Uyurken 6 Adımda Kilo Verin!

Uyurken 6 Adımda Kilo Verin!

Hiç uyurken kilo verebileceğinizi düşündünüzmü ? Bu biraz tuhaf gelebilir fakat uyurken kilo verebilirsiniz. Metabolizmanız her an aktif durumdadır. Sizin yapmanız gereken sadece onu harekete geçirmek için kolay stratejiler geliştirmektir.

Yapılan araştırmalar sonucu uykusuzluk problemi çeken bayanların kilo vermede güçlük çektiği ,eğer siz de 5 veya 6 saatin altında uyuyorsanız kilo vermede zorluk çekebilirsiniz. Sağlıklı yaşam için uyku, en önemli ihtiyaçlardan biridir.Uyanıklık vücudun hareket hali,uyku ise sakin halidir.

Uykuda gözler hariç bütün organların hareketi durur. Uykuda gerçekleşen işlemlerin uyku merkezi hipotalamus tarafından yönetilir,  uyku merkezi birbirinden önemli işlemler gerçekleştirir ve bunların toplamı dört saat sürer. Bir kişi dört saatten az uyuyorsa bu işlemler gerçekleşmez. Bu dört saatlik dilimde kesinlikle güneş doğmadan önce uykuya dalmış olmak gerekir.  Vücudunuzun anatomik saati bu şekilde ayarlanmıştır ve bu işlemler tamamlanmazsa günlük hayatta birçok sorun ortaya çıkar.

Uykuyu tam alamamış insanların sağlıklı düşünme ,hareket etme , karar verme ve enerjik olması kesinlikle imkansızdır. Uyku sorunu yaşayan herkes kendine ve başkalarına hiç bir fayda sağlayamaz.

Şüphesiz uyumak yaşamınızdaki bütün alanlara etki eder.Gece uyuyamazsanız gününüz iyi geçmez. Bu sadece kilo alma, kilo verme, kas gelişimi, psikolojik yapı, sinir ve sindirim sistemi hormonal olarak yaşadığınız neredeyse tüm sorunlar uykuyla bağlantılıdır.

Bazı küçük uygulamalarla uyurken nasıl kilo verebilirsiniz işte ipuçları:

* Kısa egzersiz rutini uygulayın;

Özellikle fiziksel aktivitenin ne kadar yararlı olduğunu biliyoruz , çünkü ekstra kilo vermek istiyorsanız özellikle yatmadan önce egzersizden uzak duruyoruz, çünkü birçok çalışma bu uygulamanın uykumuzu mahvedebileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte yapılan bir araştırma , günün herhangi bir döneminde (gece dahil) fiziksel olarak aktif olanların% 65’inin iyi bir gece uykusu olduğunu tespit etti.Bunu kesinlikle denemelisin.


* Bol miktarda su içmeyi unutmayınız;

Su, vücudunuzun sistemini temizlemek için en iyi yardımcıdır. Bununla birlikte, yatmadan önce çok fazla su içmeniz, geceleri tuvalete sık sık ziyaret etmenizi sağlayabilir ve bu, uyku kalitesini mahvetmenin bir yoludur. Öte yandan, iyi bir gece uykusu olması kilo verme çabanız için önemlidir. Bu nedenle geceleri su için fakat yatmadan önce en az bir saat önce su içmemeye çalışın.

* Sodyum açısından düşük bir akşam yemeği tercih edin ;

Ağır bir yemek yemek yerine, buğulanmış sebze ve yağsız protein içeren yemeği tercih edin ve tuz tüketimini azaltın.

* Mobil cihazlarınızı kullanmaktan kaçının

Birçok araştırmada modern teknoloji araçlarının artan kullanımının aşırı kilolu ve obeziteye yol açtığını doğruladı ve bu özellikle genç nesil için de geçerli. Geceyi TV, bilgisayar veya mobil cihazın önünde geçiren çocuklar kötü yaşam tarzı alışkanlıkları ve uyku bozukluklarına sahiptir . Bu nedenle, yatmadan önce en az 2 saat mobil cihazlarınızı ve elektronik cihazlarınızı kullanmayınız.

* İştah bastırıcı koku koklamak;

Hiç şüphe yok ki bazı kokular iştahı tetiklerken bazıları iştah bastırıcı olarak hareket eder. Bir araştırmaya göre, günde birkaç kez nane koklayan insanlar , diyetlerini değiştirmeden bir ayda beş kilo verdiler. Yeşil elma, muz ve vanilya gibi diğer yiyecekler de aynı etkileri sağlayabilir. Yatmadan önce 15 dakika kadar bir vanilyalı mum yakmak iyi bir fikirdir. Bu, metabolizmanızı kesinlikle tetikler ve gece geç saatte yiyecek arzularından kaçınmanıza yardımcı olur.

* Evinizdeki renkleri değiştirin

Birçok restoranların duvarlarında ve her yerde canlı renkleri olduğunu fark ettiniz mi? Bunun için iyi bir nedenin var olduğu ortaya çıkıyor. Bir araştırmaya göre, insanlar sarı ve kırmızı boyalı odalarda otururken iştahlarının daha yüksek olduğunu iddia ediliyor. Öte yandan, mavi oda ise açlık duygusunu bastırır.

Ayrıca ; Akşam yemeğinizi yatmadan iki saat önce yemeğe çalışın. Hafif yiyecekleri tercih edin. Az ama dengeli bir akşam yemeği yemeyi tercih edin. Bazı insanlar bunu sadece salata yemeleri yeterliymiş gibi yanlış şekilde yorumlar. Fakat bu doğru değildir. Akşam yemeğiniz protein, lif, vitamin ve hatta karbonhidrat içermelidir.Yatmadan önce tercih edeceğiniz salatayı vücudunuz tam olarak sindiremez. Sebze çorbaları ise salatalara iyi bir alternatiftir .Uykunuzu etkileyecek ses kaynaklarını odanızdan uzak tutun.Odanızı havalandırın.Oksijen miktarı düşük bir odada uyumaya çalışmak yorucudur.Odanızı yeterince havalandırmaya dikkat edin. Yatmadan önce ılık bir duş alın.


Yatmadan önce tercih edeceğiniz Yabanmersini çayı, melisa çayı,yeşil çay , yıldız anason çayı ve gül çayını tüketirseniz hem rahatlamanıza hemde kilo vermeyi tetikleyici etkisiyle kilo vermenize yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz