Aftlar için Ev Yapımı Reçeteler

Aftlar için Ev Yapımı Reçeteler

Aftlar, mide problemleri veya yüksek ateş nedeniyle ağızda oluşan ülser veya açık yaralardır. Çok ağrılı olurlar ve bu rahatsızlıktan sıkça muzdarip olan kişilerde dudaklar, dişeti, damak veya dil üzerinde olabilen küçük noktacIklar veya büyük ağrılı şişlikler şeklinde ortaya çıkarlar. Bu enfeksiyonlar ateşe ve rahatsızlık hissine neden olurlar.

Size, evde kolayca hazırlayabileceğiniz basit reçetelerle bu can sıkıcı ülserlerden nasıl kurtulacağınızı göstereceğiz.

Aloe Vera

Bu ülser türü için çok tavsiye edilen doğal bir ilaçtır. Bu bitkinin size sağlayacağı faydalar çok önemlidir çünkü ilk uygulamadan itibaren aftların verdiği ağrı ortadan kaybolacaktır. Reçetemizin hazırlanışı çok kolay; bitkiden  Aloe kristalleri denen jeli çıkarmak yeterli olacaktır. Bitkinin yaprağını açın, birkaç kristal çıkarın ve ılık su ekledikten sonra iyice karıştırıp ağzınızı bununla çalkalayın. Bu rahatsızlığı kısa sürede ortadan kaldırmak için mükemmel bir tedavidir.

Ev Yapımı Ağız Gargarası

Bu sorundan bir an önce kurtulmak isteyeceğinizden, en iyi tedavi ev yapımı bir ağız gargarası hazırlamaktır. Hazırlaması çok kolay; yarım bardak suya, bir çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı karbonat ve biraz oksijenli su ekleyin. İyice karıştırın ve günde en az 4 kez gargara yapın.  Kısa sürede çok iyi sonuçlar alacaksınız.

Tuz Solüsyonu

Bu reçeteyi sadece dayanıklı kişiler için öneriyoruz çünkü şiddetli yakıcı etkisi vardır. Gargara yaptığınızda tuzlu suyun yakıcı etkisine dayanabilirseniz ne iyi, ama ülserden çabucak kurtulmak istiyorsanız, ülserin üzerine doğrudan biraz tuz basın. Bu şekilde yaranın hızlıca iyileştiğini göreceksiniz.

Buz

buz

Buzun ödemi ve ağrıyı azaltmak için kullanıldığını hatırlayalım. Buz, bu etkisinden dolayı bu tür bir sorun için önerilmektedir. Küçük temiz bir bez parçasının içine buz koyup enfekte alanın üzerine doğrudan uygulayabilirsiniz. Bu, ağrıyı biraz hafifletecektir.

Ağız içindeki yaralara dikkat etmelisiniz. Bu tür lezyonlar çok sık görülür ve birkaç günde kendiliğinden kaybolurlar. Eğer bir ülser on günden uzun sürerse, ağrı yapmıyorsa ve tekrarlıyorsa, acilen profesyonel yardım almalısınız; çünkü bu bir ağız kanseri olabilir.

Bu tip lezyonları önlemek icin ağız hijyeni çok önemlidir. Günde en az üç veya dört kez diş fırçalamak, ağız gargarası yapmak ve diş ipi kullanmak; ileride çocuklarınızın karşılaşabileceği bu tip durumları önlemek icin onlara küçüklüklerinden itibaren kazandırmanız gereken alışkanlıklardır.

Bu can sıkıcı ve ağrılı ağız ülserlerinden kaçınmak için diğer bir yol, her ay diş fırçası değiştirmektir.  Protez diş kullanıyorsanız, şunun gibi bir günlük rutin uygulayabilirsiniz: yatak odanıza içine beş damla çamaşır suyu eklenmiş bir bardak su koyun. Yatmadan önce takma dişlerinizi bardağa koyun. Bu şekilde protezleriniz dezenfekte olur ve ağız ülserlerinin çıkma olasılığı azalır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz