Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı ?

  • SAĞLIKLI YAŞAM
  • Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı ? için yorumlar kapalı
  • 784 kez görüntülendi

Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı ?

Çok merak edilen konulardan biri de spor öncesi ve spor sonrası beslenme konusudur. Gerçekten de spordan önce ya da spordan sonra ne yediğiniz, hem spordan göreceğiniz fayda hem de vücudunuz için oldukça önemlidir. Spor sonrası doğru yiyecek ve içecekleri tüketmek, egzersizinizin sizin için daha faydalı ve daha etkili olmasını sağlar. Kardiyo sonrasında yorgunluk hissetmemek ve günün geri kalanında daha aktif ve enerjik hissetmek istemez misiniz? Özellikle sabahları spor yapmayı tercih edenlerdenseniz, spor sonrasında yediklerinize dikkat ederek, daha enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Peki, spor sonrası nasıl beslenmeli?

Spor Sonrası Beslenme

Spor yaptıktan sonra bir saat sonra karbonhidrat içeren gıdalar tüketmeniz tavsiye edilir. Aynı şekilde protein de tüketerek, protein ve karbonhidrat dengesi korunmalıdır. Bu sayede, vücudunuzun spor sonrası gücünü yeniden toparlayabilirsiniz. Proteinin kas gelişimi için ne kadar gerekli olduğunu bilmeyen yok. Koşudan yarım saat sonra süt tüketmeniz de kaybettiğiniz enerjiyi kısa sürede geri kazanmanızı sağlar.

spor sonrası beslenme

Spordan sonra, çeşitli paketlerde satılan takviye besin ürünlerini mi kullanıyorsunuz? Eğer yarışmalara katılmak gibi bir niyetiniz yoksa, o takviyeler yerine doğal gıdaları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Spordan sonra süt içmek oldukça faydalıdır. Aynı şekilde lif açısından zengin gıdaları da tüketebilirsiniz. Kepekli ekmekle hazırlanmış hindi fümeli bir sandviç, spor sonrası beslenme için iyi bir seçenek olacaktır.

Spor sonrası beslenme kas gelişimi ve kas yıkımını önlemek açısından çok önemlidir.Özellikle vücut geliştirme ve fitness yapıyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.