Adet Döneminde İlişkiye Girdim Hamile Kalır Mıyım?

Adet Döneminde İlişkiye Girdim Hamile Kalır Mıyım?

Üreme dönemi yaşayan sağlıklı bir kadının gebe olabilmesi için rahimdeki yumurtlama süreci içerisinde korunmadan cinsel ilişki yaşaması gerekir. Kadınlardaki yumurtlama dönemi; adet dönemi içerisindeki kanamaların başlangıcından sonra ortalama olarak 14 ile 16. günlerde başlamaktadır.

Cinsel birleşme sonrasında kadının rahmi ile buluşan spermler yaklaşık olarak 3 gün boyunca hareketliliğini devam ettirdiğinden bu sürecin 2 ile 3 gün evvelinden başlanarak ortalama olarak 10 gün süresince her iki günde bir cinsel birleşme sağlanırsa hamile kalma oranı oldukça artar. Eğer bir sonraki dönemde adet kanaması gerçekleşirse hamile olunmadığı anlaşılmaktadır.

Çünkü adet kanamasının anlamı; kadınlardaki bir takım hormonal hareketliliklerin sonucu metabolizmanın kendini hamileliğe hazırlayıp rahim duvarını kalınlaştırmasından sonra hamilelik gerçekleşmeyince bu duvarın dökülüp vücuttan atılma olayıdır. Adet kanamasının başladıysa içinde bulunulan yumurtlama dönemi bitmiş demektir ve bir sonraki yumurtlama dönemi için belli bir süre beklenilmesi gerekmektedir.

Bilinmesi gereken nokta ise bilimin ışığında açıklanan bu teorilere rağmen adet döneminde korunmadan yapılan cinsel birleşmenin hamilelikten koruduğu bilgisinin herhangi bir kesinliği yoktur. Yani “adet döneminde ilişkiye girdim hamile kalır mıyım?” sorusuna net olarak evet ya da hayır demek mümkün değildir.

Adet Döneminde Nasıl Hamile Kalabilirim?

Adet döneminde hamile kalma ihtimali bir çok kadının merak ettiği soruların başındadır diyebiliriz. Bu konu için kesin olarak hamile kalınır ya da kalınmaz gibi bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Bütün kadınların vücutları fonksiyonel olarak aynı çalışmaktadır fakat hormonal dengelerdeki farklılıklardan dolayı işlevsellikte değişiklikler görülebilmektedir.

Bu nedenle kadınların yumurtlama döneminde farklılıklara rastlanabilir. Metabolizmaya salgılanan hormonlardaki değişiklikler bir takım farklı hadiselere sebep olabilir. 3 güne kadar işlevselliğini yitirmeyen spermler bazı kadınların vajinasında çok daha uzun süre kalabilir ve yumurtlama dönemine sarkarak gebeliğe sebebiyet verebilir.

Kimi kadınların adet dönemleri çok kısa sürmektedir fakat belli bir süre daha lekelenmeler devam etmektedir. Tam da bu esnada lekelenmeler devam ederken korunmasız olarak yapılan cinsel ilişkisonrasında istenmeyen hamilelik ortaya çıkabilir.

Bazı kadınlar ise adet döneminin hemen bitiminde yumurtlama dönemi daha çok gün var diye düşünerek korunmasız ilişkiye girer ve gebe kalır. Bu yönden bakarsak istenmeyen gebelik yaşamak istemeyen kadınların hangi dönemde olursa olsunlar korunmadan ilişkiye girmeleri pek mantıklı değildir.

Adet Döneminde Korunarak İlişkiye Girilebilir mi?

Tıbbi açıdan adet döneminde yaşanılan cinsel ilişkinin hiç bir sakıncası yoktur. Bu dönemde yaşanılacak cinsel birleşme, partnerlerin din inancı, toplumsal normlar, kültürler ve cinsel isteklilik gibi tamamen çiftlerin kararlarına kalmış bir durumdur. Genel olarak adet dönemindeki bayanlar, genital bölgelerinde fazla kan oluşu, kasık bölgelerindeki fazla ağrı sebebiyle cinsel ilişki konusuna pek sıcak bakmamaktadırlar. Çiftler istiyorsa korunma yöntemi kullanarak ilişkiye girebilirler.

Adet Döneminde Korumasız İlişkinin Riskleri Nelerdir?

  • İstenmeyen gebeliklere yol açabilir
  • Rahimdeki laktik asit üretimi durduğu için her türlü bakteri ve virüse açık hale gelir
  • Rahim ağzı iyice açıldığı için erkek cinsel organından hastalıklar daha kolay bulaşır
  • Rahim kan dokusundaki mikroplu organizmalar erkek cinsel organında enfeksiyona sebep olur
  • Kadınlarda rahim ve kasıkta yüksek derecede ağrı ve kasılmalar oluşabilir
  • İyileşmesi zor rahim içi yırtıklar meydana gelebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.