Antibiyotik İshal Yaparsa Kesilmelimi?

  • Genel Sağlık
  • Antibiyotik İshal Yaparsa Kesilmelimi? için yorumlar kapalı
  • 588 kez görüntülendi

Antibiyotik İshal Yaparsa Kesilmelimi?

Antibiyotikler 1928 yılında hayatımıza giren vücuttaki enfeksiyonla mücadele eden günümüz insanlarının vazgeçilmezi olan ilaçlardandır. Maalesef bu kadar etkili bir ilacın çeşitli yan etkileri de mevcuttur. Bunlardan biri de ishaldir. Bastyr Üniversitesi Doğal Sağlık Merkezi antibiyotik kullanan kişilerin %39’unda ishal meydana geldiğini bildiriyor. Antibiyotik kullanırken ishal olmanın nedeni ise antibiyotik barsaklardaki bakterileri öldürürken, zararlı yararlı ayrımı yapmadan öldürüyor, bunun sonucunda barsaktaki bakteriler arasında denge bozulup ishal gibi gastronomiyel sağlık sorunları meydana geliyor.

İshal antibiyotiğin sık karşılaşılan bir yan etkisidir. Antibiyotik kullanımından sonra ishal olduysanız ve uzun süre geçmiyorsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz, doktor mevcut antibiyotiğinizi muadiliyle değiştirip tedavinize başka antibiyotikle devam etmenizi bildirebilir. Yani antibiyotik ishal yaparsa bu antibiyotiği kesip kesmeyeceğinize doktorunuz karar verecektir.

Bastyr Üniversitesi uzmanları yoğurt yemenin bağırsakların doğal floral dengesini tekrar kurarak, antibiyotikle ilişkili ishali tedavi etmeye yardımcı olduğunu bildiriyor. Antibiyotik alırken ishal olduysanız günde 2 kez 220 gram yoğurt yiyin. Yoğurt yemek ilaç kullanmadan ishalden kurtulmanızda önemli rol oynayacaktır.

 Mayo Clinic doktorları antibiyotik kullanırken ishal olanlara gazlı içeceklerden, alkolden, elma suyu, çay ve kahveden uzak durup sıvı ihtiyacını bol su içerek karşılamayı tavsiye ediyor.

Antibiyotik kullanırken ishalin geçmesi için kendini onarmaya çalışan sindirim sisteminize çok yüklenmemelisiniz. Uzmanlar bu durumda 3 öğün çok miktarda yemek yerine, acıktça günde 4-5 öğün az ve sık yemeyi öneriyor. Tıka basa yemek de ishali daha kötü bir hâle sokabilir.

Muz, elma püresi, tost ekmeği, yağsız tuzsuz pişmiş pirinç yemek de antibiyotiğin yol açtığı ishalin geçmesi için tüketebileceğiniz yiyeceklerdendir.

Yapılan bilimsel araştırmalar probiyotik kullanımının ishali tedavi etmekte çok etkili olduğunu gösteriyor. İshal geçene kadar marketlerde satılan üzerinde probiyotik yazan yoğurtları ishal olduğunuz sürece kullanmanızı tavsiye ederiz.

İshalinizin kısa sürede geçmesi için doktorunuzun vereceği ishal tedavisi ilaçlarını da kullanabilirsiniz.

Antibiyotik Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

İshal Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi, İshal Oldum Zayıflarmıyım? Tıklayınız

Bebeklerde Antibiyotik Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Emziren Anneler Hangi Antibiyotiği Kullanabilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.