Ay Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı? Anne Sütü Neden Önemli?

  • TANITIM
  • Ay Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı? Anne Sütü Neden Önemli? için yorumlar kapalı
  • 777 kez görüntülendi

Ay Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı? Anne Sütü Neden Önemli?

Bebeğinizi dünyaya getirdiniz ve artık onun nasıl gelişeceğini merak mı ediyorsunuz? Öncelikle şunu söyleyelim ki, tüm dünyada ki sağlık örgütlerinin birleşerek, ilk altı ay boyunca bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söylüyor. Çok sıkıntılı olmadığı sürece yani annenin sütü olmaması durumunda, bebeğin beslenmesine uygun mamalar verilebilir. Ancak onun haricinde öncelik anne sütü olacaktır. Çünkü bebek ilk doğduğunda, halen kanında anne kanı bulunur. Emzirme döneminde ise bebek, anne sütünde bulunan antikor sayesinde bakterilere karşı bağışıklık kazanır. Ay ay bebek beslenmesi bu nedenle ilk altı aylık dönemi değil, ikinci altı aylık dönemi kapsar. Afaki durumlar haricinde bebekler mutlaka ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. 

bebek-beslenmesi.jpg

Yeni Doğmuş Bebekler İçin Mama Beslenmesi

Annenin sütünün az olması durumunda ya da olmaması durumunda, özel olarak bebeklere uygun mamalar ile beslenmesi mümkündür. Bu mamalar içerisinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren çeşitli takviyeler bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin önemi çok fazla olduğu için, ay ay bebek beslenmesi de buna göre oluşturulmaktadır. Altı aylık emzirme sonrasında bebeğin normal yiyecekler yemeye başlayacağı süreçte, aklınıza gelen gıdalar ile besleyemezsiniz. Örneğin kabak sindirmesi daha kolay olduğu için bebeğe verilir. Ancak peynir ufak bir parçadan fazla verilemez. Çünkü fazlası zarar verecektir. Bebeğinizin ebe hemşiresi tarafından bunlar titizlikle oluşturulur ve size beslenme çizelgesi verilir. 

bebek-beslenmesi-2.jpg

Bebek Beslenmesi Neden Önemli?

Tıbbı olarak ele aldığımız zaman, örneğin anne adayı 35 yaşında ise eğer, anne adayı kızamık, su çiçeği, kabakulak gibi hastalıklar geçirmiştir. Bu hastalıkları geçirdiği dönemde tedavi olduğu için, vücut bağışıklık kazanıyor. İşte anne adayının bu virüslere karşı bağışıklık kazanması ile birlikte bebeklerde bu virüsler çıkmayacaktır. Kısacası anne adayı bu hastalıklara karşı gerekli bağışıklığı kazanmışsa eğer, çocuğunda bu hastalıklar yani virüsler görülmeyecektir. Anne sütünün burada neden önemli olduğunu görüyoruz. Aynı önem ay ay bebek beslenmesi döneminde de geçerli olması nedeni ile bu konuda uzmanların verdikleri bilgiye https://www.doktoramcam.com/bebek/ay-ay-bebek-beslenmesi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. 

10-06-2015-112438oyuncak-4.jpg

Bebeğinizin İçin Doğru Beslenmenin Önemi 

Bebeğinizin gelişimi için beslenme dönemi çok önemlidir. Ek gıdalara başlayacak olan bebekler, ilk olarak bu gıdalar ile tam olarak doymazlar. Vücutları ek gıdalara alışır ve alıştıkça daha fazla gıda verilir. İşte bu aylık periyotlar ile beslenmesine göre oluşmaktadır. Aynı durum mama ile beslenen bebekler için de geçerlidir. Mama ile beslenen bebekler, hangi ay da olduğuna göre mama alması gerekmektedir. Ayrıca mümkünse eğer bebeklere iki yaşına kadar anne sütü verilmeli veya mamalar ile beslenmelidir. Bunlar hakkında daha detaylı bilgileri www.doktoramcam.com sitesinden öğrenebilirsiniz. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.