Kırsal kesimlerde ya da şehirlerde yol kenarlarında yabani olarak yetişmiş kızılcık ağaçlarına, çalılarına rastlamak mümkün. Özellikle kırsal kesimde yaşayanların faydalarını bildiği ve bir meyve gibi tükettiği, marmeladını, pekmezini yaptığı kızılcık, şehir insanları için “yabani” oluşunu korumaktadır. Ancak kızılcığın ne işe yaradığı, nelere iyi geldiği konularında yapılan bilimsel araştırmalar, özellikle marmelat ve içecek olarak şehirlerde de tüketilir hale getirmektedir. Aslında çok eski çağlardan itibaren tıbbi amaçlı kullanımı yaygın olan kızılcık, giyim malzemeleri ve battaniye, kilim gibi eşyaları boyamak için de kullanılmıştır.

Bizim özellikle üzerinde durmak istediğimiz konu kızılcılığın, sağlık açısından getirdiği faydalardır. Peki, kızılcık sağlık açısından neden bu kadar faydalıdır? Sorusunun yanıtı ise içerdiği zengin miktardaki vitamin, mineral ve bileşenlerde saklıdır.

Şöyle anlatmak gerekirse; ortalama 100 gram kızılcık 46 kalori enerji içermektedir. Aynı şekilde yine 100 gram kızılcık sadece 12.2 gram karbonhidrat, bolca A, C, E ve K vitaminleri, tiamin, riboflavin, piridoksin gibi vücut sağlığı açısından hayati önem taşıyan mineraller ve elementler içermektedir. Ayrıca kızılcık, kaliteli bir sodyum ve potasyum kaynağıdır, kalsiyum, demir, bakır, manganez bakımından da oldukça zengindir. Hal böyle olunca da, kızılcık vücudumuza pek çok açıdan faydalıdır.

Öyle ki; kızılcığın en önemli özelliklerinden bir tanesi olan zengin C vitamini içeriği kızılcığı, etkili bir antioksdian haline getirmektedir. Bu özelliğinden dolayı kızılcık, çok geniş bir yelpazede sağlığa katkıda bulunur. Bunun dışında kızılcık; kanser, idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere diğer enfeksiyon türlerine yakalanma riskini düşürür, tedavi sürecini de kısaltır.

Kızılcık; zengin besin değerinden dolayı çok yönlü bir meyvedir. Bu bakımdan diş sağlığından cilt sağlığına, hücrelerin yenilenmesinden, sindirim sistemi organlarının sağlığının korunmasına kadar pek çok faydası vardır. Bunun yanında kızılcık, çok değerli, kaliteli bir C vitamini kaynağı olduğu için kış aylarında soğuk algınlıklarının neden olduğu hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler!

Neredeyse herkesin yılda bir ya da birkaç kez karşılaştığı idrar yolu enfeksiyonları,  genelde çok ciddiye alınmayan hastalıklardan bir tanesidir. Ancak en başta önlem alınmaması durumunda idrar yolu enfeksiyonları, böbrekler dahil bir diğer sindirim sistemi organlarını tehdit etmeye başlar. Üreme yollarıyla ilgili sağlık sorunlarına, fonksiyon bozukluklarına sebep olabilir. Hatta ilerleyen dönemlerde idrar yolu enfeksiyonu, prostat sorununa bile yol açabilir. Kızılcığın içeriğine ve faydalarına dair yapılan klinik çalışmalar, kızılcığın idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edici özelliğinin olduğunu göstermiştir. Bunun için bir miktar kızılcığın sıcak suyun içinde demlenmesi ve elde edilen kızılcık çayının düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Anti-tümör özelliktedir!

Kızılcığın içeriğinde polifenolik olarak adlandırılan bileşen bulunmaktadır. İşte bu bileşenden dolayı da kızılcığın anti- tümör özelliği bulunan meyvelerden birisi olduğu düşünülmektedir. anti- tümör özelliği kızılcığı, tümör kaynaklı pek çok hastalık için önleyici ve tümörlerin büyümesini, yayılmasını durdurucu etkiye sahip bir meyve haline getiriyor. Dünyanın pek çok ülkesinde farklı kurumlar ve farklı uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kızılcığın bu özelliği ispatlanmıştır. Bu bakımdan kızılcık; meme, kolon, prostat ve diğer birçok kanser tümörlerine karşı çok etkili bir meyve olarak biliniyor. Aynı zamanda kızılcık suyu, kanın pıhtılaşmasını engelleyen ve tümörleri ortadan kaldıran salisilik asit içeriyor. Bu yüzden de düzenli olarak kızılcık tüketmek, pek çok kanser türüne yakalanma riskini azaltıyor.

Kardiyovasküler sağlığı korur!

Kızılcığın içeriğinde bulunan flavonoidler, antioksidan özelliklere sahiptirler ve bu özelliklerinden dolayı kızılcık, ateroskleroz tehdidi azaltabilir. Kızılcığın zengin vitamin ve mineral içeriği onu kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir meyve haline getirir. Bu bakımdna düzenli olarak kızılcık tüketimi durumunda kardiyovasküler sağlığı korunmak mümkün olur. Zira ateroskleroz, kan içinde bulunan yağ, kalsiyum ve kolesterolün birikmesi ile alterlerin tıkanmasına neden olan bir hastalıktır. Ateroskleroz, vücudun çeşitli bölgelerine oksijenin sağlıklı bir şekilde ulaşmasını engeller ve bu durumun bir sonucu olarak da kalp krizi, felç veya ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Ancak kızılcığın içerdiği birçok mineral ve bileşen bu sağlık sorularına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Ağız ve diş sağlığını korur!

Son dönemlerde yapılan bazı araştırmaya göre, kızılcık suyu ağzı bakterilerden arındırmakta, ağız ve diş sağlığını korumakta ve diş çürüklerini de önleyebilmektedir. Kızılcığın içeriğindeki proantosiyanidin olarak adlandırılan bileşen, dişlere yapışan zararlı bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bununla birlikte asit üretimini engeller ve dişlerin etrafında plaklar oluşmasına da izin vermez. Tamamen doğal olarak yetişen ve toplanan kızılcıklar, diş sağlığını korur ve destekler.

Solunum yolları enfeksiyonları önler!

Kızılcığın faydalarına dair yapılan bilimsel  çalışmalara göre, kızılcık suyu çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık yaşanmasına neden olan haemophilus influenzayı azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanında kızılcık sayesinde solunum yollarına zarar veren bakteriler de kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

Kemik ve dişleri güçlendirir!

Kızılcığın demlenmesiyle elde edilen kızılcık suyu doğal bir kalsiyum kaynağıdır. Tamamen doğal olarak toplanıp demlenen kızılcık kalsiyum bakımından en zengin olan meyvelerden birisidir. Düzenli olarak kızılcık suyu tüketenler güçlü ve sağlıklı dişlere, kemiklere sahip olurlar.

Kızılcık şerbetinin faydaları

 • Kızılcık şerbeti tıpkı kızılcık meyvesi gibi bolca vitamin ve mineral içermektedir. Bu bakımdan cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olur. Cildin yaşlanmasını geciktirir ve saçların dökülmesine neden olan sorunları giderir.
 • Pek çok enfeksiyon hastalığının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Özellikle de akciğer enfeksiyonuna karşı koruyucu ve tedavi edicidir.
 • Tüm solunum yolları organlarını korur, solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelir, astım ve bronşit gibi hastalıkları hafifletir ve bronşları rahatlatır.
 • Soğuk algınlığı ve üşütmeden kaynaklanan boğaz ağrıları ve iltihaplarına iyi gelir. Nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç gibi etki gösterir.
 • Sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlığını korur.
 • Midenin sağlığını korur, mide ülserine iyi gelir.
 • Kabızlık ve şişkinlik sorunlarını ortadan kaldıran kızılcık şerbeti, obezite sorunlarını önler.
 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını desteklediği için zayıflamaya yardımcı olur.
 • Ağız içi sağlığını korur, ağız içerisindeki bakterileri yok eder.
 • Böbrek sağlığını korur, böbrek taşlarının oluşmasını engeller.
 • Metabolizmanın yağ yakım hızını artırır.
 • Uzmanlar, kızılcık şerbetinin selülit sorunlarını önlediği ve giderdiğini savunmaktadırlar.
 • Gut hastalığının tedavisini destekler.
 • Zihinsel fonksiyonları destekler, beyin sağlığı için faydalıdır.
 • Stresi önler, stres yaratan durumlara karşı savunma sistemini güçlendirir.
 • Ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Kızılcık tüketecek olanlara öneriler

 • Kızılcık, yukarıda sayılan pek çok fayda itibariyle kesinlikle tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ancak diğer sağlıklı ürünlerde olduğu gibi kızılcığın da önerilenden daha fazla tüketilmesi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Her hangi bir hastalığı olan ve bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanan kişilerin kızılcık tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir. Zira kızılcığın içinde barındırdığı maddelerin ilaçlarla bir araya geldiğinde nasıl bir etki yaratacağına dair yeterli çalışma bulunmamaktadır.
 • Kan pıhtılaşmasına karşı warfarin adlı ilacı kullanan hastaların, kızılcık tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kızılcık ve warfarin ilacının birlikte tüketilmesi, ciddi sorunlara sebep olabilir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilere kızılcık tüketimi önerilmez.
 • Kızılcık suyunun düzenli olarak tüketilmesi böbrek taşlarının oluşmasını engelleyebilir. Ancak hali hazırda böbrek taşı sorunu yaşayan, böbrek taşı bulunan kişiler kızılcık tüketiminden uzak durmalıdır.
 • Kalp ve damar hastalıkları olan kişiler kızılcık tüketmeden önce doktora danışmalılar.