Ertesi Gün Hapı

  • CİNSEL SAĞLIK
  • Ertesi Gün Hapı için yorumlar kapalı
  • 5.759 kez görüntülendi

Ertesi Gün Hapı

Korumasız ilişkinin sonuçları ne olabilir demeyin. Hiç istemediğiniz bir anda veya olmaması gereken durumlarda çocuk sahibi olmak hayatımızı ciddi anlamda etkileyebilir ve beraberinde ciddi sorunlar doğurabilir. Ertesi gün hapı ise tamda bu noktada devreye giriyor.

Ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı korunmasız ilişki sonrasında kullanılan ve hamile kalınmasını engelleyen bir ilaçtır. Adının ertesi gün hapı olmasına rağmen 72 saat içerisinde kullanılabilen bu ilaç hamile kalmayı önlemek amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Erken tüketilmesi durumunda ise başarı oranı o derece artmaktadır.

Etkileri

Ertesi gün hapının etkisi hızlı bir şekilde etkisini göstermektedir. Cinsel birleşme sonucunca yumurta ile spermin birleşmesi yaklaşık olarak 6 gün içinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle ertesi gün hapının kullanılmasından sonra hamileliğin önlenmesi mümkün hale gelebilmektedir. Ertesi gün hapının kullanılmasıyla birlikte yumurtalıkların yumurta üretmesi engellenir, rahmin yapısı değiştirilir ve bu sayede hamilelik önlenmiş olur.

Kullanımı

Ertesi Gün Hapının Kullanımı
Ertesi Gün Hapının Kullanımı

Ertesi gün hapı, doğum kontrol yöntemi olmadığından dolayı girilen cinsel ilişkinin hemen ardından alınması tavsiye ediliyor. Hamileliğin önleyici etkisi erken alınmasıyla birlikte daha da fazla artmaktadır. Sık sık kullanılmasıyla birlikte adet düzensizlikleri gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Korumasız girilen ilişkiden sonra 72 saat içerisinde mutlaka alınmalı. Aksi halde çocuk sahibi olabilme ihtimaliniz de o derece artabilir.

Sonrası

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra meydana gelen ilişkinin korumasını sağlamayacaktır. Bu nedenle yaşanacak her türlü ilişkide koruma yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Ertesi gün hapını kullandıktan sonra 3 hafta içerisinde adet olmamanız durumunda hamile kalma olasılığınız olabilir bu nedenle doktorunuza başvurup kontrolleri sağlamanızda fayda var.

Soru – Cevap

Ertesi gün hapı zararlı mı?
Cevap : Sık kullanmanız durumunda adet düzensizliği meydana gelebilir. Göğüslerinizde şişkinlik, bulantı ve sinirli olma halleri gibi yan etkiler meydana gelebilir.

Ertesi gün hapı koruma sağlar mı?
Cevap : Ertesi gün hapının %100 koruma sağlar diye bir kaidesi bulunmamaktadır. Yüksek bir koruma sağlamadığından dolayı hamile kalma ihtimaliniz de fazladır.

Hamile kaldım ertesi gün hapı hamileliğimi engeller mi? 
Cevap : Hayır hiçbir şekilde hamileliğinizi engellemez.

Hamilelik durumunda ertesi gün hapını kullanabilir miyim?
Cevap : Hamilelik durumunda ertesi gün hapı kullanmanız beraberinde ciddi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle hamilelik durumunda kesinlikle kullanmamalısınız.

Sağlık problemlerim var. Ertesi gün hapını kullanmamada sakınca var mı?
Cevap : Bu tarz sağlık sorunlarınız mevcutsa eğer doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

İlaç kullanıyorum ertesi gün hapı kullanabilir miyim?
Cevap : Başka ilaçlar kullanıyorsanız eğer ertesi gün hapını kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Ertesi gün hapını içtikten sonra kustum ne yapmalıyım?
Cevap : Ertesi gün hapını içtikten hemen sonra 3 saat içerisinde kusarsanız eğer ertesi gün hapını tekrar kullanmanız gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.