Ayak Mantarını Önleyin ve Tedavi Edin

Ayak Mantarını Önleyin ve Tedavi Edin

Mantar vücudunuzun herhangi bir bölümünde kendini gösterebilir, ama en sık olarak görüldüğü yerlerden biri ayaklardır. Vücudun herhangi bir parçası gibi, ayaklarınızın da sağlıklı olması ve üzerinde mantar oluşmaması için özel bakım gerekir. Ancak çoğu insan ayaklarının önemini hafife alır ve sadece bir sorun ortaya çıktığında onlarla ilgilenmeye başlar.

Ayrıca mikozun olarak bilinen mantar enfeksiyonları çok rahatsız edici bir kaşıntıya neden olur. Bu ayakları etkilemesinin yanı sıra, aynı zamanda ayak tırnaklarını da etkiler ve hatta bunların tamamen yok olmasına bile neden olabilir.

Ayakta ve ayak tırnaklarında mantar oluşumunu önlemek için ayaklarınıza iyi bakmak sağlamak çok önemlidir. En önemlisi, onlara her gün hak ettikleri hijyeni sağlamalısınız. Unutmayın ki bu sorunun başlıca kaynağı havuz, spor salonları gibi mekanlar ve ayakkabılardır.

Ayak ve Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Önlenir?

Ayak ve ayak tırnağı mantarını önlemek için özellikle ayakkabı giydiğiniz zamanlar günlük hijyene çok önem vermelisiniz.

  • Kamuya açık duşlarda dikkatli olun: Spor kulüpleri, spor salonları, havuzlar, kamp alanları, vs. gibi mekanlar çok yoğun kamuya açık duşlara sahiptir. Bu gibi alanlarda yüksek nem nedeniyle ayaklarınızda ve ayak tırnaklarınızda mantar kapma riski daha yüksek olur. Bu nedenle duş ayakkabısı giymeniz ve eve vardığınızda ayaklarınızı iyice yıkamanız önemlidir.
  • Ayaklarınızı her zaman iyi kurutun: Nem ve ısı ayak ve ayak tırnağı mantarı riskini arttıran iki unsurdur. Ayağınızı her  yıkadığınızda onları ayrıca çok iyi kurulamanız (özellikle parmak aralarını) çok önemlidir. Ayrıca özellikle aşırı terleme durumunda ayaklarınızı daha sık kurulamanız önerilir.
  • Hidrasyon:  Yazın ayağınızın cildi diğer iklimlere göre daha fazla sorunla karşılaşır. Ayağınızda çatlakların oluşumunu önlemek için her gün bolca su içmeniz ve ayaklarınıza nemlendirici ayak kremi sürmeniz gerekir.
  • Talk pudrası: Ayak tırnağı mantarını önlemek için ayağınızın yanı sıra ayakkabınızın içerisine de talk pudrası uygulayabilirsiniz. Aşırı terleme sorunu olan kişilerin terlemeyi önleyici bir pudra seçmeleri önemlidir.
  • Ayakkabılar: Mantar oluşumunu önlemek için ayakkabılarınızın yeterli havalandırmaya sahip olması gerekir. Böylece ayaklarınızın nefes almasına izin verirsiniz.
  • Ayaklarınız için ayrı bir havlu kullanın: Bu, ayaklarınızın günlük temizliği açısından oldukça önemlidir. Sadece sizin ve sadece ayaklarınız için kullanacağınız ayrı bir havlunun olması gerekir. Bunu kullandıktan sonra bunun havayla kurumasına izin verirseniz üzerinde mantarların yayılmasına de engel olmuş olursunuz.

Ayak ve Ayak Tırnağı Mantarını Yok Etmek için Tedaviler

Genelde mantar ayaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı aynı anda etkiler. Neyse ki sizin bu sorunu azaltmanıza ve ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak ve sağlıklı ayaklara sahip olmanızı sağlayacak bazı doğal tedaviler var.

Beyaz Sirke

Bu maddenin atlet ayağı, kabarcıklar, tırnak mantarı ve ayaktaki diğer bulaşıcı sorunların tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar sağladığı görülmüştür. Bunu eşit miktarda suyla karıştırdıktan sonra ayaklarınızı 15 dakika süreliğine bu karışıma daldırın.

Çay Ağacı Yağı

çay-ağacı-yağı

Çay ağacı yağı ayak mantarlarını gözle görülür bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Tek yapmanız gereken, bundan her gün birkaç damla ayağınıza uygulamak veya bunu suyla karıştırdıktan sonra ayaklarınızı 10 dakikalığına bu karışımın içerisine daldırmaktır.

Sarımsak

Sarımsak antiseptik, antibiyotik ve dezenfektan özellikleriyle bilinir ve ayak ve ayak tırnağı mantarıyla etkili bir şekilde mücadele edebilir. Hem ayak, hem de ayak tırnağı mantarı için az miktarda sarımsağı ezdikten sonra elde ettiğiniz ezmeyi mantardan etkilenen alana sürün. Ardından ayağınızı bezle sarın ve gece boyunca ayağınızda kalmasına izin verin. Bir diğer seçenek de enfeksiyonun olduğu bölgeye günde birkaç kez sarımsak yağı uygulamaktır.

Limon

limon

Antiseptik ve dezenfektan özelliğe sahip olan ve mantarla savaşabilen bir diğer gıda limondur. Tek yapmanız gereken enfeksiyonun olduğu bölgeye limon sürmektir. 10 dakika beklettikten sonra bir miktar suyla durulayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz