Nar Ekşisi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ?

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ?
Nar Ekşisi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ?

Gezegenin en faydalı gıdaları arasında ismi anılan nar meyvesinden nar ekşisi nasıl yapılır, sağlığımız için ne gibi faydaları vardır?

Narın sağlık açısından faydalarını bilmeyenimiz yoktur. Bilim insanlarının üzerinde en çok çalıştığı gıdalar arasında yer almaktadır ve bu çalışmalar neticesinde kanser gibi önemli hastalıklara karşı koruma sağladığı ortaya konmuştur. Bu sağlıklı meyvenin faydalarını nar ekşisi ile mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

Nar ekşisi konusunda en önemli tavsiyemiz evde kendinizin yapması olacaktır. Eğer marketlerden alacaksanız da muhakkak Tarım Bakanlığı izinli olmasına dikkat ediniz. Çünkü piyasada satılanların birçoğu glikoz ve strik asitten oluşan ve sağlık açısından faydadan çok zararı bulunan ürünlerdir.
Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle nar ekşisi yapılırken seçilecek narların ekşi olması gerekir.

Seçtiğiniz ekşi narların beyaz kabuklarını iyice ayıklayın. Bu sayede elde edeceğimiz nar ekşisinin acı bir tatta olmasını engellemiş oluruz. 2 kg kadar ekşi nar ile yaklaşık 150 ml nar ekşisi elde edebilirsiniz.

Bir robot yardımıyla veya portakal sıkacağı yardımı ile kabuklarından arınmış narların suyunu çıkarın. Ya da bir tülbent üzerine narları az az koyarak elinizle veya sert bir cisimle de ezebilirsiniz.

Robottan veya portakal sıkacağından geçirmiş iseniz muhakkak tülbentten geçirin. Tülbentten geçirdikten sonra elde edilen suyu bir tencereye koyun ve kısık ateşte pişirmeye bırakın. Ara ara karıştırmayı ihmal etmeyin. Pekmez kıvamına gelene kadar kaynatmaya devam edin. Bu hale gelmesi yaklaşık 5 saat sürebilmektedir.

Bu süre zarfından kaynamakta olan nar suyu üzerinde ortaya çıkan köpükleri bir kaşık vasıtası ile alın.

Pekmez kıvamına geldikten sonra ocaktan alın. Soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra cam kavanoza koyup ağzını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabına koyun.

Bir Hatırlatma: Ocakta kaynamakta olan nar suyunun kıvamına gelip gelmediğini anlamak için üzerinden bir kaşık alıp bir kap içerisine koyun ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kıvamı koyu ise nar ekşisi olmuş demektir.

Bu şekilde elde edeceğiniz nar ekşisi piyasada satılanlardan daha kaliteli ve sağlık açısından daha faydalı olacaktır.
Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Ağız içinde oluşan yara ve kanamaları keser.
Diş eti ve diş eti sağlığı açısından faydalıdır.
Kellik sorunun giderilmesi için kullanılır.
Midede oluşan yangılar için iyi bir şifa kaynağıdır.
Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
İshali kestiği gibi kabızlık için de iyi bir besindir.
Vücuda enerji verir.
Diyabet hastalarının gönül rahatlığı ile tüketebileceği iyi bir besin kaynağıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz