Sağlıklı Beslenmek İçin Tuzu Azaltın..

Sağlıklı Beslenmek İçin Tuzu Azaltın..

Tuz tüketimi, sağlıklı yaşam için son derece dikkat edilmesi gereken bir davranıştır!
Vücudumuzda suyun tutabilmesi, kas ve sinirlerin çalışması için tuza ihtiyaç vardır. Tuz, besinlerin bileşiminde bulunduğu gibi, göl, deniz ve kayalardan saf olarak da elde edilebilir. Tuz besinleri işleyerek muhafaza etmek ve yemeklerin lezzetini arttırmak için kullanılır. İnsanın günlük tuz ihtiyacı 7-8 gram arasında değişir. Aşırı sıcaklarda ve beden hareketi fazlalığında, terleme ile ateşli hastalıklarda, ishallerde dışkı ile fazla su ve tuz kaybedilir. Bu sebeple rahat ortamda yaşayan kişilerin tuz ihtiyacı az iken, ağır işte çalışanların, aşırı sıcaklardan korunamayanların ve sık sık ishal olanların tuz ihtiyacı fazladır.

Doğal besinlerde az miktarda tuz bulunur. Tuz bakımından zengin besinler yeşil yapraklı sebzeler, süt, et ve yumurtadır. Bunun yanında, işlenmiş besinlerde ( zeytin, peynir, turşu gibi salamura besinler; bisküvi, kek,konserve, kahve ve ekmek ) daha çok tuz vardır.

Tuzun kan şekeri üzerinde bariz bir etkisi yoktur. Bu sebeple kilo alınmasında etken değildir. Kilo vermek için tuz kısıtlaması, vücutta tuz eksikliğine sebep olabileceğinden zararlı olabilir. Özellikle egzersiz yapanlar, vücuttaki tuz-su dengesini korumak için tuz alımına dikkat etmelidirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz