Kas Yorgunluğu, Kas Çekilmesi ve Eklem Ağrısı Birlikte Ne Anlama Gelir?

Kas Yorgunluğu, Kas Çekilmesi ve Eklem Ağrısı Birlikte Ne Anlama Gelir?

Kaslarda ağrı, kas çekilmesi (adale çekilmesi) ve kas yorgunluğu birçok insanın başına zaman zaman gelebilir. Ama sık olmaya başladıklarında, bunlar daha derin bir medikal durumun belirtisi olabilir ve kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Kas yorgunluğu, kas çekilmesi ve eklem ağrısı hayatınızın kalıcı bir sorunu olmaya başladıysa doktorunuza danışın.

Kas Çekilmesi Neden Olur?

Kas çekilmeleri küçük, istemsiz kas kasılmalarıyla oluşur. Bu kasılmalar, beyinden ve omurilikten kasların içindeki sinir liflerine gönderilen yanlış sinyaller sonucu meydana gelir.

Normalde kaslar mesajı aldığında kasılmaya başlar. Sinir lifleri normal tonda kasılıp, serbest bırakarak koşma, yürüme ve diğer bütün vücut hareketlerinin oluşmasını sağlar. Kas çekilmesi durumunda ise sinir lifleri durup dururken kasılıp, serbest bırakmaya başlar ve bu rutin düzen dışına çıkar.

Normal ve Anormal Kas Çekilmesi

En fazla birkaç gün süren kas çekilmeleriyle ara sıra karşılaşılabilir ve bunlar fark edilmeden geçip, gider. Tekrarlanan kas çekilmeleri genelde vitamin, mineral eksiklikleri, ilaç etkileşimleri ve yan etkileri ya da egzersiz sebebiyle oluşur. Göz kapaklarındaki çekilmeler (göz seğirmesi), baş parmaktaki veya baldırdaki çekilmeler genelde stresin ve anksiyetenin bir belirtisi olarak açıklanır. Kas yorgunluğu, zayıflığı veya kaslarda his kaybı ile beraber ortaya çıkan kas çekilmeleri ise altta yatan nörolojik bir bozukluğun sebebi olabilir.


Periferik Sinirler (Çevresel Sinirler)

Periferik sinir sistemi beynin ve omuriliğin dış kısmında yer alır. Burada kas hareketlerini ve duyusal algıyı kontrol eder. Fiziksel bir travma ya da sistemik bir hastalık sebebiyle periferik sinirlerde oluşan hasar genelde eklem ağrısı ve kas yorgunluğu ile kendini gösterir. Bazı zorlayıcı aktiviteler de periferik sinir hasarına sebep olabilir. Çok nadir olmakla birlikte kas yorgunluğu, çekilmesi ve eklem ağrısı kalıtsal bir periferik sorunu işaret eder.

Fibromiyalji

Kas yorgunluğu, eklem ağrısı ve kas çekilmesi nörolojik başka bir problemin, fibromiyaljinin yaygın belirtileridir. Fibromiyaljideki istemsiz kas çekilmeleri vücudun hassas noktalarında ortaya çıkar. Bunlar da sinir liflerini irite ederler. Fibromiyalji hastaları genelde kas zayıflığı ve yorgun, acıyan kasların hareket etmemesi sonucu oluşan eklem ağrısı çekerler. Dengeli beslenme, günlük egzersiz ve ağrıyan kaslara masaj yapma sorunu biraz olsun giderebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz