Kemik Kaynamasına Ne İyi Gelir, Kırığa İyi Gelen Yiyecekler

  • Genel Sağlık
  • Kemik Kaynamasına Ne İyi Gelir, Kırığa İyi Gelen Yiyecekler için yorumlar kapalı
  • 769 kez görüntülendi

Kemik Kaynamasına Ne İyi Gelir, Kırığa İyi Gelen Yiyecekler

Bir çok kişi, hayatı boyunca çocukken oyun oynarken, yetişkinlikte kaza sonucu, yaşlılıkta ise düşerek kemik kırığı ile karşılaşmışlardır. Kemik kaynaması için ne yemeli, ne içmeli? makalemizde kırık kemiğin iyileşme sürecini hızlandıran besinlere yer verdik. Kırık meydana gelmesi, iyileşmesi uzun zaman aldığından acı verici ve moral bozucu bir durumdur. Nemours Vakfına göre, kırık kemikler vücudun doğal sirkulasyonu sonucu kendi kendine iyileşirler, bazı gıdalar ise kırık kemiğin çabuk kaynamasını yardımcı olarak iyileşmekte önemli rol oynarlar.

Ananas

Ananas kemik kırığı semptomlarının tedavisinde oldukça yararlı olan bromelain adlı enzimi içerir. Hızlı kemik kaynaması için, her gün taze ananas yiyin. Ananas tadını sevmiyorsanız, alternatif olarak, ananas suyu içebilirsiniz yahut eczaneden veya internet üzerinden bromelain takviye hapı temin edebilirsiniz. Not: Bu hapları kullanmadan doktorunuza danışın.

Yoğurt

“Center for Better Bones ” kemik sağlığı tıp merkezinden Dr. Susan Brown, kemiklerle ilgili şu bilgileri veriyor; amino asitler, proteinlerin yapı taşlarıdır, kalsiyum minerali ise kırık kemiklerin kaynamasında etkili bir mineraldir. Lisin ve glutamin gibi yoğurtta bulunan amino asitler kemik kitlesini arttırır, kalsiyum emilimi üzerinde de oldukça etkilidir. Vücudumuzdaki kemikler kalsiyumla fosfordan oluştuğundan, günlük beslenmemizde bu mineralleri içeren yoğurdun bulunması çok önemlidir. Yoğurt kemiklerin kaynamasında rol oynayan en etkili besinlerdendir.

Yeşil çay

Kemik kaynamasını hızlandırmak için günde 5 bardak çay için. EGC denilen yeşil çay bileşiği kemik büyümesini teşvik eder ve ayrıca kırık ile birlikte meydana enflamasyon ve ağrıyı azaltır.

Brokoli

Vitamini K zengin olan Brokoli, kırık kemiklerin iyileşmesi için yenilebilecek en iyi gıdalardan biridir. Oregon State Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsüne göre, brokoli, K vitamini, kemik kütlesini oluşturmaya yardımcı olmak için diğer minerallerle bağlanır. K Vitamini kemik mineralizasyonu sürecine dahil olduğundan, kemiğin iyileşmesini hızlandırabilir. Oregon State Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsü bir fincan brokolinin yaklaşık 220 mcg K vitamini içerdiğini belirtmektedir. Brokoli yemeği sevmeyenler için brokoliden yapan çorbalar iyi bir alternatif olabilir

Portakal

Portakal kırık kemiklerin kaynamasında etkili olan meyvelerdendir. “Center for Better Bones” kemik sağlığı üzerine araştırma yapan tıp merkezine göre C vitamini açısından zengin olan portakal yeni kemik kitlesinin çoğalmasını teşvik ederken, ağrıyı azaltan bir anti-inflamatuar ajan olarak da hareket eder. “Center for Better Bones” kemik sağlığı merkezi , C vitaminin diğer bir işlevinin ise bağışıklık sisteminin fonksiyonunu artırmak olduğunu, bu da hastalıkların iyileşmesine yardımcı olduğu bildiriyor.

Süt

“Center for Better Bones” kemik sağlığı tıp merkezi sütün, bağışıklık sistemini güçlendiren ve şifa deposu protein mineralinin iyi bir kaynağı olduğunu bildiriyor. Nemours Vakfı sütte bulunan D vitaminin emilebilir kalsiyum miktarını artırarak kemikleri beslediğini bildiriyor.

Suna Dumankaya Kemik Ağrısını Geçiren Kür Tarifi

Sual: Bir süredir kemiklerim çok ağrıyor. Öyle ki geceleri ağrıdan gözüme uyku girmediği oluyor. Bu sorunu en kısa zamanda aşmak için yararlanabileceğim bir formülünüz var mı?

CEVAP
Öncelikle kemiklerinizin neden ağrıdığını anlamak için zaman kaybetmeden bir doktora görünün ve onun size uygulayacağı tedaviye harfi harfine uyun. Ayrıca her gece yatmadan önce bir bardak ılık sütün içine bir çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı tarçın ve bir tatlı kaşığı bal katıp, bu karışımı yavaş yavaş için. Bu etkili karışım, kemiklerinizdeki ağrıyı hafifletecek ve uykularınızın çok kısa zamanda düzene girmesini sağlayacaktır.

Kemikleri Güçlendiren Besinler Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.