Erkekler İçin Şimdiye Kadarki En İyi 5 Süper Gıda

  • ERKEK SAĞLIĞI
  • Erkekler İçin Şimdiye Kadarki En İyi 5 Süper Gıda için yorumlar kapalı
  • 1.923 kez görüntülendi

Erkekler İçin Şimdiye Kadarki En İyi 5 Süper Gıda

Kadınlar ve erkekler hem fiziksel hem de psikolojik yapıları açısından birbirinden çok farklıdır. Daha da şaşırtıcı olan, beslenme ihtiyaçlarının, risk faktörlerinin ve sağlık gereksinimlerinin de birbirinden çok farklı olmasıdır.

Erkeklerin, erkeklerde yaygın olan bazı rahatsızlıkları, eksiklikleri ve kısırlık vakalarını tedavi etmek için daha fazla güce ve bir dizi temel besine ihtiyacı vardır. Araştırmalar, erkeklerin bor, protein, folat, B, C ve E Vitaminleri, likopen, çinko, demir ve magnezyum gibi çeşitli temel mineral ve vitaminlerin günlük dozajına ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor.

Bu besinler, beyinlerini güçlendirmeye, üreme organlarının işleyişine, kalplerini güçlendirmeye ve prostat kanseri semptomlarını önlemeye ve sayısız diğer sağlık yararlarından oluşan geniş bir havuzun yanı sıra yardımcı olur.

Erkekler İçin En İyi 5 Yiyecek

İşte, tüm erkeklerin günlük diyetlerine eklemesi gereken 5 temel süper yiyeceğe bir göz atın:

1. Domates

Domatesler ve domates çorbası, soslar ve hatta ketçap gibi ev yapımı veya organik ürünleri, vücudun genel gücünü artıran sayısız besinle doludur. Bunlar, çeşitli kanser türlerini önleyebilen temel ve son derece güçlü bir antioksidan olan en zengin likopen kaynaklarından biridir ve en iyi yanı yıl boyunca mevcuttur.

Bilimsel araştırmalar, erkeklerde gelişen ikinci en yaygın hastalık olan prostat kanserinin semptomlarının azalması ve risk faktörleri ile günlük likopen tüketimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu vurguladı. Likopen, kanser gelişimini engellemenin yanı sıra, inanılmaz derecede, mevcut bir kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebildiği gibi malignitesini de azaltabilir.

Çeşitli araştırmalar, likopenin, geç evre teşhisi nedeniyle erkekleri etkileyen en yaygın ve en ölümcül kanserlerden biri olan pankreas kanseriyle mücadelede en iyi koruyucu besinlerden biri olduğu iddiasını doğrulamıştır. Dahası, erkek doğurganlığını inceleyen birkaç araştırmacı, günlük likopen tüketiminin kısır olan erkeklerin sperm konsantrasyonunu artırma eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı.

Ayrıca domates, en yaygın kanserlerden biri olan ve erkeklerde büyük ölçüde yaygın olan erken ölüm nedenleri olan akciğer kanseri ile savaşan güçlü fenolik asitler de içerir.

Domates sosu, kuşkusuz birkaç tarif için en sağlıklı ve en zengin temeldir ve eğer onu bir yığın sarımsak yaparsanız, yorgunluğun önlenmesine yardımcı olan zengin bir B6 vitamini kaynağı ile birlikte, kanserle savaşan besinler için inanılmaz derecede zengin bir güç kaynağı daha eklersiniz. sinir sisteminin işleyişini güçlendirir.

Çeşitli araştırmalar, kolon kanserinin gelişimine katkıda bulunan risk faktörlerini önlemenin yanı sıra, prostat kanserine katkıda bulunan risk faktörlerinde büyük bir azalma ile doğrudan sarımsağı ilişkilendirmiştir. Ve en iyi yanı, sarımsak, domates sosunuza lezzetli aromatik bir lezzet vermesidir.

2. Tam Yulaf

Yulaf, sizi zengin bir enerji verici vitamin, mineral ve besin yelpazesiyle doldurduğu için güne başlamak için en sağlıklı besindir. İnanılmaz derecede yüksek yoğunlukta B1 vitamini, protein, fosfor, magnezyum, selenyum, diyet lifi ve triptofan barındırırlar. Vücudunuzu 6 gr protein ve çok çeşitli mısır ve buğday bazlı kahvaltılık tahıllarla doldurmak için bir fincan pişmiş yulaf yeterlidir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 21.376 bireyin yaşam tarzlarını 20 yıllık uzun bir süre boyunca inceledi. Sonuçlar, her sabah bir porsiyon tam tahıllı gevrekten zevk alan erkeklerin, kalp yetmezliği riskini, almayanlara kıyasla% 29 azalttığını ortaya koydu.

Yulaf, sayısız besinsel faydaya sahip temel bir çözünebilir lif olan beta-glukan ile doludur; örneğin, atardamarların sertleşmesini, inme, kan pıhtılaşması ve kalp krizlerinin önemli bir nedenini önler ve kan dolaşımında bulunan yağ içeriğini düşürür. Ayrıca kalbi kardiyovasküler hastalıklara karşı korur ve beyaz kan hücrelerinin işleyişini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerimizi düzenlemede ve normalleştirmede harikalar yaratır, bu da doğal olarak diyabet tip 2’nin risk faktörlerini azaltır.

Yulaf ezmesi, besinlerle dolu sayısız diğer sağlıklı ve gevrek lezzetlerle birlikte tadını çıkarabileceğiniz mükemmel bir kahvaltıdır. Örneğin, omega-3 yağ asitleri ile dolu taze meyveler veya ceviz ve keten tohumu ekleyebilirsin. Keten tohumu ve ceviz, yağlı balıklarda bulunan omega-3 yoğunluğunu bile aşar, tek gereken 2 yemek kaşığıdır. Günlük omega-3 yağ asitleri ihtiyacının% 146’sını karşılayacak keten tohumu. Çeyrek fincan badem günlük dozaj ihtiyacının% 95’ini sağlarken bu da oldukça etkileyici.

Yulaf ezmesi kasenizi şeker veya suni tat eklemeden daha tatlı hale getirmek istiyorsanız, hem kasları hem de kemik yapısını güçlendiren bir besin olan borla dolup taşan kuru üzüm ve bademleri seçmelisiniz. erkeklerde testosteron seviyeleri. Araştırmalar, borun vücudu prostat kanseri gelişiminden de koruduğunu ortaya koyuyor.

Yulaf ezmenize besleyici ve lezzetli bir gevreklik vermek için kabak çekirdeği, fındık ve cevizleri de seçebilirsiniz, çünkü bu üçünün iyi huylu prostat hiperplazisinin semptomlarını azaltan ve önleyen bir bitki sterolü açısından zengin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu, 40 yaşın üzerindeki erkekler arasında gelişme eğiliminde olan yaygın bir prostat hastalığı türüdür.

Yulaf ezmesinden mutlaka tatlandırıcı ile tatmak zorundaysanız, sizi koruyucu antioksidanlarla dolduracağından ve kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olacağından, çiğ baldan başka bir şeye bakmayın.

Yulaf ezmesi kahvaltısı, bu besleyici yoğun tam tahılların tadını çıkarmanın tek yolu değildir, hatta bunları soslar, çorbalar, salatalar, güveçler, güveçler ve hatta tatlılar gibi yoğunlaştırıcı bir kesmek için tariflerinize bile ekleyebilirsiniz.

Yoğun bir şekilde işlendikleri, katkı maddeleriyle dolup taşan ve temel besin maddelerinden tamamen yoksun oldukları için hazır ve aromalı yulaf ezmesi çeşitlerinden uzak durduğunuzdan emin olun. Her zaman en az işlenmiş çeşitleri veya bütün yulafları seçin. Çelik kesilmiş yulaf, İrlanda yulafı, eski moda yulaf, bütün yulaf ve İskoç yulafından alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz.

3. Yağlı Balık

Yabani somon, göl, hamsi, uskumru, gökkuşağı alabalığı, ringa balığı, ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar kalp için son derece sağlıklıdır ve kalp uzmanları haftada en az iki porsiyon yağlı balık önermektedir. Doymuş yağ bakımından son derece düşükken inanılmaz derecede zengin miktarda omega-3 yağ asidi, protein ve kalsiyum içeren benzersiz besin yoğunlukları nedeniyle son derece sağlıklıdırlar.

Yağlar, sağlığımızı bozan en tehlikeli bileşiklerdir ve bir ons vahşi Coho somonu, protein yığınlarını ve% 95 yağsız dana burgerinde bulunan doymuş yağ yoğunluğunun neredeyse yarısını paketler. Doymuş yağ, kan kolesterol miktarını endişe verici oranlarla artırırken, balıkla elde edilen omega-3 yağ asitleri de sistemimizin temizlenmesine ve dolaşım sisteminin işleyişinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Lipit seviyelerini düşürür, kan basıncı seviyelerini normalleştirir ve düzenler ve kanın pıhtılaşma riskini azaltırken kan viskozitesini düşürür.

Araştırmalar, ciddi kalp hasarına neden olan risk faktörlerini azaltmak ve kalp krizi ve felç gelişimine katkıda bulunmak için omega-3 yağ asitlerinin gerekli olduğunu ortaya koyuyor. Dahası, kan akışını arttırırlar ve bu da yeterli kan dolaşımının olmaması nedeniyle kalp dokularında oluşan hasarı iyileştirir.

Omega-3 yağ asitleri gerçekten güçlü besinlerdir ve kalp dışında tüm vücut için oldukça faydalıdırlar. Alzheimer ve Parkinson semptomlarının önlenmesinde ve azaltılmasında zararlı bir rol oynamanın yanı sıra çeşitli hastalıkların neden olduğu iltihabı azaltarak ve önleyerek vücuda yardımcı olurlar.

Sardalya, yabani somon ve uskumruda kalp dostu omega-3 yağ asitlerinin en yüksek yoğunluğunun tadını çıkarabilirsiniz. Şaşırtıcı gerçek, omega-3’lerin yağlı balıklardan aldığınız tek besin olmamasıdır. Araştırmalar, ton balığının, aynı zamanda niasin, B6 vitamini, selenyum, potasyum ve magnezyum olarak da adlandırılan B1 Vitaminleri gibi çeşitli temel mineral ve vitaminlerin en zengin kaynaklarından biri olduğunu vurgulamaktadır. Aynı zamanda, yalnızca ruh halimizi ve yeme arzumuzu değil, aynı zamanda uyku düzenimizi ve kalitemizi de kontrol eden önemli bir amino asit olan en zengin triptofan kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Yabani somon, zengin bir D vitamini ve B12 yelpazesiyle doludur.

Çok az insan yağlı balıkların aslında doğanın sunduğu en zengin ve en konsantre D vitamini kaynağı olduğunu bilir ve bu temel vitaminin yığınlarını toplamak için uskumru, yabani somon ve ton balığı yemelisiniz. Sardalya bize muazzam dozlarda kalsiyum sağlar ve sardalya ailesinden gelen bir başka yağlı balık olan B12 ve D vitamini ringa balığı, B6 ve B12 vitamini, selenyum ve fosfor yığınlarıyla doludur.

Sağlıklı, sürdürülebilir ve toksin içermeyen ortamlardan yetiştirilen veya yakalanan, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak ve beslenme açısından zengin yiyecekleri tüketmek istiyorsanız yağlı balık çok önemli bir bileşendir. Organik ve yeni yakalanmış balıklar cıva, sağlıksız tarım yöntemleri ve kimyasal kirleticilerden kaçınmanın en iyi yoludur. Diyetinizi endüstriyel kirleticilerle riske atma şansı her zaman vardır, ancak araştırmalar, sardalya, hamsi ve ringa balığı gibi daha küçük yağlı balık türlerinin, daha büyük balıklara kıyasla daha düşük kirletici madde konsantrasyonuna sahip olma eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır.

Çiftlik çeşitleri yerine her zaman yabani somon ve yağlı balıkları seçmeniz çok önemlidir, çünkü çiftlikteki somon çeşitlerinde bulunan kanserojen PCB’lerin yoğunluğunu vurgulayan çok sayıda araştırma vardır. Bu konuda süpermarketlere ve yüksek profilli marketlere güvenemezsiniz. Güvenli ve kolay bir seçim yapmak istiyorsanız, kolayca bulunabilen, rafta stoklanabilen ve fazla maliyeti olmayan konserve yabani balık çeşitlerini seçin.

Balıkları ızgara tarifleri, tam tahıllı makarnalar, salatalar, çorbalar, yumurtalar ve çok sayıda lezzetli tuzlu lezzetlerle yiyebilirsiniz.

4. Mantarlar

Mantarların bağışıklık sisteminin işleyişini artırmanın yanı sıra sağlıklı işleyişini düzenleyen en yoğun besleyici ve güçlü gıda olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çevrelerinde çürüyen her şey tarafından besin bileşimleri geliştiği için, detoksifiye edilecek en iyi gıda olarak kabul edilirler.

Araştırmalar, reishi mantarlarının kansere neden olan serbest radikalleri şaşırtıcı bir şekilde% 50 oranında ortadan kaldırabildiğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte, diyetinizi daha lezzetli ve heyecan verici mantar çeşitleriyle sınırlamamanız önemlidir. Her tür mantar besinlerle doludur ve yerel çiftçi pazarında veya bakkalda bulunan tüm çeşitleri seçmelisiniz.

Kreminiler zengin bir besin yelpazesiyle doludur, manganez, bakır ve B1 veya tiamin, B2 veya riboflavin, B3 veya niasin, B5 veya pantotenik asit ve piridoksin olarak da bilinen B6 vitaminleri açısından inanılmaz derecede zengindirler. Ayrıca inanılmaz derecede yüksek oranda fosfor, çinko, protein, magnezyum, triptofan, folat, selenyum, demir, potasyum, diyet lifi ve kalsiyum içerirler. Ve en iyi yanı, bunları her markette bulabilmenizdir.

Araştırmalar, günlük B vitamini alımının sayısız sağlık yararına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, vücuda kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur, enerji seviyelerini yükseltir, yorgunlukla savaşır, kan şekeri seviyelerini düzenler ve normalleştirir, sinir hücrelerinin gelişimini güçlendirir, ruh halini iyileştirir, kas ve sinir işleyişinin koordinasyonunu iyileştirir ve kalbi güçlendirir.

Erkeklerde doğurganlığı tedavi edebilen ve Parkinson semptomlarını önleyebilen temel bir mineral olan selenyum. Dahası, birkaç araştırma, selenyumun hasarlı DNA’nın onarımını teşvik etmenin yanı sıra kanserin büyümesini önleme ve kanser hücrelerinin yıkımını veya apoptozunu etkileme yeteneğini vurguladı.

Eğer vejeteryansanız, tüm gerekli ve zengin hayvansal protein kaynaklarını açıkça kaçırıyorsunuzdur ve mantarlar, tüm bu protein kaybını telafi etmek için en iyi seçiminizdir. Tüm mantar çeşitlerinin çok lezzetli ve sulu bir tadı vardır ve bunları İtalyan tarifleri, pizzalar, Akdeniz mutfağı, yumurta, çorba, salata, güveç, et suyu, sos veya güveç gibi her yemeğe ekleyebilirsiniz.

Lezzet sizin için önemliyse, etli veya etsiz tadını çıkarmak için muhteşem bir seçim oldukları için protobelloları seçmenizi öneririz. Zengin bir dokuya sahipler ve boyutları onları yemeğinizin yıldız bileşeni yapmak için ideal. Onları ızgara yapabilir, kızartabilir, hamburger, makarna, salata yapabilir ya da tuzlu yiyeceklerle doldurabilirsiniz.

5. Yumuşakçalar

Yumuşakçalar hem karadaki hem de sudaki en büyük hayvan ailesinden geliyor ve bir besin kaynağı ile dolup taşıyorlar. İstiridye, istiridye, tarak ve midyeleri içeren çift kabuklu yumuşakçalar grubu, inanılmaz derecede yüksek besin profilleri nedeniyle erkekler için oldukça faydalıdır. Kırmızı etin en zengin demir ve protein kaynaklarınız olduğuna inanıyorsanız, bu iki temel besini günlük ihtiyacınızın iki katını sağlamak için yumuşakçalarınız varken tüm bu yağı tüketme nedenlerinizi yeniden düşünmeniz gerekir!

Bivalveler, çok az kalori pahasına demir, çinko, protein ve B12 vitamini ile doludur, ancak tek bir yağ izi yoktur. Araştırmalar, istiridyelerin B12 ve C vitamini, niasin, çinko, fosfor, selenyum, potasyum, selenyum ve riboflavin ile dolu olduğunu ortaya koyuyor. İhtiyacınız olan tek şey, sizi 11 g proteinle doldurmak için 90 gram çiğ istiridye, günlük B12 vitamini dozaj ihtiyacınızın% 700’ü ve günlük demir ihtiyacınızın% 66’sı. İstiridye o kadar etkilidir ki, hem eski hem de modern Çinli bitki uzmanları, şiddetli ve hafif hemoroid vakalarını tedavi etmek için mantar kullanırlar.

Midye ise inanılmaz derecede zengin bir vitamin ve mineral yelpazesine sahiptir. Selenyum, Vitamin B12 ve C, riboflavin, manganez, fosfor, çinko, demir, tiamin ve demir ile yüklüdürler. İhtiyacınız olan tek şey, 10 gr protein, tavsiye ettiğiniz günlük manganez dozunun% 100’ü, günlük selenyum dozajınızın% 50’si ve günlük dozunuzun% 19’u ile doldurmak için 150 gramdan fazla ham mavi midye. 73 kaloriden fazla olmayan bir fiyata demir. Birkaç çalışma, midye tüketimini gelişmiş beyin işleyişi ve yaraların hızlı iyileşmesi ile doğrudan ilişkilendirmiştir. Çinli şifalı bitkiler ve tıp pratisyenleri bel ağrıları, guatr ve iktidarsızlık vakalarını tedavi etmek için midye kullanıyorlar.

İstiridyeler manganez, B12 vitamini, fosfor, demir, magnezyum, selenyum ve çinko ile yüklüdür. Aynı zamanda, beyin içinde dopamin olarak parçalanan ve bu da hem ruh halini hem de zihinsel kapasiteyi artıran hayret verici miktarda tirozin içerirler. Altıdan fazla orta büyüklükte çiğ istiridyeden oluşan bir porsiyon vücudunuzu 6 g proteinle doldurabilir ve günlük demir ihtiyacınızın% 31’i sadece 57 kalori pahasına olabilir.

Deniz tarağı, triptofan, B12 vitamini veya kobalamin, omega-3 yağ asitleri, protein, magnezyum, potasyum ve fosforun en zengin kaynaklarından biridir. Sadece 90 gram çiğ deniz tarağı vücudunuza zengin bir B12 yoğunluğu ve 75 kaloriden fazla olmayan 14 g protein verir.

B12 vitamini, besinler arasında süper bir güç olarak kabul edilir ve sinir sistemi ve beynin sağlıklı işleyişini düzenlemede, gıdalardan elde edilen besinlerin sağlıklı emilimini teşvik etmede, sindirim sürecini geliştirmede, melatonin salınımını hızlandırmada zararlı bir rol oynar. Kronik yorgunluğun üstesinden gelmek ve onları dinlendirici ve enerji verici hale getirmek için uyku düzenini iyileştirmek. Dahası, bu güçlü vitamin, kırmızı kan hücrelerini ve sinir hücrelerini sağlıklı tutmanın yanı sıra DNA’nın gelişimini teşvik etmeye de yardımcı olur.

Öte yandan çinko, tat ve koku duyularımızı keskinleştirmeye, erkeklerin üreme sağlığını iyileştirmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve genel olarak vücuda enerji vermeye yardımcı olur. Araştırmalar, çinko eksikliğinin sperm kalitesinde hasara yol açtığını ortaya koyarken, çinko takviyesi üzerine yapılan çalışmalar sperm sayısında ve sağlığında büyük bir iyileşme olduğunu ortaya koydu. Deniz sebzelerinden de çinko elde edebilirsiniz.

Midye, deniz tarağı ve istiridyeleri her türlü çiftçinin marketinden veya marketinden kolayca temin edebilirsiniz. Taze yakalanmış çeşitleri bulamıyorsanız, konserve çeşitleri ve dondurulmuş paketler de iyi bir seçimdir. Makarnalar, salatalar, soslar, güveçler ve güveçler ile zengin ot ve baharat çeşitlerinin tadını çıkarın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.