Veba Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır

  • HASTALIKLAR
  • Veba Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır için yorumlar kapalı
  • 1.003 kez görüntülendi

Veba Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır

Sizlere bu yazımda asırlar önce tüm dünyayı kasıp kavuran ve insanların ölümüne neden olan bir salgın hastalıktan bahsetmek istiyorum. Kimilerimizin adını bile hiç duymadığı bir hastalık olan veba hastalığı.

Bulaşıcı ve kara ölüm adıyla anılan bir hastalıktır veba. Birçok hastanın teşhisi koyamadığı ve önemsemediği gizliden vücudu saran bir mikrop ne olduğunu anlamadan tedavinin mümkünsüz olduğu bir durum. Sizlere bu hastalık hakkında küçük ancak işinize yarayacak bilgiler sunmaya çalışacağım. Zararlı bir bakteri tarafından (Yersinia Pestis) oluşturulan enfeksiyonların ve hastalıkların tümüne verilen isimdir ”Veba” Bulaşıcı ve öldürücü bunun yanı sıra fazlasıyla acıya sebebiyet vermektedir.

Bu hastalığın nedeni pis yerler ve buradan insan vücuduna geçebilen bakterilerdir. Pis ve güneş girmeyen alanlar Veba için en uygun ortamlardır. Bu ortamda sürekli bulunmasanızda bir kere bulaştığı an sizleri için sıkıntılı dönemler başlayabilir. Genel olarak mikrop vücuda girdiği andan itibaren yaklaşık 1 hafta içerisinde vücut tepki vermeye başlar ve belirtiler ortaya çıkar.

Orta Çağ Avrupasında nüfusun 3′te 1′i veba hastalığından yaşamını yitirmiştir, teşhisin geç yapılması en kötü durumlardan sadece biri. Modern antibiyotiklerle tedavisi mümkün ki birçok gelişmiş ve Batı ülkeleri bu sorunu aşmış durumda ancak Asya ve Afrika kıtalarınının bazı kesimlerinde halen daha en büyük sorun ve en büyük hastalıklardan birisidir. Veba’nın genellikle farelerden bulaştığı konusunda birçok uzman ve araştırmacı hemfikirdir. Ancak aslolan hastalığı bulaştıran piredir ve bu pire genel olarak ele alındığında farelerde bulunduğu için bu hastalığın temel sebebi fareler olarak gösteriliyor.

En büyük ve yaygın belirtileri;
– Kasık ağrıları,
– Kan tükürme,
– Burun kanaması,
– Deri lekelenmeleri,
– Halsizlik.

Teşhis konulduğu an da tedavi başlar ve bu sürecin atlatılması zor değildir ancak geç kalındığında olumsuz sonuçlar doğurabilir ve en önemlisi bu hastalığa yakalanan kişilerin korunma amaçlı aşı olması da şarttır. Hasta kişinin dili genellikle renksiz daha doğrusu kahverengidir bu da en büyük belirtilerden yalnızca biri sürekli kuruluk hissettiğiniz andan itibaren doktora başvurmanız ve ilaç tedavisi ve güçlü antibiyotiklerle gerçekleştirilecek tedavi sizleri bu hastalıktan kurtaracaktır.

Bu yazı veba hastalığı nedir veba hastalığının belirtileri sebepleri nedenleri nelerdir veba nasıl bulaşır nasıl geçer veba hastalığından nasıl korunulur bulaşırmı aşısı varmı tedavisi nasıldır veba hastalığının tedavisi nedir konusunda yazılmıştır.

veba hastaligi, veba hastalığı nedir, veba varis tedavisi, veba nasıl geçer, veba nasıl bulaşır, veba hastalığının sebebi ve tedavisi, veba hastalığının sebebi, veba hastalığı sunumu, veba hastalığı resimleri, veba fareden mi bulaşır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.