Kulak Sağlığınız Hakkında Söyleyen 8 Şey

Kulak Sağlığınız Hakkında Söyleyen 8 Şey

Kulaklarınızın, şekillerinin ve fonksiyon kabiliyetlerinin genel bedensel ve zihinsel sağlığınız hakkında ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Araştırmalar, kulaklarımızın bedensel organlarımız ve vücut fonksiyonlarımız hakkında oldukça fazla bilgi verdiğini ortaya koyuyor.

Kulaklarınız alışılmadık derecede farklı görünüyorsa, sürekli çalmaya başlayın, şiddetli kaşıntı olayları veya bazı bölgelerde acı çekiyorsanız, vücudunuzun tamamen farklı bir organında bir hastalık belirtisi olabilir. Belirli bir organın kulaklarla bu kadar etkili bir şekilde ilişkili olduğunu asla hayal bile edemezsiniz.

Kulakla ilgili en yaygın bozulmaların bazılarını ve bunların bazı yaygın hastalıklarla nasıl ilişki kurduğunu belirledik. İşte, bir göz atın:

1. Earlobe Kırışıklığı

Aynı zamanda Frank’in bu rahatsızlığı ilk tespit eden doktordan sonraki tabelası olarak da adlandırılan kulak memesi kıvrımı, temel olarak kulak memesi içinde diyagonal bir kıvrımdır ve genellikle kalp hastalığı belirtisi olarak kabul edilir. Araştırmacılar bu kıvrımın nasıl ortaya çıktığından ve altında yatan nedenin ne olduğundan emin değiller, ancak araştırmalar kulak memesi kıvrımını geliştiren herkesin kalp hastalığına yakalanmayacağını öne sürüyor. Bununla birlikte, bu kıvrımın görünümünü fark ederseniz, derhal doktorunuza danışın.

2. Dış Kulak Eksik

Eksik bir dış kulak, doğumda ortaya çıkan bir durum olan anotinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Araştırmacılar ve tıp uzmanları, bu durumun altında yatan nedenin henüz farkında değiller, ancak araştırmalar, çevremizdeki zararlı unsurların ve hamilelik sırasında verilen bazı ilaçların ortaya çıkmasının olası bir nedeni olarak görülebileceğini öne sürüyor. Kendi başına oluşabilir veya başka bir genetik hastalığa eşlik edebilir. Bildirilen vakaların çoğunda, doktorlar plastik cerrahi kullanarak dış kulak yaratabilirler.

3. Düşük Ayarlı Kulaklar

Düşük ayarlı kulaklar en sık Turner ve Down sendromları gibi durumlarla ilişkilendirilir ve bu hastalıkların her ikisi de kromozom bozukluklarından kaynaklanır. Bununla birlikte, Down sendromu olan hastalarda başka fiziksel ve gelişim problemleri de vardır.

Turner sendromu, büyüme ve ergenlikle ilgili problemlerin yanı sıra, boyun ve baş oluşumunda bozulmalara neden olma eğilimindedir. Düşük ayarlı kulaklara Jacobsen ve Shprintzen-Goldberg sendromları neden olabilir, bu da gelişme ve büyümeyi etkileyen birçok soruna yol açar.

4. Beckwith-Wiedemann Sendromu

Genellikle, bebekler, gelişmeleri ve büyümeleri üzerinde olumsuz etkileri olan belli şartlarla doğabilirler. Beckwith-Wiedemann Sendromu en sık görülen doğum kusurlarından biridir ve temel olarak yıl boyunca küçük deliklerin ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bebek normalden daha büyük olabilir, düşük kan şekeri seviyesine ve alışılmadık derecede büyük bir dile sahiptir.

Araştırmalar, bu sendromun, kendisiyle doğan bireyler için herhangi bir kronik veya büyük sağlık rahatsızlığına yol açmadığını gösteriyor.

Bununla birlikte, bebek büyümeye başladığında, vücudunun bir tarafının diğerinden daha büyük olması muhtemeldir ve bazı tümörleri geliştirmek için daha büyük bir risk altında olacaktır.

5. Kulaklarda Zil (Tinnitus)

Kulakların içinde yüksek bir zil sesi olarak tanımlanan Tinnitus’un, genellikle kulaklarınızı doğrudan etkileyen, örneğin kulaklarınızda yüksek seslere veya balmumu birikmesine aşırı maruz kaldığı için rahatsızlıktan kaynaklandığına inanılmaktadır.

Araştırma, kulak çınlamasının aynı zamanda çene kemiğinizi kafatasına bağlayan eklem olan temporomandibular ekleminizle (TMJ) ilişkili bir rahatsızlığın göstergesi olarak da görülebileceğini ortaya koymaktadır.

Ayrıca, başka nedenlerin yanı sıra, başınızın veya boynunuzun zarar gördüğünün bir göstergesi olabilir. Kulaklarınızda vızıldama, tıslama, kükreme, klik sesi duyma veya zil sesleri ile karşılaşırsanız, hemen bir doktora danışın ve durumun altına indiğinizden emin olun.

6. Olağandışı Kulak Şekli

Kulaktaki küçük bir cilt etiketi kadar küçük bile olabilen sıradışı kulak şekli, böbreklerinizin çalışmasını bozan temel bir sorunun göstergesi olarak kabul edilir.

Araştırmalar, bebeğin böbreklerinin kulaklarıyla birlikte gelişme eğiliminde olmasından dolayı, yeni doğmuş birinin alışılmadık bir kulak şekline sahip olması durumunda, böbreklerinde de bir bozulma olması muhtemeldir. Bu nedenle, bir cilt etiketi kadar sıradışı bir şey fark ederseniz, küçük çocuğunuzun böbreklerine ayrıntılı bir bakış için bir ultrason aldığınızdan emin olun.

7. Kaşıntılı Kulaklar

Kulaklardaki kaşıntı, diğer nedenlerin yanı sıra, genellikle bir mantar enfeksiyonunun varlığının bir göstergesi olarak kabul edilir. Sedef hastalığı aynı zamanda kaşıntılı kulakların ortak bir nedeni olarak görülür ve bağışıklık sistemi cilde yanlışlıkla saldırmaya başladığında ortaya çıkar. Kaşıntılı kulaklar çok ağrılı olabilir çünkü kulak çevresindeki cilt çok incedir.

Kaşıntı, kulağınızın hem içinde hem de dışında meydana gelebilir ve sonunda ölü bir cildin birikmesine neden olur ve bu da uygun bir şekilde duymanızı zorlaştırabilir. Psoriasis geliştirdiyseniz, tamamen yok edilemezken dermatoloğunuzun belirtileri kontrol etmenize ve etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabileceğini unutmayın.

8. Earache

Şiddetli kulak ağrısı dişleri, kulaklarda sıvı birikmesi, boğaz enfeksiyonu, kulak akıntısı birikmesi, kulak enfeksiyonu, aşırı diş taşlaması ve hatta aptal bir diş gibi altta yatan tıbbi rahatsızlıkları gösterebilir.

Siz veya aile üyelerinizden herhangi biri bir veya iki gün içinde iyileşmeyen bir kulak ağrısı çekiyorsa ve kulaktan akıntı, kulak şişmesi, boğaz ağrısı, ateş ve kusma gibi semptomlara eşlik ediyorsanız, danışmayı unutmayın. Doktorunuz hemen

Çocuğunuz 6 aydan küçükse ve kulak ağrısı şikayeti olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuza danışmak ve buna neden olan altta yatan hastalığı bulmak için zaman kaybetmeyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz