaplıyor

WHO (Dünya Sağlık Örgütüne göre) günde üç defadan fazla sulu dışkılamaya ishal denir. İshal bakteriyel ve enfeksiyonel nedenlerden kaynaklanabildiği gibi bazı yiyeceklerin tüketimi de ishali tetikleyebilir.

İshalle birlikte çoğu zaman karın ağrısı, midede şişlik, mide krambı gibi semptomlarla da karşılaşılır.

Sual: 19 aylık bebeğim süt içmeyi çok seviyor. Süt bebeklerde ve yetişkinlerde ishal yapar mı yoksa süt içmek ishale iyi mi gelir?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı; (Süt ishali tetikleyebilir. Normalde süt kabızlık yapan bir içecektir, ancak enfeksiyon kaynaklı bir ishal durumu söz konusuysa ishalin artmasına da yol açabilir.)

Sual: Çocuğumun burnu akarken görünce doktora götürdük, bronşiyolit olmuş doktor antibiyotik verdi, 7 gün kullandık, bugün 8 kez kustu bir şey yemiyor, ishal de var. Süt ishali artırır mı?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Ekici’nin cevabı: (Evet süt ishali artırır. Çocuk doktoruna başvurup, çocuğunuza kaka tahlili (gaita mikroskobisi) yaptırmanızı tavsiye ederim. İshal kullandığı antibiotiğe bağlı olabileceği gibi bağırsak enfeksiyonundan da kaynaklanabilir.)

Sütün ishal yapmasının en önemli nedenlerinden biri kişideki laktoz intoleransı rahatsızlığıdır. Laktoz intoleransı ince bağırsağın sütte bulunan şekeri sindirmek için yeter miktar laktoz üretememesinden kaynaklanır. Bebekler anne sütü alırken laktoz sindirim fonksiyonu düzgün bir şekilde işler. Yetişkinlik döneminde ise vücut laktoz üretimini yavaşlatır.

Süt içtikten sonra ishal olmak laktoz intoleransının en sık karşılaşılan belirtilerindendir. Mide krampları, şişkinlik, gaz ve kötü kokulu dışkı da laktoz intoleransı olanlarda görülebilen diğer semptomlardır.

National Digestive Disease Information Clearinghouse (Ulusal Sindirim Hastalıkları Merkezine göre) ishal dehidrasyon yani vücudun susuz kalmasıyla birlikte çeşitli ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Dehidrasyon bulguları arasında cilt kuruluğu, sık susama, yorgunluk, baş dönmesi ve koyu renkli idrar yer alır. İshal olduğunuzda dehidrasyonu önlemek için su ve bitki çayları içerek sıvı alımını artırmalıdır.

Süt içtikten sonra ishal oluyorsanız bu durum süte olan alerjinize de işaret edebilir. Süt alerjisi genellikle yetişkinlerde pek görülmemekle birlikte her yaştan kişide bu alerji ortaya çıkabilir. American Academy of Allergy, Asthma and Immunology ( Amerikan  Akademisi Alerji, Astım ve İmmünoloji ) doktorları kurdeşen, egzama, astım, burun  tıkanıklığı ve diğer gastrointestinal komplikasyonların süt alerjisinin olağan belirtileri arasında yer aldığını bildiriyor.

Süt Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

İshal Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi, İshal Oldum Zayıflarmıyım? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz