Üzüm ve Üzümün Faydaları

Üzüm ve Üzümün Faydaları

Üzüm ister kuru olsun ister yaş olsun farklı şekillerde kullanılabilen çok özel bir yaz meyvesidir. Ülkemizde sıkça yetiştirilen üzüm hem yiyecek hem içecek olarak işlenerek farklı formatlarda tüketilmektedir.

Buyurun şimdi üzümün faydalarını ve kullanımını beraber inceleyelim.

ÜZÜM: Dünyanın en yaygın ve sevilen meyvelerinden biri olan üzüm, besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, demir ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.

Üzümün Faydaları: Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur. Vücuda ve beyne enerji ve kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. İyileşmeyi hızlandırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Böbrekleri çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Kanı ve vücudu temizler. Bulantıları önler. Karaciğer ve dalak hastalıklarına, romatizma ve gastrit şikayetlerine karşı etkilidir. Kan yapıcı bir besin olan üzüm kansızlara iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Böbrek kumlarının ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Cildi güzelleştirir. Kuru üzüm damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

Üzüm Nasıl Kullanılır: Üzümün meyvesi ve yaprakları taze olarak kullanılır. Ayrıca, üzümün kurutulması ile kuru üzüm elde edilebileceği gibi üzüm pekmezi ve üzüm suyu da yapılabilir. Kuru üzüm çok iyi bir enerji ve besin kaynağıdır. Mide ve bağırsak yaralarına iyi gelir.

Üzüm çekirdeği kuersetin adlı madde içerir. Kan yapıcı ve damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. Bu nedenle, üzüm çekirdeği atılmamalı ve üzüm, çekirdeği ile birlikte yenmelidir.

Bu yazı üzümün faydaları nelerdir ingilizcesi nedir ph değeri vitaminleri kilosu ne kadar arapçası besin değeri fermantasyonu nedir ne demek neye iyi gelir ne işe yarar ne kadar ne zaman olur nerede meşhurdur neden çürür ne vitamini nerede nasıl budanır çizilir sıkılır kurutulur dikilir saklanır yapılır toplanır sirkesi suyu çekirdeği pekmezi kaç kalori konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

uzumun faydasi, kuru üzümün faydaları nelerdir, kuru zm faydalar, gebelikte kuru üzümün faydaları, kuru üzümün faydası, üzüm yararları nelerdir, Kuruüzümünfaydası, uzum piskojiye faydalari, ALTINCI HAFTALIK GEBELİKTE KURU ÜZÜMÜN FAYDALARI, gebelikte üzümün faydaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz