Tırnak Batması Nedir Tedavisi Nasıldır

Tırnak Batması Nedir Tedavisi Nasıldır

Tırnak batması çok sık karşılaşılan ve pek çok kişide görülen, insanın yürüyüşüne de, günlük faaliyetlerine de engel oluşturacak kadar rahatsız eden ve ağrılı bir durumdur.

Şimdi sizlere tırnak batması hakkında toparladığım ne kadar bilgi varsa hepsini kısaca aktarmaya çalışacağım.

Tırnak Batması Nedir? Tırnak batması, tırnağın et ile birleşen arka veya yan kısımlarının, deriye doğru gömülmesi ile ortaya çıkan ve bu rahatsızlığı yaşayan kişiye oldukça acı veren bir durumdur.

Tırnak Batmasının Nedenleri: Tırnak batmasının birden fazla nedeni olabilir. En sık görülme sebebi tırnağın hatalı kesilmesidir. Tırnağın derin kesilmesi ve tırnağın uç kısımlarını içe doğru kıvrık şekilde kesilmesidir. Bu şekilde kesilen tırnak tekrar uzarken tırnak kenarlarındaki cilt dokusuna doğru batarak uzamaya devam edecektir.

Bu nedenlere ek olarak; Tırnağın içe doğru uzaması, Dar ya da sivri burunlu ayakkabı kullanımı, Parmak ya da tırnakta meydana gelen travma, Tırnak Mantarı, Ayakların çok terlemesi, Hipertiroid, şeker hastalığı, gut, akromegali, romatoid artrit gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Tırnak Batması Tedavisi: Tırnak batmasında eğer fazla bir ilerleme olmamışsa, tuzlu su banyosuyla tırnağı yumuşattıktan sonra, gazlı beze antibiyotik içeren krem sürerek batan tırnağın alt kısmına koyarak iyileşme beklenebilir. Dar ayakkabılar giymek yerine, sandaletleri ya da terliği tırnak üstüne baskı yapmaması açısından tercih etmek korunma açısından önemlidir. Ayak temizliğine ve bakımına özen göstermek en önemli korunma yöntemleridir.

Tırnak batmasına hangi bölüm bakar diye merak edenler, eğer doktorunuz muayenede ve sizin kendi başınıza uyguladığınız korunma yöntemlerine rağmen iyileşme görmüyorsa küçük bir cerrahi uygulama ile batan tırnağı yerinden çıkartabilir. Bu kolay bir yöntemdir. Kimi insan bundan korkmasına rağmen lokal anestezi ile cerrahi uygulayacağı için ağrı yada acı hissetmezsiniz. Çıkarılan tırnak yerine yeni tırnak gelecek ve eski görünümüne tırnaklarınız kavuşacaktır.

Tırnak Batmasına Ne iyi Gelir? Nedenlerini öğrendiğimiz tırnak batmasına karşı uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerini sırasıyla aktaralım.

– Ayağınızı sıcak suda günde 4 kez en az 15 dakika süreyle bekletin. Suya sabun, tuz ya da herhangi bir ilaç veya damla eklemenize gerek yoktur.

– Deriye batan tırnağın köşesini kaldırarak tırnak ile deri arasına bir parça pamuk yerleştirin. Bu işlem oldukça acı verse de, evde tırnak batması tedavisinin en önemli kısmıdır. Bu pamuğu her gün düzenli olarak değiştirin. 7-15 gün aralığında tırnağınız büyüyecek ve tırnak batması problemi geçecektir.

Tırnak Batmasına Bitkisel Çözüm: Dilerseniz bu uygulamalara ek olarak bitkisel çözüm yöntemini de uygulayabilirsiniz.

Malzemeler: Sarımsak (1 diş), Greyfurt kabuğu (1 tane), Soğan ( közlenmiş 1 tane)

Hazırlanışı: Sarımsağı soyun ve havanda iyice ezin. Daha sonra rendelenen greyfurt ve köz haline getirilen soğan ile pekiştirin. Bu karışımı her akşam yatmadan önce tırnak batması oluşan yere sürerek bandajla kapatın ve sabaha kadar bekletin. Bu uygulama haftada 2 kez uygulanır.

Tırnak Batmasına iyi Gelen Kremler: Her eczaneden rahatça temin edebileceğiniz enfeksiyon önleyici kremler tırnak batmasına çok iyi gelmektedir. Özellikle bir marka tavsiye etmiyoruz. Zaten bu kremlerin hepsinde, tırnak batmasına karşı aynı başarıyı yakalamak mümkündür.

Bu yazı tırnak batması nedir neden olur ne iyi gelir ne kadar sürede iyileşir nasıl geçer anlaşılır önlenir alınır tırnak batmasının evde tedavisi belirtileri çözümü doğal kesin bitkisel çözüm hangi doktor bakar bölüme gidilir iyi gelen şeyler krem ilaçlar bitkiler merhem için antibiyotik tırnak batmasına konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

, , , , , , , , ,

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz