Grip Aşısını Kimler Yaptırmalı?

  • Genel Sağlık
  • Grip Aşısını Kimler Yaptırmalı? için yorumlar kapalı
  • 658 kez görüntülendi

Grip Aşısını Kimler Yaptırmalı?

Grip aşısını kimler yaptırmalı, kimler risk grubunda?
Grip aşısını herkes için düşünemeyiz. Çeşitli insanlarda yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle santral sinir sistemiyle ilgili rahatsızlığı olan insanları etkileyebilmektedir. Bu nedenle sadece risk grubunda olan insanlara grip aşısı tavsiye edilmektedir.

Özellikle 65 yaş üstünde olan yaşlı insanların bağışıklık sistemleri çok zayıf olacağından , onlar risk grubu içerisinde yer almaktadırlar. Yaşlıların kesinlikle grip aşısı olmaları gerekir , çünkü yaşlılar bu tür rahatsızlıklara yakalandıklarında gençlere oranla çok daha geç ve ağır atlatabilmektedirler.

Bunun yanı sıra kronik yatalak hasta olan insanlarda grip aşısı olmak zorundadırlar. Az önce de söylediğimiz gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve grip riski taşıyan anne adayları kesinlikle aşı olmalıdır. Özellikle anne adayları grip aşısı olarak gripten korunmalıdırlar. Çünkü geçirecekleri grip ile vücutları bitkin düşebilir , buda bebeğin gelişimi ve bakımı açısından anne adayını sıkıntılı bir sürece itebilir.

Uzun süre aspirin tedavisi gören kişilerde risk grubundadırlar.

Yan etkileri diğerlerine göre çok daha az olan aşıları çocuklara uygulamak çok daha doğru olur. Çünkü aşının olumsuz yan etkileri , çocuğun durumunun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir.

Grip aşısı olduktan sonra hastalıktan kesinlikle korunduğunuzu düşünmemelisiniz. Özellikle kış mevsiminde bol bol meyve ve sebze tüketerek vücuda gerekli vitamini sağlamalısınız. Grip aşısı olan kişilerde de grip vakası görülebilir , fakat aşı olan bir kişi ile olmayan kişi arasında oldukça fazla fark vardır. Aşı olan birisi % 80′e kadar grip riskinden uzaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.