Aşil Tendonunu Tedavi Etmek için 5 Yol

Aşil Tendonunu Tedavi Etmek için 5 Yol

Aşil tendonundaki inflamasyona tendinit denir. Bu rahatsızlığa ve ağrıya neden olan bir sorundur.

Bu ağrıyı tedavi etmezseniz günlük aktivitelerinizi yapmakta sıkıntı çekebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz sorunu tedavi etmek için gereken zamanı ayırmanızdır. Doktorunuz birkaç gün dinlenmenizi isterse, dinlenin.

Süreci hızlandıran bazı invasif prosedürler vardır: Aşil tendonu üzerinde yapılan operasyonlar tehlikeli olabilir.

Doktorunuzun önerilerini takip etmenin yanı sıra, tendinite yardımcı olabilecek bazı ilaçlar hazırlayabilirsiniz.

1. Dörtlü tedaviyi kullanın

Bu tedavi dört adıma ayrılan bir ilk yardım tedavisidir:

Dinlenme

Genellikle ayak altında sürekli gerginlik tendinite sebep olabilir. Bunun için yürümek, koşmak ve benzeri aktiviteleri yapmak için ayırdığınız zaman ve gösterdiğiniz çabaya dikkat etmeniz gerekir.

Birkaç gün için, ayağınızdaki stres ve gerginliği azaltmak iyi bir fikirdir. Eğer dinlenmek için birkaç gün ayırırsanız, bu sizin yararınıza olur.

Buz

 

Tedavinin ikinci aşaması Aşil tendonuna düzenli buz uygulamaktır.

Bu ısıyı yavaşça düşürecektir. Aynı zamanda, iltihaplanmayı azaltır ve acıyı alır.

Kompres

Aşil tendonu çevresine baskı uygulayın. Özellikle de uyumadan önce yapmalıdır.

Tendonunuzu düzgün tutmaya özen gösterin. Bu herhangi bir gerginlik kaçınmanızı sağlar ve ayağa destek olur.

Bunun için, bir kompres bandajı ya da çorap kullanabilirsiniz. Gün boyunca, doktorunuzun önerdiği uygun ayakkabıları giymelisiniz.

Yükseklik

Biraz yükseklik bu alanda kan akışını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, yer çekimi tendonun üzerindeki gerilimi azaltmak için yardımcı olur. Bu alanda kan damarları ve kılcal damarların fazla gerilmesini önler.

2. Hint yağı ile masaj yapın

Hint yağı tedavisi ve masaj kullanarak tendinit ile ilgili sorunların azaltılmasında büyük yol katedebilirsiniz. İçeriğindeki bol miktarda linoleik asit sayesinde, etkileri hemen görülebilir.

Masaja yavaş yavaş başlayın. Bu başlarda çok acı verici olabilir. Ama masaj ile tendon rahatlayacak, emin olabilirsiniz. Daha uzun süreli bir etki elde etmek için daha güçlü masaj yapabilirsiniz.

Masajı yaptıktan sonra, bir kompres bandajı takın ya da çorap giyin.

3. Sigarayı bırakın

Sigara sağlığın bozulma nedenlerinden biridir. Özellikle de kan dolaşımını etkiler.

Eğer Aşil topuğunuzda tendinit ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız sigara içmeyi bırakın. Bu iyileşme sürecini farkedilebilir derecede arttıracaktır.

Bu alışkanlıktan vazgeçmek herkes için kolay bir şey değildir. Ancak, eğer attığınız her adımda duyduğunuz acıdan kurtulmak istiyorsanız buna kesinlikle değer.

Bu kötü alışkanlık ilaçların, masajın ve kullandığınız diğer tedavilerin etkilerini geciktirecektir, bunu her zaman aklınızda tutun.

4. Uygun ayakkabı kullanın

Aşil tendonunda tendinit doğru şekilde yürümeyi engeller. Ancak, bu olayın tamamı değildir: Yanlış ayakkabı kullanırsanız, sorun daha da kötüleştirebilir.

Bunu önlemek için, yeterince destek sağlayan bir çift ayakkabı kullandığınızdan emin olun. tTendon üzerinde sabit baskı oluşturan ayakkabılardan uzak durun.

Ayrıca yanları yumuşak olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayakkabının arkası ve tabanı yeterince destek sağlayabilecek kadar kalın olmalı. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuza danışın.

Bu durum sinir bozucu olabilir ve doğru ayakkabıları almak için biraz pahalı olabilir. Ancak, bu iyileşme sürecini hızlandırmak gereklidir. Alışveriş yapmadan önce seçtiğiniz ayakkabılarla biraz yürüyün.

Sadece ucuz olduğu ve daha güzel göründüğü için size yaramayacak bir ayakkabı almayın, bu mantıklı değildir.

5. Aşil tendonunu ısıtmak için esnetin

Esneme sadece egzersizden sonra yapmanız gereke bir şey değildir. Aslında, her sabah esnemek önerilir. Bu günün stresinden önce vücudunuzu hazırlamaya yardımcı olur.

Beklenmedik ayak burkmaları, kramp, gerginlik ve tendinit herhangi bir alanda meydana gelebilir. Bunun sebebi, bölgenin göstereceği çabaya ve altına gireceği strese hazır olmamasıdır.

Sadece 10 ya da 15 dakikalık bir esneme yeterlidir. Bu, herhangi bir ağrı ya da tendinit sorununu önlemek için yeterlidir. Azar azar başlayın ve bölgeyi zorlamadığınıza emin olun.

Eğer yaptıklarınız belirtileri ve ağrıyı gidermiyorsa, ve bunlar dayanılmaz hale geliyorsa, en yakın zamanda doktorunuza görünün. Hiçbir şey yapmamak sadece gereksiz komplikasyonlara ve acıya neden olur.

Ana fotoğraf © wikiHow.com’dan alınmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz