Papaya ve Çekirdeklerini Yemenin Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Papaya ve Çekirdeklerini Yemenin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 529 kez görüntülendi

Papaya ve Çekirdeklerini Yemenin Faydaları

Bazı tropik ülkelerde papaya ağaçlarıyla her köşe başında karşılaşabilirsiniz. Çok kolay bir şekilde yetişen bu ağacın olağanüstü bir meyvesi vardır.

Papaya kansere karşı güçlü bir savunma oluşturur ve doğal bir iyileştirici etkiye sahiptir. Son zamanlara kadar insanlar papayayı sadece lezzetli bir meyve olarak görürlerdi, ancak her geçen gün bu meyveyi yemenin yeni faydalarıyla karşılaşıyoruz.

Papaya yemenin sağlığa faydaları

Papaya, papain adında bir tür enzim içerir. Bu kimyasal, proteinlerin sindirimini düzenleyen pankreas enzimlerine çok benzer. Proteinlerin sindiriminde yer alan enzimler (Proteolitik enzimler olarak da bilinirler) kanser hücrelerinin çevresinde oluşan protein tabakasının çözünmesini de sağlarlar. Bu durum bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini çok daha kolayca yok etmesine yardımcı olur.

Papayada bulunan bir diğer enzim ise chymopapaindir. Bu iki enzim birleşerek vücudun proteini daha iyi özümsemesine yardımcı olur. Proteolitik enzimler virüslerin, tümörlerin, alerjenlerin ve çeşitli şekillerdeki mantarların savunma sistemlerini yok edebilir. Bu savunma kalkanları yok edildikten sonra da iyileşmek vücut için çok daha kolay bir hale gelir.

Papaya ayrıca iltihapların azaltılmasına, yanıkların iyileşmesine ve ciltteki lekelerin azalmasına yardımcı olur. Papayanın yaptığı iş aslında doğal iyileşme sürecini hızlandırmaktır.

Serbest radikallere karşı koruyan karotenoitler

papaya 2

Papaya meyvesinin pembe ve turuncu arasında bir renge sahip olmasının nedeni içerdiği karotenoit, beta-karoten ve likopendir. Bunlar kansere karşı savaşan güçlü antioksidanlardır.

Likopen prostat kanseri riskini azaltabilir. Kanser hücrelerinin yok edilmesine, anti-metastatik hareketliliğin artmasına ve koruyucu enzimlerin güçlenmesine katkıda bulunabilir.

Kanser hücrelerinin oluşumunu önlemek için izotiyosiyanat

İzotiyosiyanat papayada bulunan bir diğer bileşendir. Bu bileşenin kanser hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini yavaşlattığı ortaya konuldu.

Deney hayvanları üzerinde yapılan çalışmalarda izotiyosiyanatın göğüs, akciğer, kolon, prostat, pankreas ve kan kanserlerine karşı koruma oluşturduğu konusunda bulgulara ulaşıldı.

Papaya yemenin diğer faydaları

papaya suyu 3
  • Papaya antioksidan, karoten, C, E ve A vitaminleri, flovonoid ve besin değerleri yönünden çok zengindir. Ayrıca B vitamini, folik asit, pantotenik asit (B5 vitamini), ve potasyum, magnezyum gibi mineraller de içerir. Saydığımız bu maddelerin hepsi kalp sağlığına iyi gelir ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturarak kulak enfeksiyonlarını engeller ve soğuk algınlığına karşı mücadele eder.
  • Bu harika meyve kötü kolesterolü düşürebilen özelliklere sahip lifler yönünden de oldukça zengindir. Lifler kalın bağırsağın kolon kısmında bulunan ve kansere yol açan toksinlerin üzerine tutunarak vücuttan atılmalarına ve böylece sindirime yardımcı olurlar.

Papaya çekirdeklerinin kullanımı

Papaya çekirdekleri meyvenin kendisinden bile daha faydalı olabilir. Çekirdeklerin yenmesini zor hale getirebilen baharatlı ve çok sert bir tadı vardır. Buna rağmen sağlık için önemli faydalara sahiptir. İşte bunlardan bazıları:

  • Onu koli, salmonella ve stafilokoka karşı etkile hale getiren anti bakteriyel özellikleri vardır.
  • Toksinlerin neden olduğu böbrek rahatsızlıklarına karşı sizi korur.
  • Bağırsak parazitlerinin atılmasını kolaylaştırır.
  • Karaciğerin arınmasına yardım eder.

Papaya günlük beslenme düzeninize eklemenize değecek bir meyvedir. Ya da en azından haftada bir defa yemeye çalışmalısınız. Sahip olduğu kendine has lezzeti sayesinde çorba, salata, yoğurt gibi birçok yemek tarifini de eklenebilir. Sağlığa olan inanılmaz faydalarından yararlanmak için bu fırsatı kaçırmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.