Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı?

  • CİNSEL SAĞLIK
  • Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı? için yorumlar kapalı
  • 3.086 kez görüntülendi

Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı?

Genç çiftlerin çokça tercih ettiği ilişki yöntemlerinden biri olan sürtünme yoluyla cinsel ilişki özellikle daha önce cinsel birleşme yaşamamış kızların bakireliğini korumak için kullandığı bir yöntemdir. Öncelikle bilinmelidir ki cinsel birleşme tam olmadığında yani vajinanın içine penis tam olarak girmediğinde ve vajinanın üzerine boşalma olmadığında hamile kalma riski çok düşüktür. Fakat penis vajinaya temas ederek üzerine boşaldığında gebelik riski vardır.

Cinsel Birleşme Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Sürtünme yoluyla cinsel ilişki hamile kalma riskine karşı tam olarak koruma sağlamaz. Ayrıca cinsel ilişki sırasında bulaşabilen hastalıklara ve herpes, genital siğil, tahriş gibi mikrobik rahatsızlıklara karşı bir korunma yöntemi değildir.

Sürtünme yoluyla cinsel ilişkiye girdikten sonra adet döneminizde takriben 1 haftalık gecikme yaşadıysanız hamilelik testi yaptırmanızı öneririz.

Bu tür ilişkiler esnasında dikkat etmeniz bir kaç önemli durum vardır. Örnek vermek gerekirse; sürtünme yoluyla cinsel ilişki sırasında erkek arkadaşınızın elinize boşaldığını varsayalım. İlişki sonrasında elinizi temizlemeden vajinanızla temas ettirmeniz durumunda her ne kadar gebelik riski çok düşük olsa da yine de hamile kalma riskiniz vardır.

Bilinmesi gereken bir diğer konu ise ; dış gebeliğin kesinlikle sürtünme yoluyla hamile kalma durumuyla bir alakası yoktur, dış gebelik bebeğin oluşum aşamalarıyla alakalıdır.

Sürtünme yoluyla ilişkiye girildikten sonra ertesi gün hapını her defasında kullanmakta büyük bir hatadır. Ertesi gün hapını gereğinden fazla kullanmak adet düzeninizi bozar ve çeşitli adet rahatsızlıklarıyla birlikte sancılı günlere merhaba dersiniz.

Sürtünme Yoluyla Cinsel İlişki Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Korunma yöntemlerini kullanmayı ihmal etmeyin
  • Kesinlikle vajina üzerine boşalmaktan kaçının.
  • Eğer anal yoldan ilişki yaşamış ve sonrasında anal yoldan bir boşalma gerçekleşmişse ilişki sonrası gereken temizlik yapılmalı ve akıntı haline gelen spermlerin vajinaya temas etmesi engellenmelidir.
  • Aynı yöntemle ilişkiye tekrar girecekseniz bir öncekinden sonra mutlaka genital bölge temizliğini yapmış olmalısınız.
  • İlişki sonrasında mutlaka cinsel bölgenizi temizleyiniz.
  • Eğer sürtünme yoluyla ilişki sonrasında hala bir şüphe duyuyorsanız mutlaka bir jinekoloğadanışınız.

Sürtünme yoluyla cinsel ilişki hakkında size vermiş olduğumuz bilgilerin tamamı tavsiye niteliği taşımaktadır. Tanı ve tedaviler için mutlaka ve mutlaka bir kadın doğum uzmanından yardım almalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.